Znana sieć handlowa stawia na OZE. Ile sklepów korzysta z zielonej energii?

Znana sieć handlowa stawia na OZE. Ile sklepów korzysta z zielonej energii?
Fot. Biedronka

Sieć Biedronka inwestuje w fotowoltaikę. Na początek instalacje fotowoltaiczne zyskają centra dystrybucyjne, później kolejne sklepy.

Biedronka pochwaliła się przekroczeniem liczby 1000 sklepów zasilanych zieloną energią oraz podpisaniem umowy z firmą EDP Energia Polska. Na jej mocy elektrownie fotowoltaiczne zostaną zainstalowane w dziewięciu centrach dystrybucyjnych sieci.

1000 sklepów zasila energia z OZE

Już ponad 1000 sklepów Biedronka w Polsce w części zasila zielona energia, co stanowi blisko 1/3 wszystkich placówek sieci. Biedronka planuje zwiększyć udział zasilania energią odnawialną na wszystkie swoje sklepy i centra dystrybucyjne w kraju. Cele te realizuje od kilku lat – dzisiaj większość nowo powstałych i zmodernizowanych sklepów wolno​stojących Biedronka wyposażana jest w instalacje fotowoltaiczne. Zieloną energią z instalacji fotowoltaicznej o mocy 700 kWp zasilane jest także centrum dystrybucyjne sieci Biedronka w Stawigudzie.

REKLAMA

Teraz sieć ogłosiła, że energia z fotowoltaiki zasili kolejne dziewięć z 17 centrów dystrybucyjnych sieci na podstawie 15-letniej umowy zawartej przez Biedronkę z EDP Energia Polska. W najbliższych latach instalacje fotowoltaiczne powstaną w centrach dystrybucyjnych sieci w: Gdańsku, Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Sieradzu, Skarbimierzu, Parzniewie i Wojniczu. Każde z wymienionych centrów dystrybucyjnych obsługuje średnio ponad 200 sklepów sieci Biedronka.

7500 MWh zielonej energii rocznie

Dzięki wspomnianym instalacjom fotowoltaicznym niemal 16 proc. zapotrzebowania centrów dystrybucyjnych na energię elektryczną zaspokoi prąd wyprodukowany na miejscu. Każda instalacja fotowoltaiczna będzie mieć moc od 600 do 1000 kWp. Łączna moc nowych instalacji wyniesie 7 MWp. Produkowana przez nie energia zostanie wykorzystana wyłącznie na potrzeby własne sieci Biedronka.

Według szacunków nowe źródła PV wyprodukują rocznie około 7,5 GWh zielonej energii, co zgodnie z danymi GUS-u odpowiada zapotrzebowaniu na prąd ponad 3000 gospodarstw domowych. Przyczynią się także do zmniejszenia rocznej emisji CO2 o ponad tys. ton. Aby środowisko naturalne mogło pochłonąć taką ilość dwutlenku węgla w ciągu roku, potrzebne jest prawie 900 tys. dorosłych drzew.

REKLAMA

Ekologia na co dzień

Oprócz działań na rzecz neutralności energetycznej sieć Biedronka realizuje także inicjatywy związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu i ochroną bioróżnorodności. W kwietniu 2024 r. ogłosiła współpracę z PTOP „Salamandra” w ramach projektu „Ochrona bioróżnorodności – zapylacze”. Celem projektu jest ocena zagrożeń dla zapylaczy w Polsce, wsparcie ochrony dzikich zapylaczy w prywatnych i społecznych ostojach przyrody oraz promowanie ich ochrony zgodnie z najnowszą wiedzą naukową.

Projekt przewiduje różnorodne działania na rzecz dzikich zapylaczy na tych obszarach, a środki na ten cel będą przekazywane zarządzającym nimi w formie minigrantów. Fundusze te zostaną przydzielone na drodze konkursu, którego nabór rozpoczął się w Dzień Ziemi (22 kwietnia). Za zaangażowanie i wkład w ochronę bioróżnorodności sieć Biedronka otrzymała w marcu 2024 r. tytuł Mecenasa Ochrony Przyrody 2024.

Codzienne działania sieci Biedronka obejmują inicjatywy, z którymi klienci mają styczność podczas zakupów. Przykłady takich inicjatyw to testowane w wybranych placówkach elektroniczne etykiety cenowe oraz kosze i wózki Oceanis produkowane z lin pozyskanych z sieci rybackich wyłowionych z mórz.

Ponadto Biedronka wdraża zasady ekoprojektowania swoich produktów zgodnie z ideą obiegu zamkniętego. W ubiegłym roku na półkach sklepu pojawiło się ponad 10 mln kartonów z oznaczeniem obiegu zamkniętego.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.