GreenYellow przejmuje projekty fotowoltaiczne
GreenYellow, którego głównym udziałowcem jest globalny fundusz inwestycyjny Ardian, przejmuje portugalską spółkę. W ten sposób zwiększa swoje portfolio o 120 MWp mocy w projektach gotowych oraz w fazie budowy i przygotowania.
Portugalska spółka Grow Energy Management (GEM) działa w obszarze transformacji energetycznej i rynku utility-as-a-service w Polsce i Portugalii. Dzięki środkom pozyskanym od inwestorów instytucjonalnych i prywatnych firma przyspieszyła budowę około 1350 elektrowni słonecznych oraz realizację projektów związanych z efektywnością energetyczną.
GreenYellow Portugal i Grow Energy Management będą teraz jednym podmiotem – GreenYellow Portugal – z siedzibą w Lizbonie, kontrolowanym przez GreenYellow.
GreenYellow, francuska firma założona w 2007 r., włączy do swoich projektów dwa portfele projektów z obszaru fotowoltaiki o łącznej mocy prawie 120 MWp. Część projektów już działa, a inne są gotowe do budowy. Wśród nich znajduje się projekt o łącznej mocy 100 MWp realizowany w Polsce wspólnie z siecią sklepów Biedronka (Jeronimo Martins). W ciągu najbliższych trzech lat GreenYellow planuje ukończenie prac nad tymi projektami solarnymi oraz będzie wspierać rozwój i obsługę obecnych i nadchodzących projektów w Polsce.
GreenYellow będzie nadal rozwijać flagową ofertę grupy: wytwarzanie energii słonecznej w modelu zdecentralizowanym ze szczególnym naciskiem na jej autokonsumpcję oraz EaaS (Energy-as-a-Service), co ma przyspieszyć dekarbonizację przedsiębiorstw.
Jak podkreśla GreenYellow, przejęcie stanowi ważny krok w ekspansji firmy w Polsce i Portugalii. Firma tym samym staje się wiodącym graczem w dziedzinie fotowoltaicznej energii słonecznej dla firm z sektora dystrybucji przemysłowej i komercyjnej w obu krajach.
150 mln euro ma zieloną transformację
Aby przyspieszyć transformację energetyczną swoich klientów, GreenYellow planuje zainwestować Polsce i Portugalii blisko 150 mln euro w ciągu najbliższych trzech lat.
Otmane Hajji, prezes GreenYellow, podkreśla, że operacja przejęcia wpisuje się w ogłoszoną w 2022 r. strategię firmy, która zakłada przyspieszenie ekspansji w Europie. Grupa dąży także do osiągnięcia celu neutralności węglowej „Net Zero” dla kategorii 1 i 2 do 2040 r.
Razem możemy zapewnić naszym klientom najlepsze zdecentralizowane rozwiązania w zakresie produkcji energii słonecznej i efektywności energetycznej po przystępnych i zrównoważonych cenach, pomagając zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Bliskość Polski i Portugalii pozwoli naszym zespołom na owocną współpracę – mówi Miguel Almeida Henriques, CEO GEM i co-CEO GreenYellow Portugal.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.