Ataki na Morzu Czerwonym nie powstrzymały spadku cen paneli PV

Ataki na Morzu Czerwonym nie powstrzymały spadku cen paneli PV

Ataki na kontenerowce przepływające przez Morze Czerwone nie pozostały bez wpływu na ceny paneli fotowoltaicznych przypływających do Europy. Jednak nie zatrzymały trwającego od miesięcy systematycznego i wyraźnego spadku cen modułów PV w europejskich hurtowniach.

W ubiegłym roku ceny paneli fotowoltaicznych w europejskich hurtowniach spadły o połowę. Jeszcze w styczniu zeszłego roku w grupie modułów fotowoltaicznych o przeciętnej sprawności na europejskim rynku hurtowym notowane były średnie ceny na poziomie około 0,3 euro/Wp. Natomiast pod koniec zeszłego roku można je było kupić za 50 proc. tej wartości.

Eksperci rynku fotowoltaicznego zapowiadali, że przynajmniej w pierwszej połowie 2024 r. trend spadkowy powinien zostać utrzymany, i na razie nie jest inaczej. Ceny modułów fotowoltaicznych w pierwszych tygodniach tego roku znowu spadły – mimo wydarzeń w rejonie Morza Czerwonego.

REKLAMA

Dłuższa droga paneli PV z Azji do Europy

Ataki na transport morski na Morzu Czerwonym sprawiły, że kontenerowce płynące z Azji do Europy musiały obierać trasy dłuższe nawet o około 6 tysięcy km. Zdaniem serwisu pvXchange, który monitoruje ceny paneli fotowoltaicznych w europejskich hurtowniach, przełożyło się to na niemal trzykrotny wzrost kosztów transportu morskiego. I  w efekcie wpłynęło na wzrost cen paneli fotowoltaicznych przypływających z Chin o około 0,01-0,02 euro/Wp.

Serwis zwraca uwagę na notowany w ostatnich tygodniach w Europie niższy popyt na panele. Trudne warunki pogodowe w centralnej i północnej Europie ograniczyły aktywność instalatorów fotowoltaiki. Analityk pvXchange Martin Schachinger wskazuje też na wpływającą na inwestycje fotowoltaiczne w europejskim sektorze PV niepewność związaną z wymianą rządu w Polsce oraz problemy rządu Niemiec związane z zablokowaniem liczącego 60 mld euro budżetu klimatycznego.

Schachinger podkreśla, że do ograniczenia ogromnej nadpodaży paneli fotowoltaicznych, która powstała w Europie w 2023 r., przyczynił się zwłaszcza niemiecki rynek PV. W zeszłym roku kraj ten zainstalował elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 14 GW, równocześnie jednak – jak zaznacza analityk – w Niemczech wielu inwestorów wstrzymywało się z zakupami paneli, czekając na dalszy spadek ich cen.

Wzrost kosztów transportu morskiego z powodu ataków na Morzu Czerwonym, a także ostatnio słabszy popyt na moduły nie powstrzymały jednak spadku cen paneli fotowoltaicznych.

REKLAMA

Panele fotowoltaiczne tanieją nadal

Serwis pvXchange odnotowuje, że w połowie stycznia 2024 r. w stosunku do połowy grudnia 2023 r. ponownie spadły ceny paneli fotowoltaicznych we wszystkich wyszczególnionych grupach.

W pierwszej grupie portal uwzględnia ceny najwydajniejszych krystalicznych modułów (w tym dwustronnych) o sprawności wynoszącej przynajmniej 22 proc. Ta grupa obejmuje moduły bazujące na najnowszych ogniwach wykonanych w technologiach TOPCon, HJT i IBC.

Średnie ceny paneli fotowoltaicznych w Europie w tym przypadku wynosiły w połowie grudnia przeciętnie 0,24 euro/Wp, a w połowie stycznia spadły do 0,23 euro/Wp. Według pvXchange spadek cen w tej grupie wyniósł 4,2 proc. w porównaniu do wcześniejszego miesiąca oraz 42,5 proc. w porównaniu do początku 2023 r.

W drugiej grupie znajdują się monokrystaliczne panele fotowoltaiczne o przeciętnej sprawności – poniżej 22 proc. W tym przypadku ceny spadły w połowie stycznia 2024 r. do 0,14 euro/Wp. To o 6,7 proc. mniej w porównaniu do cen z wcześniejszego miesiąca, a także o 53,3 proc. mniej w zestawieniu z cenami z początku 2023 r.

W trzeciej grupie, dla której średnie ceny z rynku europejskiego podaje pvXchange, znajdują się panele fotowoltaiczne o ograniczonej gwarancji. Na przykład pochodzące z postępowań komorniczych lub od producentów posiadających niską ocenę instytucji finansowych. W tym przypadku średnia cena w połowie stycznia spadła do 0,09 euro/Wp, czyli o około 10 proc. względem połowy grudnia 2023 r. Spadek cen paneli w tej grupie w porównaniu do stycznia zeszłego roku wyniósł przeciętnie 52,6 proc.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.