PST Trade – nowa spółka obrotu w grupie Projekt Solartechnik
W strukturach grupy Projekt Solartechnik została uruchomiona spółka obrotu PST Trade, która zabezpiecza aktywa grupy, pełni rolę komplementarną do jej oferty, wprowadza na rynek rozwiązania dla biznesu oraz planuje współpracę z innymi wytwórcami energii z OZE. O ofercie stworzonej z myślą o energochłonnych przedsiębiorstwach, budowie zespołu ekspertów i planach na przyszłość rozmawiamy z Marcinem Ludwickim, CEO PST Trade i Tomaszem Bodetko, wiceprezesem PST Trade.
Skąd pomysł na utworzenie spółki PST Trade?
Projekt Solartechnik jest jednym z największych deweloperów OZE w Polsce. Pozyskujemy grunty, rozwijamy projekty od samego początku (greenfield), budujemy farmy, a następnie je obsługujemy (O&M). Chcemy być wiodącym na rynku podmiotem z portfelem własnych instalacji (IPP). Utworzenie spółki obrotu umożliwia nam zabezpieczenie przychodów z zarządzanych farm PV, co ma istotne znaczenie biorąc pod uwagę m.in. kanibalizację cen profilu PV – mówi Marcin Ludwicki, CEO PST Trade.
Specjalizujemy się w tworzeniu i oferowaniu strukturyzowanych rozwiązań opartych na umowach PPA/cPPA. Nie tylko wykorzystujemy własne źródła OZE, ale działamy też aktywnie na polu zakupu energii od jej wytwórców. W rezultacie dostarczamy zieloną energię naszym klientom biznesowym. Zajmujemy się również handlem energią na rynku hurtowym, przez co efektywnie zarządzamy dostawą energii i oferujemy konkurencyjne ceny – dodaje Tomasz Bodetko, wiceprezes PST Trade.
Czym jeszcze zajmuje się firma?
Oferujemy gotowe farmy fotowoltaiczne dla klientów biznesowych oraz inwestorów zainteresowanych sektorem OZE. Nasze portfolio jest zróżnicowane mocowo i lokalizacyjnie, dzięki czemu możemy dostosować w pełni ofertę do potrzeb klientów. Nasza firma nie tylko dostarcza energię, ale również angażuje się w rozwój projektów OZE. Uzyskanie warunków przyłączenia do sieci aktualnie jest bardzo trudne, ze względu na coraz mniejsze możliwości sieciowe. Bez rozwoju magazynów energii i inwestycji w sieci dystrybucyjne, rozwój w przyszłości nowych projektów OZE będzie jeszcze bardziej utrudniony. Oferujemy więc zainteresowanym podmiotom gotowe farmy PV, co wiąże się z dużą oszczędnością czasu i umożliwia szybkie skorzystanie z zielonej energii. Potencjalnymi klientami są polskie i zagraniczne podmioty IPP, podmioty biznesowe, ale też coraz częściej inwestorzy indywidualni i instytucjonalni, którzy szukają alternatywnych metod lokowania kapitału. Inwestycja w OZE to inwestycja długoterminowa z atrakcyjną stopą zwrotu. Każdy inwestor zostając właścicielem takiego źródła wytwórczego ma zagwarantowane ceny energii na własny użytek lub może odsprzedać energię – wyjaśnia Tomasz Bodetko.
W jaki sposób działa PST Trade?
Posiadamy niezbędne zezwolenia, w tym przede wszystkim koncesję na obrót energią, umowy partnerskie, doświadczony zespół specjalistów, nowoczesne systemy IT oraz sprawdzone procesy, które gwarantują efektywność naszych działań. Stawiamy na stabilny rozwój i wzrost, a nie na szybkie osiąganie wielkich liczb za wszelką cenę, co wiąże się najczęściej z dużym apetytem na ryzyko. Jednocześnie w PST Trade wspieramy nowoczesne rozwiązania dotyczące zarządzania portfelem i sprzedażą, optymalizacji współpracy z klientami i prognozy produkcji z OZE – tłumaczy Marcin Ludwicki.
Do kogo kierujecie swoją ofertę?
Oferujemy nasze usługi wytwórcom OZE poszukującym atrakcyjnych warunków sprzedaży energii, obsługujemy klientów biznesowych zainteresowanych obniżeniem kosztów i nowymi formami kontraktacji energii. Coraz częściej rozmawiamy także z przedsiębiorstwami zorientowanymi na cele zrównoważonego rozwoju (ESG). Dzięki elastycznym umowom i konkurencyjnym cenom, chcemy wspierać różnorodne branże w przejściu na bardziej ekologiczne źródła energii – mówi Marcin Ludwicki.
