PSE znów ogranicza pracę elektrowni PV. I prognozuje redukcje na święta
Dzisiaj Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformowały o konieczności ograniczenia pracy elektrowni fotowoltaicznych. Według prognoz podobna sytuacja może mieć miejsce w nadchodzących dniach świątecznych.
Dziś operator Krajowego Systemu Elektroenergetycznego zadysponował nierynkową redukcję generacji źródeł PV. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) odnotowały bowiem nadmierną ilość energii w krajowej sieci względem zapotrzebowania.
Redukcja w piątek 29 marca – po aktualizacji – ma wynieść:
- 1555 MW w godz. 12:00-13:00,
- 1763 MW w godz. 13:00-14:00,
- 1206 MW w godz. 14:00-15:00.
PSE awaryjnie przekazuje dziś również nadmiar energii za granicę, głównie do Niemiec, ale też do Szwecji i Ukrainy.
Wyłączenia PV i wiatraków w święta
Jak podaje PSE, w okresie Świąt Wielkanocnych, tj. 30 i 31 marca oraz 1 kwietnia 2024 r., operator przewiduje wykorzystanie na dużą skalę mechanizmu ograniczeń produkcji energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe.
„Konieczność zastosowania redukcji wynika z prognozowanej wysokiej generacji odnawialnych źródeł energii elektrycznej przy jednoczesnym niskim zapotrzebowaniu oraz niewystarczalności innych środków do zbilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE), w szczególności ograniczenia generacji źródeł konwencjonalnych. W takiej sytuacji potencjał produkcyjny odnawialnych źródeł energii elektrycznej, stanowiący nadwyżkę ponad zapotrzebowanie na energię elektryczną, nie może być wykorzystany” – wskazuje PSE.
Drugie wyłączenie fotowoltaiki w tym tygodniu
We wtorek 26 marca PSE po raz pierwszy zaleciły ograniczenie pracy fotowoltaiki w dniu roboczym. Dotychczas bowiem konieczność taka występowała w weekendy – przy obniżonym zapotrzebowaniu na prąd w kraju.
Podczas środowej redukcji zalecono ograniczenie pracy elektrowni PV w zakresie: 1201 MW w godz. 11.00-12.00, 1877 MW w godz. 12.00-13.00, 1711 MW w godz. 13.00-14.00.
Dotychczasowe polecenia redukcji mocy PV wydawane przez PSE obejmowały tylko elektrownie fotowoltaiczne przyłączone do sieci wysokiego i średniego napięcia. Pierwsze wyłączenie elektrowni fotowoltaicznych w Polsce miało miejsce 23 kwietnia 2023 r.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
A kto za to zapłaci. My wszyscy to taki tani ten prąd z PV
Teraz tylko nastawiać magazynów energii i mamy początek ery obfitości.
Jak widać fotowoltaika na każdym domu tylko po co skoro już teraz wyłączamy farmy a TENA domach to chyba do ozdoby droga do nikad ślepa ulica wielką zielona energia tylko z nazwy
No i się rypło- dzwonili z dyspozycji mocy po małych producentach nakazując wyłączanie instalacji OZE od godziny 9, żeby farmy należące do Energii, PGE, Taurona i Enei. Dzwonili z numeru, na którym nie ma nagrywania, myślą że nie ma dowodów, oj będzie się działo w przyszłym tygodniu.
Moze zaczac od tego aby poprostu poinformowac/zachecic obywateli do uzycia zmywarki/ pralki w tych godzinach? Do uzycia ulgowych taryf dla piekarni, pizzerii, pracujacych w weekendy przedsiebiorstw , rowniez w tych godzinach . Dla chacego nic trudnego. Ja to rozceniam tylko jak tempoglowie i brak dobrej woli. Bym wypierdzielil ministra energetyki wraz z prezem PSE za marnowanie energii
@Arek – takie zachęty już są w postaci różnych taryf. Dla firm w taryfach B i C jest więcej wariantów, niż dla domowych G. Można by je bardziej zróżnicować, tylko że sprzedawcy energii nie mają w tym żadnego interesu. Co ważniejsze, złodziejskie państwo też nie ma, bo tańszy prąd = mniejsze wpływy z VAT, a mowa o kilkudziesięciu mld zł rocznie.
Jak będzie wiało i świeciło to tak już będzie zawsze , jak się nie wymyśli jak magazynować albo przekształcać, ale od przybytku głową nie boli z tylko wegloterrorysty i chlosto pisowskie wyje , ale to głupie łby więc ch z nimi