Farma fotowoltaiczna na Kujawach już produkuje energię
Farma fotowoltaiczna o mocy 10 MW została zenergetyzowana. Poinformował o tym deweloper projektu.
Farma fotowoltaiczna Pakość to inwestycja zlokalizowana w powiecie inowrocławskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Łączna powierzchnia instalacji wynosi ponad 13 hektarów, a jej moc to 10 MW.
Panele po dwóch stronach torów
Farma PV Pakość składa się z 17 229 modułów fotowoltaicznych i 28 falowników. Jak informuje Qair, właściciel instalacji, panele fotowoltaiczne umieszczone zostały po dwóch stronach linii kolejowej relacji Inowrocław Rąbinek–Żnin.
Linia kablowa wyprowadzająca moc z farmy ma łączną długość ponad 4 km. Deweloper podaje, że 4-krotnie przecina ona linie kolejowe różnych relacji. Dodatkowo podczas prac projektowych Qair musiał uwzględnić projektowaną nową linię kolejową, która w przyszłości będzie przecinała farmę. Wymagało to uzgodnień ze spółkami z Grupy PKP.
Projekty fotowoltaiczne Qair
Na początku tego roku Qair zapowiadał nowy projekt fotowoltaiczny – Beehive – polegający na budowie 13 farm PV w różnych regionach Polski, głównie na terenie województw kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego. Łączna moc farm fotowoltaicznych ma wynieść prawie 15 MWp.
Podsumowując rok 2023, spółka wskazała, że portfel jej inwestycji operacyjnych powiększył się o 129,5 MW. W tym 72 MW dotyczy fotowoltaiki, a 57,5 MW – inwestycji wiatrowych. W ubiegłym roku Qair uzyskał warunki przyłączenia dla projektów o mocy 505 MW.
Wszystkie elektrownie Qair w 2023 r. wyprodukowały 817,65 GWh zielonej energii. W ramach podpisanych kontraktów cPPA spółka dostarczy prawie 4 TWh energii do firm do 2038 r.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
A gdzie magazyny energii ??!!!
Powiem klasykiem „Nie bój, nie bój, wyłączą ci”.