Tauron rozpoczyna budowę dużej farmy fotowoltaicznej

Tauron rozpoczyna budowę dużej farmy fotowoltaicznej
Tauron

Tauron przygotowuje się do rozpoczęcia budowy kolejnej dużej farmy fotowoltaicznej. Ma być gotowa już w przyszłym roku. Produkcję energii zwiększą planowane w projekcie moduły bifacjalne.

Nowa farma fotowoltaiczna Taurona powstanie w Bałkowie w województwie świętokrzyskim. Jej moc wyniesie 54 MW. Elektrownia PV w Bałkowie będzie jedną z największych w województwie świętokrzyskim, zajmie teren o powierzchni ponad 50 hektarów.

Nowo budowana farma jest projektem typu greenfield, realizowanym od podstaw przez spółkę Tauron Zielona Energia.  Zgodnie z założeniami na farmie zostaną zainstalowane fotowoltaiczne panele bifacjalne. Technologia ta wykorzystuje światło odbite od spodniej części ogniwa, co poprawia sprawność paneli oraz docelowo efektywność produkcji energii  komentuje Monika Piątkiewicz, wiceprezes zarządu spółki Tauron Zielona Energia, odpowiedzialnej w Grupie Tauron za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycję projektów oraz nadzór inwestycyjny nad budową farm fotowoltaicznych i wiatrowych.

REKLAMA

Tauron nie precyzuje, jaki jest planowany wolumen wytwarzanej energii. Informuje natomiast, że zgodnie z przewidywaniami będzie on odpowiadać zapotrzebowaniu na energię elektryczną około 27 tys. gospodarstw domowych.

Fotowoltaiczne i wiatrowe inwestycje Taurona

Oprócz farmy fotowoltaicznej w Bałkowie państwowy koncern energetyczny buduje dwie elektrownie PV: Proszówek o mocy 55 MW oraz Postomino o mocy 90 MW. Ta ostatnia jednostka będzie dzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo – jest pierwszym projektem Taurona realizowanym w formule cable pooling.

Elektrownia fotowoltaiczna  Proszówek zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, a Postomino w 2025 r. W przygotowaniu jest także drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW. Po rozbudowie będzie to największa farma fotowoltaiczna Taurona i jedna z największych w Polsce. Więcej na jej temat w artykule: Największa farma fotowoltaiczna Taurona już działa.

REKLAMA

Jednocześnie Tauron buduje pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 160 MW. Trzy z nich zostaną uruchomione w 2024 r. – Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Pierwszy prąd z farm wiatrowych Nowa Brzeźnica (20 MW) i Sieradz (24 MW) popłynie natomiast w 2025 r.

Grupa eksploatuje dziś trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach). Tauron dysponuje również 11 farmami wiatrowymi. To instalacje w: Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi – o łącznej mocy 417 MW.

Sumaryczna moc zainstalowana w OZE przez Tauron wynosi niespełna 700 MW, w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW w elektrowniach fotowoltaicznych oraz 90 MW w biomasie.

Transformacja miksu energetycznego w kierunku OZE wraz z inwestycjami w magazynowanie energii będzie priorytetem rozwojowym Taurona w najbliższych latach. Aktualnie łącznie z farmą w Bałkowie budujemy nowe aktywa OZE o mocy ponad 360 MW – trzy farmy fotowoltaiczne o mocy niespełna 200 MW i pięć farm wiatrowych o mocy ponad 160 MW wylicza Michał Orłowski, wiceprezes zarządu Taurona Polska Energia.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.