Nowy rekord sprawności modułu fotowoltaicznego
W zeszłym tygodniu o wprowadzeniu do sprzedaży modułu fotowoltaicznego o najwyższej sprawności na rynku informował singapursko-amerykański Maxeon. Chińczycy nie kazali zbyt długo czekać na odpowiedź i jest ona imponująca.
Pod koniec 2023 r. panele fotowoltaiczne o najwyższej sprawności na rynku oferował chiński producent Aiko Solar. Produkowany przez tę firmę moduł fotowoltaiczny o mocy 620 Wp, złożony z ogniw typu N bazujących na technologii określanej jako ABC (All-back contact), miał sprawność 24 proc.
Drugi pod tym względem moduł fotowoltaiczny firmy LONGi charakteryzował się sprawnością 23,2 proc., trzeci – moduł firmy Huasun – miał 23,02 proc. sprawności, a czwarty – firmy Maxeon – 23 proc. (według zestawienia serwisu TaiyangNews).
W ostatnich dniach w czołówce paneli fotowoltaicznych o najwyższej sprawności zaszły jednak spore zmiany.
Maxeon z nową ofertą
Mający główną siedzibę w Singapurze producent Maxeon (bazujący na technologii rozwijanej wcześniej przez amerykańską firmę Sunpower) ogłosił oddanie do użytku pierwszej instalacji fotowoltaicznej z najnowszymi modułami PV firmy – o sprawności wynoszącej 24,1 proc. Chodzi o siódmą serię paneli fotowoltaicznych Maxeon bazujących na ogniwach wykonanych w technologii IBC (Integrated Back Contact). Pierwsze moduły tego typu zostały zainstalowane w Granadzie w Hiszpanii.
Maxeon podkreśla wyjątkowo długą gwarancję na uzysk energii, która w przypadku tych paneli fotowoltaicznych wynosi 40 lat (producent zapewnia, że coroczna degradacja początkowej mocy modułu nie będzie przekraczać 0,25 proc.).
Nowe moduły fotowoltaiczne Maxeon serii 7 mają być dostępne na razie w wybranych europejskich krajach. Szersza dostępność na naszym kontynencie planowana jest od trzeciego kwartału br.
Chińska odpowiedź
Po informacji o nowym panelu fotowoltaicznym Maxeon Solar aspiracje do szybkiego powrotu na pozycję lidera rynku fotowoltaicznego pod względem sprawności modułów PV zgłosił Aiko Solar.
Chiński producent ogłosił osiągnięcie sprawności modułu fotowoltaicznego wynoszącej aż 25,15 proc. Taka sprawność została zmierzona w testach przeprowadzonych w laboratoriach TÜV SÜD.
Wiadomo, że w nowym module Aiko Solar – podobnie jak w jego poprzednikach – zostały wykorzystane ogniwa wykonane w technologii ABC. W tym momencie niestety nie wiemy więcej o nowym panelu chińskiej firmy, który był badany przez TÜV SÜD.
O ile panel fotowoltaiczny Maxeon serii 7 o sprawności 24,1 proc. jest już wykorzystywany w komercyjnych instalacjach, o tyle na razie nie wiadomo, kiedy na rynek trafi nowy rekordowy moduł Aiko Solar. Chiński producent nie podał bardziej szczegółowej specyfikacji ani nie ogłosił jeszcze, kiedy ruszy seryjna produkcja.
Z tego względu w kolejnej aktualizacji zestawienia najwydajniejszych paneli fotowoltaicznych dostępnych na rynku PV – autorstwa TaiyangNews – nowym liderem powinien zostać moduł fotowoltaiczny Maxeon serii 7. Na razie w ostatnim zestawieniu, na pozycji nr 1 był nadal moduł marki Aiko Solar o sprawności 24 proc.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Patrząc na fakt, że już w 2017 roku Sharp miał moduł NQR 256 back contact o sprawności 19,8% to postęp w tej dziedzinie jest dosyć powolny…
Niech zrobią moduły fotowoltaiczne o sprawności np: 15% tylko produkcja przez 24 godziny I nie będzie problemu z magazynami energii i że stabilnością sieci
@Polok: trzeba uwzględnić relatywny wzrost bo ten pokazuje skalę postępu. Np. z 19,8% do 24% wydaje się że jest „tylko” 4%, ale w rzeczywistości ten drugi panel jest o jedną piątą (20%) bardziej efektywny, a to już jest spora różnica.
@Makton: spoko, tylko skąd wziąć w nocy energię którą panel mógłby zamienić na prąd?
Codziennie jakiś news o nowej technologii a wszystko co z nią związane zamiast taniec w wyniku upowszechniania i udoskonalania wciąż drożeje. To wszystko scam I wyłudzanie pieniędzy. Od fotowoltaiki po pompy ciepła.
@Kormad: bzdura, sprawdź ile kosztowały panele PV 10-15 lat temu i jakie miały sprawności i wtedy się wypowiedz.
@SPS: ale gdzie to sprawdzić?