Jako jeden z nielicznych podmiotów na rynku możemy zaoferować klientom sprzedaż gotowych farm PV i w ramach umowy cPPA przeznaczyć energię z zakupionej farmy na potrzeby własne biznesu klienta. Często kierunek współpracy może być odwrotny i po podpisaniu umowy cPPA z naszych źródeł, klient decyduje się zakupić farmę, stając się w ten sposób autoproducentem. Osobnym typem klienta są wspomniani wcześniej inwestorzy, poszukujący alternatywnych form inwestowania kapitału, zwłaszcza w kontekście wysokiej inflacji – dodaje Tomasz Bodetko.
Jakie macie plany na najbliższe miesiące? Jakie są cele PST Trade?
Naszym priorytetem jest przede wszystkim prowadzenie aktywnej sprzedaży, co umożliwi nam dynamiczny rozwój portfela klientów. Jednocześnie planujemy intensyfikację działań rozwojowych, aby wprowadzić na rynek jeszcze bardziej zaawansowane produkty oparte o zieloną energię. Skalowanie naszego biznesu jest kluczowym elementem naszej strategii, aby efektywnie odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne źródła energii – wyjaśnia Tomasz Bodetko.
Dynamika rozwoju branży OZE i strategiczne plany grupy Projekt Solartechnik pozwalają nam już dzisiaj upatrywać potencjału rozwoju w obszarze wirtualnej elektrowni i elastycznego zarządzania popytem i podażą energii, co stanie się innowacyjnym rozwiązaniem na rynku – dodaje Marcin Ludwicki.
Jak będzie wyglądać współpraca waszej firmy z branżą OZE?
Dążymy do integracji branży OZE z sektorem biznesowym poprzez nawiązywanie fizycznych umów PPA. Chcemy ułatwić proces zawierania takich umów, zapewniając transparentność i elastyczność w negocjacjach. Dodatkowo, oferujemy możliwość podpisywania krótkoterminowych umów cPPA, nawet na rok, co pozwala naszym klientom na uzyskanie efektów ESG bez długoterminowego zabezpieczenia cen energii. Zamierzamy aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach na rynku OZE i pokazywać jak efektywniej można zarządzać produkowaną przez siebie energią. Zespół PST Trade tworzą eksperci z wieloletnim doświadczeniem w obszarze Origination, w różnych grupach kapitałowych. Należy też wspomnieć, iż Projekt Solartechnik jest częścią grupy Grenevia, która skupia spółki związane z branżą energii odnawialnej. W lutym br., w segmencie FAMUR powstał oddział FAMUR Gearo, który łączy wszystkie działania prowadzone w zakresie rozwiązań dla energetyki wiatrowej oraz produkcji przekładni przemysłowych. Oferta Famuru obejmuje remonty, badania i doradztwo techniczne, a także serwis przekładni. Po ubiegłorocznej akwizycji spółki Total Wind PL uzupełniła ją instalacja turbin wiatrowych, wymiana głównych komponentów, a także usługi serwisowe, co pozwala w pełni wykorzystywać potencjał rynkowy. Elgór-Hansen produkuje stacje transformatorowe dla OZE, a Impact Clean Power Energy zajmuje się produkcją baterii dla e-mobility – mówi Tomasz Bodetko.
Jakie są największe wyzwania dla spółek obrotu w Polsce?
Branża obrotu energią w Polsce stoi przed różnorodnymi wyzwaniami. W tym roku znika problem odpisów na fundusz różnicy cen, co jest pozytywne z punktu widzenia możliwości rozwoju zarówno spółki obrotu, jak i OZE. Sporym wyzwaniem będzie natomiast zapewne zmiana Warunków Dotyczących Bilansowania przez PSE i wprowadzenie np. 15 minutowych rozliczeń cenowych. Jednak nasze doświadczenie pozwala nam skutecznie radzić sobie ze zmiennymi cenami na rynku oraz dynamicznym rozwojem OZE, który coraz bardziej wpływa na hurtowe ceny energii w Polsce. Dążymy do stworzenia stabilnego środowiska dla naszych klientów, umożliwiającego korzystanie z ekologicznej energii elektrycznej. Jesteśmy również świadomi wpływu zmian przepisów na rynek i skupiamy się na elastycznym dostosowywaniu się do zmieniającego się otoczenia regulacyjnego. Naszym celem jest przewodzenie w tworzeniu nowych standardów i trendów w branży energetycznej w Polsce.
Wszystkie osoby zainteresowane naszą ofertą zapraszam do kontaktu z Piotrem Raszeją, Origination Managerem w PST Trade (+48 887 160 143, p.raszeja@projektsolartechnik.com) – mówi Marcin Ludwicki.
Projekt Solartechnik – materiał sponsorowany