Innowacje czy kontynuacja? Spostrzeżenia TBEA po targach Intersolar 2024

Innowacje czy kontynuacja? Spostrzeżenia TBEA po targach Intersolar 2024
Fot. TBEA

W dniach 19-21 czerwca firma TBEA Sunoasis uczestniczyła w kolejnej edycji największych targów branży energetyki odnawialnej Intersolar w Monachium. TBEA zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązania w segmencie utility, systemy bateryjne BESS, nową serię falowników komercyjnych dla segmentu C&I, a także dla sektora małych i mikroinstalacji.

Wielkoskalowe projekty

TBEA Sunoasis rozpoczęła swoją ekspansję w Europie od 2019 roku realizacją jednego z największych wielkoskalowych projektów w Hiszpanii o mocy 626 MW, który bazuje na falownikach centralnych ze zintegrowaną stacją transformatorową.

W portfelu największych zrealizowanych projektów TBEA Sunoasis ma także instalację o mocy 109 MW zlokalizowaną w Bułgarii opartą na falowniku o jednostkowej mocy 250 kW i stacjach transformatorowych o mocy 6,85 MVA. Podobne projekty znajdują się także w Portugalii, Włoszech, Grecji, Rumunii czy Polsce.

Obecnie portfel rozproszonych po całej Europie projektów, w których wykorzystano rozwiązania od TBEA, osiągnął już ponad 3,2 GW dostaw falowników różnego typu. Firma szacuje, że w nadchodzących miesiącach liczba ta ulegnie podwojeniu.

farma fotowoltaiczna
Fot. TBEA

Pełne portfolio falowników

Przełomowym krokiem dla TBEA było wprowadzenie w tym roku pełnego portfolio falowników stringowych dla rozwiązań komercyjnych C&I, małych i mikroinstalacji o mocach od 3 kW do 110 kW kompatybilnych ze wszystkimi typami modułów. Falowniki debiutujące na targach Intersolar w Monachium posiadają m.in. inteligentną opcję wykrywania łuku AFCI, szeroki zakres napięć roboczych MPPT oraz inne funkcje mające na celu maksymalizację ich wydajności.

Jak pokazują ostatnie analizy analizy Instytutu Energetyki Odnawialnej, w Polsce sektor komercyjny C&I wciąż prężnie się rozwija, mimo zawirowań na rynku energii i niestabilnego otoczenia finansowego.

W najbliższym czasie biorąc pod uwagę unormowanie się rynku finansowego umożliwiającego łatwiejsze finansowanie projektów komercyjnych, widzimy wciąż tendencją wzrostową. Presja na konkurencyjność cenową wywierana na polskie przedsiębiorstwa jest coraz większa, stąd też, przy coraz niższej cenie komponentów fotowoltaicznych, decyzje o redukcji kosztów poprzez instalację OZE stają się coraz bardziej oczywiste – mówi Adam Kaliciński, Country Manager Poland&Baltics.

Nowy model falownika

W Monachium premierę miał także nowy model falownika TS360KTL-HV-C1 o maksymalnej sprawności 99,02 proc. (98,8 proc. sprawności europejskiej). Falownik charakteryzuje się pełnym i efektywnym wykorzystaniem mocy, stopniem ochrony IP66 oraz umożliwia podłączenie modułów PV dowolnego typu w rozmiarach zarówno 182 mm, jak i 210 mm. Wypada bardzo korzystnie zarówno pod względem kosztów CAPEX na początkowym etapie inwestycji, jak i pod względem kosztów operacyjnych.

 

falownik
Fot. TBEA

TBEA Sunoasis stawia na komplementarność oferty, dlatego oprócz falowników stringowych oferujemy także kontenerowe stacje transformatorowe o mocy 3/6/9 MW oraz falowniki centralne nowej serii o mocach 4,4 MW i 8,8 MW, które zadebiutowały na targach Intersolar. Dzięki tak szerokiej ofercie zapewniamy elastyczne dostosowanie się do wymagań każdego projektu.

Kompensacja mocy biernej

Pojawiającym się na coraz większą skalę problemom z jakością sieci TBEA wychodzi naprzeciw, zapewniając rozwiązana STATCOM w zakresie kompensacji mocy biernej i stabilizacji sieci, które również mieliśmy okazję zaprezentować w Monachium. Były to pod wieloma względami rekordowe dla nas targi. Naszym celem jest zaangażowanie się w najbardziej ambitne projekty, które będziemy mogli realizować z naszymi klientami w celu przyspieszenia zielonej transformacji.

To co wyróżnia tegoroczne targi Intersolar to ogromne zainteresowanie rozwiązaniami dla farm oraz sektora C&I. Jako firma TBEA Sunoasis, posiadamy pełne, komplementarne rozwiązania dla takich projektów, zarówno falowniki stringowe, centralne, stacje MV, a także – wobec coraz większych problemów ze stabilnością sieci – urządzenia STATCOM. Mając już duże doświadczenie w Europie, gdzie możemy pochwalić się ponad 2 GW referencji w samych falownikach stringowych i centralnych, kolejne lata napawają dużym optymizmem. To co mnie zaskoczyło, to wciąż rosnący rynek instalacji komercyjnych i sporo zapytań o falowniki stringowe o mocach 50-110 kW – mówi Artur Sokołowski, Distribution Sales Manager Poland&Baltics.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi urządzeniami oraz do kontaktu z przedstawicielami na terenie Polski.

Adam Kaliciński, Country Manager Poland&Baltics
adam@tbea.com
+48 696 704 995

Artur Sokołowski, Distribution Sales Manager Poland&Baltics
artur@tbea.com
+48 508 802 892


TBEA – materiał sponsorowany