Tauron rozpoczyna budowę dużej farmy fotowoltaicznej
Tauron przygotowuje się do rozpoczęcia budowy kolejnej dużej farmy fotowoltaicznej. Ma być gotowa już w przyszłym roku. Produkcję energii zwiększą planowane w projekcie moduły bifacjalne.
Nowa farma fotowoltaiczna Taurona powstanie w Bałkowie w województwie świętokrzyskim. Jej moc wyniesie 54 MW. Elektrownia PV w Bałkowie będzie jedną z największych w województwie świętokrzyskim, zajmie teren o powierzchni ponad 50 hektarów.
– Nowo budowana farma jest projektem typu greenfield, realizowanym od podstaw przez spółkę Tauron Zielona Energia. Zgodnie z założeniami na farmie zostaną zainstalowane fotowoltaiczne panele bifacjalne. Technologia ta wykorzystuje światło odbite od spodniej części ogniwa, co poprawia sprawność paneli oraz docelowo efektywność produkcji energii – komentuje Monika Piątkiewicz, wiceprezes zarządu spółki Tauron Zielona Energia, odpowiedzialnej w Grupie Tauron za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycję projektów oraz nadzór inwestycyjny nad budową farm fotowoltaicznych i wiatrowych.
Tauron nie precyzuje, jaki jest planowany wolumen wytwarzanej energii. Informuje natomiast, że zgodnie z przewidywaniami będzie on odpowiadać zapotrzebowaniu na energię elektryczną około 27 tys. gospodarstw domowych.
Fotowoltaiczne i wiatrowe inwestycje Taurona
Oprócz farmy fotowoltaicznej w Bałkowie państwowy koncern energetyczny buduje dwie elektrownie PV: Proszówek o mocy 55 MW oraz Postomino o mocy 90 MW. Ta ostatnia jednostka będzie dzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo – jest pierwszym projektem Taurona realizowanym w formule cable pooling.
Elektrownia fotowoltaiczna Proszówek zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, a Postomino w 2025 r. W przygotowaniu jest także drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW. Po rozbudowie będzie to największa farma fotowoltaiczna Taurona i jedna z największych w Polsce. Więcej na jej temat w artykule: Największa farma fotowoltaiczna Taurona już działa.
Jednocześnie Tauron buduje pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 160 MW. Trzy z nich zostaną uruchomione w 2024 r. – Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Pierwszy prąd z farm wiatrowych Nowa Brzeźnica (20 MW) i Sieradz (24 MW) popłynie natomiast w 2025 r.
Grupa eksploatuje dziś trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach). Tauron dysponuje również 11 farmami wiatrowymi. To instalacje w: Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi – o łącznej mocy 417 MW.
Sumaryczna moc zainstalowana w OZE przez Tauron wynosi niespełna 700 MW, w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW w elektrowniach fotowoltaicznych oraz 90 MW w biomasie.
Transformacja miksu energetycznego w kierunku OZE wraz z inwestycjami w magazynowanie energii będzie priorytetem rozwojowym Taurona w najbliższych latach. Aktualnie łącznie z farmą w Bałkowie budujemy nowe aktywa OZE o mocy ponad 360 MW – trzy farmy fotowoltaiczne o mocy niespełna 200 MW i pięć farm wiatrowych o mocy ponad 160 MW – wylicza Michał Orłowski, wiceprezes zarządu Taurona Polska Energia.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
To co Tauron moze a prosument czy net biling nie może
Może przebudowywać linie żeby można było wpuszczać zielona energie
Widać tauron widzi jak dymać ludzi i znając życie wszystkich poblokuje tylko nie siebie
Ale przyjdzie czas że powstanie projekt w którym będzie można się odciąć od taurona i być samowystarczalnym