Trendy w fotowoltaice na rok 2024: Jak APsystems na nie odpowiada?
Rozmowa z Sebastianem Wiejakiem, Kierownikiem ds. Rozwoju Biznesu dla Polski i Europy Wschodniej w firmie APsystems.
Jak dla APsystems rozpoczął się rok 2024?
W porównaniu do 2023 roku w pierwszym kwartale 2024 obserwujemy rosnącą dynamikę sprzedaży na rynku fotowoltaicznym, szczególnie w sektorze przydomowych instalacji. Wykorzystanie fotowoltaiki w sektorze mieszkaniowym przy użyciu mikrofalowników nieustannie się rozwija. Na pierwszym planie coraz częściej pojawiają się nasze jednofazowe mikroinwertery DS3, łączące dwa wysokowydajne moduły fotowoltaiczne.
Jeżeli chodzi o większe projekty naziemne lub na dachach, to z wykorzystaniem obowiązujących ram prawnych, pozwalających na połączenie taryf sprzedaży energii i autokonsumpcji, proponujemy skorzystanie z naszych trójfazowych mikrofalowników QT2. Obecnie jest to najbardziej atrakcyjne i optymalne rozwiązanie na rynku.
Czy mikroinwerter QT2 spotkał się z zainteresowaniem w segmencie instalacji komercyjnych?
QT2 to najbardziej atrakcyjny na rynku mikroinwertrer dostosowany do instalacji przemysłowych. Oferując 2000 W mocy wyjściowej, mikroinwerter QT2 – będący drugą generacją poczwórnych, natywnych mikrofalowników trójfazowych – otwiera drogę do najnowocześniejszych projektów z wykorzystaniem energii słonecznej dla zastosowań w projektach domowych, komercyjnych lub rolniczych.
Ostatnio prowadziliśmy kilka projektów, w których QT2 zapewniał doskonałą równowagę fazową, przy jednoczesnym podłączeniu czterech paneli słonecznych o mocy od 500 do 600 W. Nasz klient zdecydował się na instalację fotowoltaiczną na dachu o mocy 136 kW z 68 mikrofalownikami. Dodając do tego gwarancję produktową na 20 lat, APsystems sprawia, że zastosowane rozwiązania są wiarygodne i bezpiecznie. Optymalna produkcja modułów fotowoltaicznych i niezrównane bezpieczeństwo na budynku typu ERP miały kluczowe znaczenie przy decyzji klienta.
Jeszcze inny projekt agrifotowoltaiczny o mocy 250 kW został zrealizowany przez naszego partnera Energie Solaire85. Poprzez połączenie sprzedaży energii i samozaopatrzenia, klient zredukował swój rachunek za prąd o około 50%, jednocześnie zabezpieczając swoją inwestycję na 20 lat.
Wiele biur projektowych i doradczych zdaje sobie teraz sprawę, że mikrofalowniki zapewniają produkcję większej ilości energii przy minimalnych kosztach utrzymania, a koszty początkowe są w pełni rekompensowane niższymi skorygowanymi kosztami energii (LCOE) przez cały okres użytkowania systemu fotowoltaicznego.
Co APsystems ma do zaoferowania klientom zainteresowanym magazynami energii?
Oferujemy APstorage, czyli rozwiązanie z zakresu magazynowania energii w sektorze mieszkaniowym. To innowacja, która odpowiada obecnym trendom na rynku fotowoltaiki w tym sektorze. Dzięki innowacyjnemu, niskonapięciowemu systemowi magazynowania, baterii wykonanej w technologii LiFePO4 oraz inwerterowi APsystems, wykorzystanie przydomowej elektrowni fotowoltaicznej dzięki APstorage staje się proste i efektywne.
System APstorage może działać w kilku trybach, w tym back-up, konsumpcja własna bądź też jako inteligentna bateria (opcja peak & valley). Jest to idealne rozwiązanie dla przydomowych systemów fotowoltaicznych, zdolne do przechowywania od 5 kWh do 20 kWh pojemności – z w pełni zintegrowanym monitorowaniem.
Instalacje balkonowe coraz szybciej zyskują na popularności. Czy APsystems jest przygotowane, aby sprostać temu trendowi?
Odpowiedzią jest mikroinwerter EZ1 z wbudowanym Bluetoothem dla systemów balkonowych lub zestawów do samodzielnego użytku. W 2023 roku wprowadziliśmy tę serię mikroinwerterów EZ1, specjalnie zaprojektowanych dla zestawów typu „do it yourself” (zrób to sam) i instalacji balkonowych. Dzięki wbudowanym transmiterom Wi-Fi i Bluetooth ten innowacyjny mikroinwerter za pośrednictwem aplikacji na smartfona umożliwia użytkownikom bezpośrednie kontrolowanie produkcji energii.
Jest to pierwszy mikroinwerter na rynku z możliwością podłączenia bezpośrednio do sieci przez „gniazdko” w mieszkaniu. Czyni to go najbardziej opłacalnym i innowacyjnym rozwiązaniem w swoim segmencie.
APsystems dzięki wszystkim tym innowacjom ma zdecydowanie obiecujące perspektywy na rok 2024.
Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu:
Sebastian Wiejak
Business Development Manager dla Polski i Europy Wschodniej
Tel.: 668 249 030
E-mail: s.wiejak@apsystems.com
APsystems – materiał sponsorowany