REKLAMA
 
REKLAMA

Na lotnisku w centralnej Polsce powstanie farma fotowoltaiczna

Na lotnisku w centralnej Polsce powstanie farma fotowoltaiczna
Fot. Zorro2212 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19729461

Port lotniczy w Łodzi planuje uniezależnić się od zewnętrznych dostaw energii. Na terenie lotniska powstanie farma fotowoltaiczna.

Planowana na terenie portu lotniczego w Łodzi farma fotowoltaiczna może zająć obszar nawet 13 ha. Docelowa moc instalacji ma osiągnąć 10 MW, co pozwoli zaspokoić całkowite zapotrzebowanie lotniska na energię elektryczną. Wykonawcą będzie firma Volta Polska.

Farma fotowoltaiczna będzie zlokalizowana po południowej stronie pasa startowego na trójkątnym terenie lotniska od strony obwodnicy Łodzi. Realizację projektu zaplanowano w dwóch lub trzech etapach, ale już po zakończeniu pierwszego z nich farma PV może zapewnić lotnisku około 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną i częściowo uniezależnić port lotniczy od zewnętrznych dostawców energii.

REKLAMA

Zaplanowana moc instalacji, 10 MW, pozwoli zasilić także inne miejsca. Planuje się, że nadwyżka energii zostanie wykorzystana m.in. do zasilania pobliskiej miejskiej sortowni odpadów.

To drugi tego typu projekt na terenie Łodzi. Miasto kończy właśnie dokumentację budowy farmy fotowoltaicznej w okolicy ulicy Brzezińskiej.

Zeroemisyjne lotniska

To nie pierwszy port lotniczy w Polsce, który stawia na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Instalacje fotowoltaiczne pracują między innymi na lotniskach w Warszawie i Rzeszowie.

REKLAMA

Na budynkach administracyjnych podrzeszowskiego lotniska w Jasionce, na powierzchni 2,5 tys. m2 zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy nominalnej prawie 450 kW. Część paneli zintegrowano z elewacją budynku, wykonując z ich wykorzystaniem także żaluzje fotowoltaiczne. Dzięki takim rozwiązaniom instalacja fotowoltaiczna na lotnisku w Jasionce jest jedym z pierwszych w Polsce przykładów wykorzystania tzw. Building Integrated Photovoltaics (BIPV). Instalację wykonała rzeszowska firma ML System.

W maju 2022 r. Port lotniczy Poznań-Ławica podpisał z TÜV SÜD Polska umowę obejmującą wsparcie w zakresie pozyskiwania energii z fotowoltaiki i produkcji czystego wodoru.

Poznański port lotniczy Poznań-Ławica planuje zbudowanie solarno-wodorowej instalacji wytwarzającej wodór w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii pochodzącej z fotowoltaiki. W procesie tym do wytworzenia zielonego wykorzystana będzie woda opadowa. Więcej o tym projekcie w artykule: Port lotniczy w Polsce będzie produkował zielony wodór.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA