Wyłączenia OZE. Które instalacje biorą na celownik operatorzy sieci?

Wyłączenia OZE. Które instalacje biorą na celownik operatorzy sieci?
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Wyłączenia elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych stają się coraz większym problemem polskiego rynku OZE. Za ograniczenie ich pracy przysługuje co do zasady rekompensata. W praktyce inwestorzy nie zawsze mogą jednak liczyć na pokrycie strat wynikających z niewyprodukowanej i niesprzedanej energii.

W ostatni weekend operator krajowego systemu elektroenergetycznego (Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PSE) ponownie zlecił wyłączenie dużej liczby elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych. To kolejne straty dla właścicieli instalacji objętych redysponowaniem. Co prawda mają oni prawo do rekompensaty za utracone przychody, jednak w praktyce przyjęte do rozliczeń indeksy i zapisy w umowach sprawiają, że pokrycie strat wynikających z wyłączeń może być ograniczone. Co więcej, wobec spodziewanych małych korzyści z wystąpienia o rekompensatę niektórzy właściciele wyłączanych instalacji po prostu z tej możliwości rezygnują.

Zlecane przez PSE wyłączenia zostały zapoczątkowane w 2023 r. Jednak o ile w ubiegłym roku redysponowanie źródeł OZE zastosowano tylko kilkukrotnie, o tyle w tym roku stało się już prawdziwą zmorą wytwórców przyłączonych do sieci średniego i wysokiego napięcia.

REKLAMA

Jak wybierane są instalacje do wyłączenia?

Od pewnego czasu na forach zrzeszających uczestników rynku OZE pojawiają się pytania o to, czym kierują się operatorzy sieci, wybierając do wyłączenia konkretne instalacje. Próbujemy to ustalić od dłuższego czasu.

Jeden z operatorów sieci dystrybucyjnej, którzy muszą realizować polecenia PSE – PGE Dystrybucja – zapewnił nas, że nie stosuje własnego klucza związanego z redukowanymi mocami i że to operator sieci przesyłowej (PSE) każdorazowo określa, jakie moce należy regulować.

Podobnie w odpowiedzi na nasze pytania kwestię wyboru redukowanych źródeł wytłumaczyła Energa Operator. – Obecnie operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) nie typują konkretnych źródeł do ograniczenia mocy czynnej w związku z poleceniami wydawanymi przez operatora systemu przesyłowego (OSP) – PSE. OSP określa rodzaj źródeł, napięcie ich przyłączenia, moc zainstalowaną, zakres czasowy oraz poziom ograniczenia. Na podstawie tych kryteriów ograniczane są źródła z danej, zdefiniowanej przez OSP, grupy – poinformowało nas biuro prasowe Energi-Operator

Na nasze pytania o wybór redukowanych źródeł nie odpowiedziały Enea-Operator i Tauron Dystrybucja.

PSE tłumaczy, kiedy uruchamia redysponowanie

Głos w budzącej kontrowersje sprawie redysponowania zabrało teraz PSE, które postanowiło wytłumaczyć uwarunkowania zlecanych redukcji oraz reguły, którymi się kieruje, korzystając z tego narzędzia stabilizowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).

Operator KSE tłumaczy, że przygotowując dobowe plany pracy systemu, analizuje:

  • uwarunkowania pracy jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych (JWCD) i niecentralnie dysponowanych (nJWCD),
  • prognozowaną wielkość generacji ze źródeł OZE,
  • zapotrzebowanie odbiorców,
  • saldo wymiany handlowej z zagranicą.

W rezultacie takiej analizy operator identyfikuje w określonych przypadkach wystąpienie nadwyżki energii elektrycznej w stosunku do zapotrzebowania odbiorców i deficyt wymaganej ujemnej rezerwy mocy (zdolności instalacji wytwórczych do zaniżenia produkcji energii elektrycznej).

Operator zaznacza, że do takich sytuacji dochodzi zazwyczaj w okresach wysokiego potencjału produkcji energii z OZE przy jednoczesnym niskim zapotrzebowaniu. Prawdopodobieństwo wystąpienia dużej nadpodaży energii elektrycznej występuje głównie w dni wolne od pracy ze względu na niższe zapotrzebowanie na moc.

