Pływająca fotowoltaika na morskich farmach wiatrowych. Jest porozumienie
Kilkunastu europejskich partnerów podpisało porozumienie UE Joint Industry. Wśród nich jest koncern Vattenfall i holenderska firma Oceans of Energy rozwijająca technologię pływającej fotowoltaiki morskiej. Deweloperzy i naukowcy będą wspólnie realizować projekt na rzecz upowszechnienia PV na morskich farmach wiatrowych.
Sygnatariusze porozumienia zawartego na początku tego tygodnia będą wspólnie realizować projekt o nazwie BAMBOO (Build scAlable Modular Bamboo-inspired Offshore sOlar systems). Celem jest zwiększenie wykorzystania fotowoltaiki morskiej do skali giga. Ma temu pomóc ustanowienie nowego standardu mocy pływających elektrowni fotowoltaicznych na poziomie 150 MW. Oceans of Energy, deweloper pływającej fotowoltaiki morskiej, oraz jego partnerzy z UE Joint Industry chcą, by zaproponowany standard został przyjęty zarówno przez branżę morskiej energetyki wiatrowej, jak i fowotolaiki.
Jak wyjaśnia holenderska firma, realizująca swój projekt Sun at Sea (słońce na morzu), umieszczenie elektrowni fotowoltaicznych w obrębie morskich farm wiatrowych pozwoli lepiej wykorzystać przestrzeń morską, a także zwiększyć produkcję energii. Ponadto takie połączenie zapewni bardziej ciągły przepływ energii i obniży koszty jej wytwarzania na morzu.
– Oceans of Energy z dumą prowadzi Sun at Sea w kierunku prawdziwego przełomu w transformacji energetycznej poprzez opracowanie standardu dla wielkoskalowych morskich farm słonecznych – mówi Allard van Hoeken, założyciel i dyrektor generalny Oceans of Energy.
Szef firmy dodaje, że morska energetyka solarna w coraz większym stopniu przyczynia się do transformacji energetycznej na Morzu Północnym. – Standardowy format morskich elektrowni słonecznych mieści się pomiędzy czterema turbinami wiatrowymi na morzu. Umożliwia to łączenie morskich farm energetycznych przy mniejszym wykorzystaniu ograniczonej przestrzeni na lądzie i na morzu – dodaje.
Biznesowa opłacalność fotowoltaiki morskiej
Jednym z partnerów porozumienia jest Rina, włoska firma certyfikująca i inżynieryjna, świadcząca usługi m.in. w sektorach energii i przemysłu morskiego. Jak wskazuje jej przedstawiciel, Rina opracuje dla pływającej fotowoltaiki morskiej model przewidywanego uzysku energii.
Ten projekt przyczyni się do potwierdzenia biznesowej opłacalności morskiej energetyki słonecznej. Rina dzięki swojemu doświadczeniu w analizach efektywności wytwarzania energii przez farmy fotowoltaiczne i specjalistycznej wiedzy w zakresie pływających systemów morskich będzie pionierem w opracowaniu modelu przewidywania uzysku energii dla tej nowej technologii. Wykorzystamy nasze kompetencje w obszarze technologii offshore, statycznych i dynamicznych analiz kabli eksportowych oraz konfiguracji układu kabli, strategii recyklingu paneli fotowoltaicznych i komponentów elektrycznych oraz koordynacji projektów finansowanych przez UE – wyjaśnia Andrea Bombardi, wiceprezes wykonawczy ds. redukcji emisji dwutlenku węgla w firmie Rina.
Włoska spółka będzie także koordynowała współpracę partnerów porozumienia UE Joint Industry. Jednym z nich jest wspomniane Oceans of Energy, pionier morskiej energetyki solarnej.
Oceans of Energy to firma powstała w 2016 r., która od 2019 r. testuje swoje rozwiązania na Morzu Północnym. Oferuje m.in. sprzęt do morskich farm PV, wsparcie w instalacji i uruchomieniu oraz usługi zarządzania aktywami. Do tej pory holenderska firma pozyskała na rozwój technologii finansowanie w wysokości 30 mln euro. Swoje projekty prowadzi m.in. na morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust Noord należącej do CrossWind i Ecowende (spółki joint venture Shell i Eneco).
Zaangażowani deweloperzy, konsultanci techniczni i naukowcy
Poza Oceans of Energy w projekt na rzecz pływającej fotowoltaiki morskiej zaangażowanych jest czterech deweloperów technologii: Solarge, TKF, Pauwels Transformers i Solarcleano. Bierze w nim udział także pięć podmiotów doradzających w zakresie technicznym i środowiskowym – obok firmy Rina są to: ABS, Aquatera Ltd, Aquatera Atlantico i WavEC.
Ponadto w UE Joint Industry uczestniczą trzy laboratoria (Marin, Fraunhofer CSP, SIRRIS) oraz think tank European Marine Board, który zajmuje się polityką morską. Do porozumienia przystąpił także szwedzki koncern Vattenfall – deweloper morskich farm wiatrowych, potencjalnie zainteresowany wdrożeniem technologii.
Pływająca fotowoltaika na morskiej farmie wiatrowej Vattenfalla
Partnerzy porozumienia wskazują, że ma ono zmierzyć się z wyzwaniami dotyczącymi wdrożenia na dużą skalę fotowoltaiki na nowych i istniejących farmach wiatrowych. Prace mają wykazać kompatybilność i wydajność paneli fotowoltaicznych w warunkach morskich, a także zbadać wpływ technologii na środowisko oraz zapewnić zrównoważony rozwój w całym łańcuchu wartości.
Zakładanym ogólnym celem projektu BAMBOO jest wprowadzenie technologii pływającej morskiej fotowoltaiki na rynek. Ma on przyczynić się także do opracowania międzynarodowych standardów i metodologii testowania fotowoltaiki morskiej. W tym celu przeprowadzone zostaną testy hydrodynamiczne w Marin, testy w komorze klimatycznej w SIRRIS oraz testy żywotności w warunkach morskich we Fraunhofer.
Bardziej szczegółowym celem jest natomiast przyciągnięcie inwestorów, który zaangażują środki w pierwszą unikatową morską farmę PV o mocy 100-200 MW na morskiej farmie wiatrowej Vattenfalla przed końcem dekady. Koncern nie podjąć jeszcze decyzji, na której farmie wiatrowej taka instalacja miałaby działać.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
ekologia w pełnej krasie