Zełenski chce postawić na energetykę prosumencką

Zełenski chce postawić na energetykę prosumencką
Wolodymyr Zelenski, Flickr CC0 1.0

Prezydent Ukrainy zapowiedział ułatwienia dla osób inwestujących w fotowoltaikę. Planowane jest zniesienie ceł i VAT-u na urządzenia do produkcji i magazynowania energii oraz dopłaty dla prosumentów.

Przed rosyjską agresją Ukraina należała do najszybciej rozwijających się rynków fotowoltaicznych w Europie. Poziom inwestycji w skali roku liczony był w gigwawatach zainstalowanych paneli PV. Była to zasługa przede wszystkim hojnych taryf gwarantowanych, z których korzystali głównie inwestorzy budujący większe farmy fotowoltaiczne. Teraz Ukraina chce ponownie mocniej postawić na inwestycje w fotowoltaikę, wprowadzając nowe preferencje dla ukraińskich prosumentów.

Wołodymyr Zełenski ogłosił przygotowanie przez ukraiński rząd regulacji wspierających rozwój energetyki prosumenckiej i rozproszonej. Dodatkowe zdolności do produkcji i magazynowania energii mają pomóc Ukraińcom w zapewnieniu dostaw prądu w sytuacji rosyjskich ataków na ukraińskie elektrownie. Znaczącą rolę mogą odegrać w tym inwestycje we własne źródła wytwórcze i magazyny energii.

REKLAMA

Połowa infrastruktury energetycznej zniszczona

Prezydent Ukrainy zapowiedział przygotowanie możliwie korzystnego programu wsparcia inwestycji gospodarstw domowych w instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. Kijów chce ponadto zapewnić alternatywne źródła wytwórcze i magazynowe dla obiektów publicznych oraz infrastruktury krytycznej.

Reuters podał ostatnio, że dotychczasowe rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną spowodowały zniszczenie około połowy mocy wytwórczych. To skutkuje ograniczeniami w dostawach energii.

Ukraiński rząd jeszcze przed najnowszą deklaracją Wołodymyra Zełeńskiego rozpoczął prace nad regulacjami, które powinny korzystnie wpłynąć na inwestycje w odnawialne źródła i magazyny energii na Ukrainie.

Prosumenci dostaną dopłaty

Ukraińskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej ASEU poinformowało w tym miesiącu, że rząd w Kijowie prowadzi prace nad zniesieniem ceł importowych i podatku VAT przy zakupie urządzeń energetycznych. Dodatkowo ma pracować nad programem preferencyjnego finansowania tego rodzaju inwestycji.

REKLAMA

Kijów szykuje program dopłat dla prosumentów inwestujących m.in. w instalacje fotowoltaiczne. Dotacje dla gospodarstw domowych na systemy o mocy do 10 kW mają wynieść maksymalnie 240 tys. hrywien, czyli około 24 tys. zł.

Ponadto plany ukraińskiego rządu zakładają, że osoby inwestujące we własne urządzenia do produkcji czy magazynowania energii będą mogły uzyskać pożyczki w wysokości do 480 tys. hrywien. Spłata ma następować w okresie do 5 lat.

Stowarzyszenie ASEU odnotowuje, że szczególnie krytyczny dla ukraińskiego systemu energetycznego będzie okres zimowy, kiedy fotowoltaika pracuje w ograniczonym stopniu. Jednak PV może pomóc ukraińskiej energetyce w lecie, kiedy w celu naprawy i modernizacji będą wyłączane bloki w konwencjonalnych elektrowniach.

Fotowoltaika to rozwiązanie dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, które zapewni im niezależność energetyczną. A mamy jeszcze czas na budowę obiektów, które pomogą przetrwać okres jesienno-zimowy i będą aktywnie wspierać Ukraińców w okresie wiosenno-letnim przyszłego roku – komentuje Vladyslav Sokolovskyi, prezes ASEU.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.