Fotowoltaiczny tracker do pracy na wodzie
Nowy pływający tracker fotowoltaiczny nosi nazwę Flotus. Zaprojektował go hiszpański producent rozwiązań do fotowoltaiki.
Przeznaczeniem tego trackera jest produkcja energii ze słońca w instalacjach zlokalizowanych na stawach irygacyjnych i innych zbiornikach wodnych. Flotus to zaprojektowany przez Soltec Innovations tracker fotowoltaiczny z systemem śledzenia w orientacji wschód-zachód. Jak podaje producent, konstrukcja jest podobna do poziomych naziemnych trackerów PV.
Swój nowy produkt hiszpańska firm zaprezentowała w zeszłym tygodniu. Soltec zapewnia, że Flotus pozwala zwiększyć produkcję energii o 15-25 proc. – względem instalacji z panelami na statycznych konstrukcjach – dzięki maksymalizacji wydajności energetycznej we wczesnych i późnych godzinach dnia.
Produkcja energii przy wietrze 100 km/godz.
Flotus wyposażony jest w centralny zbiornik i dwa podłużne pływaki. Ma zapewniać większą stabilność i wytrzymałość względem konkurencyjnych pływających konstrukcji PV. Producent zapewnia, że tracker będzie w stanie pracować przy podmuchach wiatru przekraczających nawet 100 km/godz.
Flotus umożliwia wykorzystanie dwustronnych paneli fotowoltaicznych oraz efektu chłodzenia wodą, który zwiększa efektywność fotowoltaiki. Ponadto istotną zaletą tej technologii ma być zdolność do przepuszczania większości światła. Moduły ułożone są w rzędach oddalonych od siebie o co najmniej 2 m, co ma pozwalać na uniknięcie zacienienia modułów podczas cofania. To wszystko według Soltec daje trackerowi Flotus przewagę nad konkurencyjnymi trackerami słonecznymi.
– Przedefiniowaliśmy tradycyjne podejście. Istniejące rozwiązania w tym segmencie opierały się na naziemnych konstrukcjach fotowoltaicznych na pływakach. W przypadku Flotus zaczęliśmy od konstrukcji morskiej wyposażonej w moduły fotowoltaiczne, optymalizując efektywność energetyczną poprzez lepszą orientację i śledzenie promieni słonecznych – powiedział Ignacio Melón, dyrektor generalny Soltec Innovations i szef projektu, cytowany przez PV Magazine.
Centralny zbiornik w konstrukcji, wyposażony w pompy, z jednej strony zapewnia mobilność, z drugiej zaś działa jako balast.
Jak informuje PV Magazine, Soltec widzi już pierwsze zainteresowanie trackerem ze strony deweloperów z Hiszpanii i USA. Projekty pilotażowe mogą ruszyć w przyszłym roku.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.