Spadek ceny energii z dachowej fotowoltaiki w Niemczech
Niemiecki regulator rynku energetycznego rozstrzygnął kolejną aukcję, której celem było przyznanie gwarantowanych stawek za energię z dachowych instalacji fotowoltaicznych. Średnia cena energii z ofert objętych wsparciem okazała się niższa niż w poprzednich tego typu aukcjach.
Federalny regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur rozstrzygnął kolejną aukcję dla dachowych instalacji fotowoltaicznych o jednostkowej mocy od 300 kW do 1 MW. Zwycięzcy, którzy zgłosili najniższe ceny za energię w ramach udostępnionego wolumenu wsparcia, otrzymają gwarancje sprzedaży energii po tych cenach.
W ostatniej aukcji dla dachowej fotowoltaiki zostały złożone 194 oferty sprzedaży energii z instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 278 MW. Wsparciem objęto 125 ofert sprzedaży energii z systemów o mocy 264,1 MW.
Oferty sprzedaży energii, które zakwalifikowały się do wsparcia, uwzględniają ceny energii w przedziale od 69 euro/MWh do 94,8 euro/MWh. Średnia cena wyniosła 89,2 euro/MWh i była niższa od średnich cen z poprzednich aukcji dla dachowej fotowoltaiki.
We wcześniejszej tego rodzaju aukcji, przeprowadzonej w połowie 2023 r., regulator rynku energetycznego w Niemczech w przyznał wsparcie projektom o mocy 191 MW przy średniej cenie 101,8 euro/MWh. Wcześniej, w aukcji przeprowadzonej w pierwszym kwartale zeszłego roku, wsparciem objęto instalacje fotowoltaiczne o mocy 195 MW, a średnia cena w ofertach objętych wsparciem wyniosła 108,7 euro/MWh.
Niższe były średnie ceny z ofert w aukcjach dla dachowej fotowoltaiki w Niemczech przeprowadzonych w 2022 r. Wynosiły około poniżej 90 euro/MWh. W aukcji z początku 2022 r. średnia cena wyniosła 74,3 euro/MWh.
Natomiast najniższa była średnia cena w pierwszej tego rodzaju aukcji przeprowadzonej przez Bundesnetzagenturna połowie 2021 r. Wyniosła jedynie 68,8 euro/MWh. Wsparciem objęto wówczas 114 projektów o mocy 152 MW.
Rekordowe inwestycje w PV
Ubiegły rok okazał się rekordowy, jeśli chodzi o wzrost zainstalowanej mocy fotowoltaiki w Niemczech.
Moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech w ubiegłym roku wzrosła aż o 14 GW, czyli o 85 proc. w stosunku do dotychczas rekordowego dla niemieckiej fotowoltaiki w roku 2022 (7,5 GW). Za mniej więcej połowę ubiegłorocznego wzrostu zainstalowanej mocy PV odpowiadał segment domowych instalacji (przybyło w nim 7 GW). Oznacza to wzrost rok do roku aż o 135 proc.
Około 31 proc. ubiegłorocznego wzrostu mocy w niemieckiej fotowoltaice (4,3 GW) stanowiły naziemne farmy fotowoltaiczne, co oznaczało wzrost o 40 proc. w porównaniu do 2022 r. Ponadto około 18 proc. stanowiły dachowe instalacje PV wykonywane na budynkach komercyjnych. Takich elektrowni w 2023 r. w Niemczech zainstalowano około 2,5 GW, co oznacza wzrost o 75 proc. względem 2022 r.
Dzięki zeszłorocznym inwestycjom pod koniec 2023 r. całkowity zainstalowany potencjał elektrowni fotowoltaicznych za naszą zachodnią granicą przekroczył poziom 80 GW. W tym samym czasie moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 17 GW.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Uwzględniając liczbę ludności (w PL 37,7 a w DE 84,3 mln) to nasze 17 GW zainstalowanej mocy odpowiada 38 GW w Niemczech. Więc wcale źle nie wypadamy, zważywszy, że w Niemczech fotowoltaikę instalują i mocno dofinansowują od ponad 20 lat a u nas ta technologia rozwija się bardzo dynamicznie od 5 lat.
@ZZZ – tylko że w Niemczech z roku na rok oddaje się coraz więcej, a w Polsce mamy hamowanie, a szykuje się armageddon na rynku. W 2023 r. 99% wniosków o budowę małych farm dostało odmowę warunków przyłączenia. Moc w budowie oraz w przygotowaniu jest duzo mniejsza niż była w 2021 r. i nic nie wskazuje na to, żeby to się miało zmienić.
@Sprzedawca PV – problemy są podobne w PL i DE, tam też sieci dystrybucyjne nie są rozbudowywane w wystarczającym stopniu, są problemy z przyłączaniem nowych instalacji oraz zbyt wysokie napięcia w sieci NN. Warto zdjąć różowe okulary i rzeczowo analizować różne dane płynące z rynku niemieckiego.