Kolejność redysponowania OZE

W sytuacji nadpodaży PSE sięga po narzędzia umożliwiające mu ograniczenie mocy pracujących JWCD (przez skorzystanie z ofert bilansujących) i nJWCD (zgodnie z ich możliwościami technicznymi zapisanymi w umowach GWS). Ponadto sprawdza możliwości magazynowania energii w elektrowniach szczytowo-pompowych na podstawie ofert w tym zakresie i korzysta z możliwości interwencyjnego eksportu energii do sąsiednich państw. Gdy te środki nie wystarczają, może decydować się na nierynkowe redysponowanie OZE.

Jakie źródła i w jakiej kolejności są obejmowane redukcjami? PSE informuje, że ta sekwencja wynika z obowiązujących przepisów i umożliwia wyłączenia kolejno instalacje OZE o mocy:

REKLAMA

  1. 400 kW i większej,
  2. 200 kW i mniejszej niż 400 kW,
  3. większej niż 50 kW i mniejszej niż 200 kW,
  4. większej niż 10 kW i mniejszej lub równej 50 kW,
  5. 10 kW i mniejszej.

Dotychczas zlecane przez PSE ograniczenia obejmowały źródła przyłączone wyłącznie do sieci wysokich i średnich napięć, nie dotyczyły one jeszcze instalacji działających na niskim napięciu.

PSE zaznacza, że niektóre grupy instalacji OZE może redukować tylko w okresie ogłoszenia zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Wówczas ograniczeniom zlecanym przez operatora mogą podlegać:

  • OZE niewyposażone w układy regulacji mocy czynnej zapewniające zdolność do płynnej regulacji wytwarzanej mocy czynnej lub umożliwiające zaprzestanie generacji mocy czynnej, w odniesieniu do których jednocześnie nie obowiązuje wymaganie wyposażenia w takie układy na podstawie przepisów prawa lub warunków, wymogów i metod przyjmowanych na podstawie kodeksów sieci (TCM) lub instrukcji ruchu i eksploatacji sieci elektroenergetycznej lub warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej;
  • OZE o mocy 10 kW i mniejszej.

PSE może zmienić kolejność wyłączeń

PSE informuje ponadto, że kierując się warunkami bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznej, może zmienić wskazaną wyżej kolejność redysponowania poprzez pominięcie określonych grup instalacji lub poszczególnych instalacji OZE.

Powodami zmiany kolejności mogą być: niezbędny czas na skuteczne dokonanie redysponowania, wymagania w zakresie regulacji napięć czy dopuszczalne wielkości rozpływów mocy czynnej w sieci elektroenergetycznej.

.

.

.

Potrzebna większa automatyzacja

PSE informuje, że redysponowanie nierynkowe jest wykonywane w trybie dwustanowym wyłącz/włącz OZE. Dzieje się tak z uwagi na wymaganą skuteczność redysponowania nierynkowego OZE, zmienność wolumenów redysponowania, a także dostępne narzędzia dyspozytorskie i możliwości sterowania OZE, w tym przede wszystkim ciągle jeszcze ograniczony zakres automatyzacji sterowań w relacji wytwórca-OSD. Ponadto, jak tłumaczy operator, wynika to ze stosunkowo długiego czasu potrzebnego do rozpoczęcia, jak i zakończenia redysponowania.

Operator zaznacza, że analizuje dotychczasowe procesy redysponowania, aby je usprawniać. Celem PSE jest przede wszystkim rozszerzenie automatyzacji wykonywania poleceń wydawanych przez operatorów systemu, co pozwoli na zwiększenie trafności redysponowania oraz zindywidualizowanie poleceń w odniesieniu do OZE. To ma prowadzić do ograniczenia kosztów redysponowania.

PSE zapowiada zmiany w IRiESP

Operator Krajowego Systemu Elektroenergetycznego informuje o pracach zmierzających do zmodyfikowania zasad redysponowania nierynkowego OZE oraz dokonywania rozliczeń z tego tytułu, które są zawarte w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (IRiESP). Rozpoczęcie konsultacji zmian IRiESP w tym zakresie jest planowane na przełomie lipca i sierpnia br.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.