Ulgi podatkowe za wykorzystanie europejskich paneli PV
W europejskiej branży fotowoltaicznej coraz więcej mówi się o konieczności wprowadzenia dodatkowych zachęt dla inwestorów, którzy zainstalują systemy fotowoltaiczne z wykorzystaniem produkowanych w Europie panele PV. Tego rodzaju preferencje mają wesprzeć walczący o przetrwanie europejski przemysł PV. Nie czekając na unijne przepisy, w tym kierunku poszedł już pierwszy kraj Unii Europejskiej.
Europejscy producenci paneli fotowoltaicznych znaleźli się w trudnej sytuacji wraz z odnotowanym w zeszłym roku spadkiem cen paneli fotowoltaicznych i ich ogromną nadpodażą, spowodowaną importem paneli PV z Azji. Komisja Europejska chce im rzucić koło ratunkowe. Bruksela zakłada np. wprowadzenie dodatkowych kryteriów w systemach wsparcia producentów energii odnawialnej, które sprawią, że o wyborze paneli i innych komponentów instalacji nie będzie decydować już tylko cena – co premiuje producentów z Chin. Więcej na ten temat w artykule: Karne cła na chińskie panele fotowoltaiczne? Nie tym razem.
W tym kierunku idą już Włochy. Rząd tego kraju przedstawił plan, w którym zapowiedział między innymi ulgi podatkowe dla firm realizujących projekty fotowoltaiczne. Mają one przysługiwać inwestorom, którzy wykorzystają komponenty instalacji fotowoltaicznych wytwarzane w Europie.
Według przedstawionego przez włoski rząd Krajowego Plan Odbudowy i Odporności (National Recovery and Resilience Plan) deweloperzy projektów fotowoltaicznych, którzy wybiorą panele PV wyprodukowane w Unii Europejskiej, zyskają ulgi podatkowe. Włosi określili przy tym konkretne wymagania względem paneli fotowoltaicznych dających takie preferencje.
Jak informuje PV Magazine, z włoskich ulg fiskalnych skorzystają firmy realizujące projekty fotowoltaiczne, w których zastosują wyprodukowane w Unii Europejskiej: panele słoneczne o współczynniku sprawności przekraczającym 21,5 proc. lub o sprawności ogniw zastosowanych w modułach wynoszącej powyżej 23,5 proc. Preferowane mają być także moduły fotowoltaiczne wykonane w technologii heterozłączowej lub perowskitowo-krzemowej o sprawności przekraczającej 24 proc. (może to być ukłon w stronę włoskiego koncernu energetycznego Enel, który przygotowuję się do produkcji takich paneli fotowoltaicznych w fabryce na Sycylii; to ma być największy tego typu obiekt w Europie).
W wypowiedzi dla PV Magazine Barbara Paulangelo, dyrektor techniczna włoskiej firmy konsultingowej Reliable Energy Advisor, podkreśliła, że ulgi zostaną przyznane projektom, które pozwolą na zmniejszenie zużycia energii.
Do 35 proc. kosztów
Przewidziane przez włoski rząd ulgi podatkowe na fotowoltaikę mogą wynieść do 35 proc. kosztów inwestycji.
Według Celeste Mellone z włoskiej firmy prawniczej Green Horse Advisory, na którą powołuje się PV Magazine, ulgi do 35 proc. kosztów dotyczyć będą inwestycji o wartości do 2,5 mln euro, natomiast w przypadku inwestycji o łącznej wartości nieprzekraczającej 10 mln euro mają wynieść 5 proc. Maksymalny roczny limit kosztów kwalifikowanych to 50 mln euro na jedno przedsiębiorstwo.
Według rządowych założeń potencjalnymi beneficjentami mogą być przedsiębiorstwa mające siedzibę na terytorium Włoch niezależnie od ich formy prawnej, głównego sektora działalności oraz wielkości i sposobu opodatkowania. Inwestycje muszą zostać zrealizowane w latach 2024–2025. Na realizację tego planu włoski rząd planuje przeznaczyć 6,3 mld euro.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Proponuję wprowadzić kryterium długości gwarancji, nie może być dłuższa od liczby lat istnienia danego producenta….
@Górnik – a ja myślałem, że gwarancja dotyczy przyszłoście, nie przeszłości. Wy tam pod ziemią jestescie niexle oderwani od tego, co na powierzchni.
Hey, Górnik, jest kodeks cywilny i prawo gwarancji na 24 miesiące. I to jazdę urządzenie na spełniać. Poza tym zakresem to ściema sprzedawców.
I tak powinno być i nas w Polsce plus warunek 80% wartością sprzętu to produkcja z komponentiw z uni.
zobaczymy jak to wyjdzie ale przyznam, że odkąd mamy swoje panele to trochę mniej interesuję się tematem. nam wszystko policzył i zamontował hymon. świetna firma.