Tauron: Klimatyzacja może zwiększyć autokonsumpcję o 10 proc.

Tauron: Klimatyzacja może zwiększyć autokonsumpcję o 10 proc.
Tauron

Tauron podkreśla, że nawet 100 proc. energii do zasilania klimatyzacji w domach prosumentów może pochodzić latem z ich instalacji fotowoltaicznych.

Prosumenci, którzy zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej przez nich energii elektrycznej, mogą liczyć na największe oszczędności – co nabiera znaczenia w kontekście wdrażanych zmian w zakresie rozliczeń nadwyżek nieskonsumowanej przez prosumentów energii.

Do tej kwestii odnosi się Tauron, podkreślając, że autokonsumpcja wyraźnie rośnie, gdy prosument korzysta w swoim domu z klimatyzacji.

REKLAMA

Tauron wylicza, że gospodarstwo domowe korzystające z klimatyzatora o mocy chłodzenia 3,5 kW, który jest używany przez 4 godziny dziennie, w okresie 3 upalnych miesięcy zużyje 300 kWh. Przy założeniu, że produkcja z instalacji fotowoltaicznej i zużycie energii mieszczą się w granicach 3000 kWh, wówczas chłodzenie budynku, gdy energii słonecznej jest najwięcej, pozwoli na zwiększenie autokonsumpcji o około 10 proc.

REKLAMA

– Wykorzystanie przynajmniej 40 proc. energii elektrycznej z domowej instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby to istotna optymalizacja opłacalności instalacji. Sama klimatyzacja może zwiększyć poziom autokonsumpcji nawet o 10 proc. w skali roku – mówi Rafał Kocoł, ekspert ds. fotowoltaiki w spółce Tauron Sprzedaż.

Rewersyjne pompy ciepła

Tauron zaznacza, że w zwiększeniu autokonsumpcji pomaga domowy magazyn energii, który może dostarczać energię pobraną z fotowoltaiki i wykorzystać ją do zasilenia klimatyzacji i innych domowych urządzeń wieczorami i w nocy. Jednocześnie nawet 100 proc. energii potrzebnej do zasilenia urządzenia może pochodzić bezpośrednio ze słońca. Wystarczy odpowiednie sterowanie urządzeniem, aby dopasować pracę klimatyzacji do warunków atmosferycznych i pracy instalacji PV.

Tauron zaznacza, że nowoczesne klimatyzatory to nie tylko technologia przydatna podczas letnich upałów. To również rewersyjne pompy ciepła, czyli urządzenia umożliwiające także ogrzewanie. W okresach przejściowych, wiosną i jesienią, pozwalają one na dogrzewanie pomieszczeń w budynku, co dodatkowo zwiększa komfort termiczny.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.