To będzie największa fabryka paneli fotowoltaicznych w Europie
Chociaż europejski przemysł fotowoltaiczny przeżywa trudne chwile z powodu dużego spadku cen paneli PV i ich ogromnej nadpodaży, w produkcję paneli „made in EU” nie tracą wiary unijne instytucje. Europejski Bank Inwestycyjny we współpracy z komercyjnymi bankami wesprze budowę największej europejskiej fabryki paneli fotowoltaicznych.
Rekordowy spadek cen paneli fotowoltaicznych w połączeniu z liczoną w dziesiątkach gigawatów nadwyżką paneli PV w europejskich hurtowniach uderza w producentów i dystrybutorów modułów z naszego kontynentu. Świadczy o tym trudna sytuacja finansowa firmy Meyer Burger – obecnie największego europejskiego producenta ogniw i modułów PV, który ostatnio ogłosił plany całkowitego przeniesienia swoich fabryk paneli fotowoltaicznych do USA.
W europejską produkcję paneli fotowoltaicznych wciąż wierzy włoska grupa energetyczna Enel, która od kilku lat rozkręca produkcję ogniw i paneli PV w fabryce znajdującej się w Katanii.
Cel: 3 GW rocznie
Enel przejął kilka lat temu firmę 3Sun i należącą do niej sycylijską fabrykę. Zapowiadał wówczas, że będą w niej produkowane jedne z najwydajniejszych ogniw i modułów PV na świecie. Fabryka na Sycylii od kilku tygodni już produkuje dwustronne moduły fotowoltaiczne, funkcjonując w trybie 24/7.
Na razie jednak Enelowi nie udało się rozwinąć zdolności produkcyjnych na Sycylii chociażby do poziomu gigawata. Obecnie umożliwiają one produkcję jedynie około 200 MW paneli fotowoltaicznych rocznie, co w porównaniu ze zdolnościami fabryk w Chinach nie robi większego wrażenia.
Pomóc w rozwoju fabryki modułów fotowoltaicznych na Sycylii ma finansowanie, które właśnie przyznał Enelowi Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) we współpracy z konsorcjum banków komercyjnych. Pakiet finansowy wyceniony łącznie na 560 mln euro ma gwarancje EBI i włoskich instytucji finansowych.
Celem finansowania jest zwiększenie produkcji paneli fotowoltaicznych w sycylijskiej fabryce do poziomu 3 GW. Takie zdolności produkcyjne mają zostać osiągnięte jeszcze w tym roku.
Dzięki zdolnościom produkcyjnym na poziomie 3 GW staniemy się największą fabryką ogniw i modułów słonecznych w Europie i wniesiemy wymierny wkład w realizację włoskiego i europejskiego programu transformacji energetycznej. Co więcej, będziemy aktywnie uczestniczyć w renesansie europejskiego przemysłu fotowoltaicznego i wspierać niezależność energetyczną kontynentu – zapewnia Enel.
Sprawność powyżej 30 proc.?
Obecnie w ofercie Enel/3Sun są panele dwustronne o mocy sięgającej 680 Wp. Włosi deklarują, że ich sprawność wynosi 24 proc., co stawia je w ścisłej czołówce najlepszych paneli fotowoltaicznych na świecie, jeśli uwzględnimy ten parametr. Moduły charakteryzują się współczynnikiem bifacjalności na poziomie 95 proc. oraz współczynnikiem temperaturowym rzędu -/+ 0,24 proc./C.
Moduły fotowoltaiczne Enel/3Sun mają dłużej zachowywać wysoką sprawność dzięki wyzerowaniu efektu PID (Photoinduced Degradation). Degradacja po pierwszym roku użytkowania ma wynosić maksymalnie 1 proc., a w kolejnych latach – maks. 0,25 proc./rok. Producent daje 30-letnią gwarancję minimalnej produktywności.
Panele fotowoltaiczne produkowane na Sycylii bazują na ogniwach heterozłączowych (HJT), których sprawność w produkcji ma przekraczać 25 proc.
Włosi chcą jeszcze poprawić parametry swoich modułów, wdrażając do produkcji ogniwa tandemowe, których sprawność docelowo ma przekraczać 30 proc. Uwaga inżynierów Enel skupia się na zwiększeniu możliwości konwersji energii słonecznej w energię elektryczną, jakie daje połączenie w ogniwie tradycyjnej warstwy krzemowej z warstwą perowskitową.
W kwietniu 2023 r. Enel oraz francuski instytut INES-CEA poinformowały o opracowaniu nowego tandemowego ogniwa fotowoltaicznego na bazie krzemu i perowskitów o sprawności 26,5 proc. Już pod koniec zeszłego roku sprawność ogniwa krzemowo-perowskitowego zwiększono do poziomu 28,4 proc. Taki wynik osiągnięto jednak na niewielkim ogniwie w rozmiarze 9 cm2.
Cel coraz mniej realny
W komentarzu na temat finansowania przyznanego Enelowi EBI podkreśla, że inwestycja włoskiej firmy wpisuje się w przyjęte przez Unię Europejską założenia budowy europejskiego przemysłu fotowoltaicznego. Do 2030 r. ma on osiągnąć roczne zdolności produkcyjne paneli fotowoltaicznych do 600 GW.
Taki poziom z pewnością pozwoliłby zaspokoić popyt generowany przez rynek fotowoltaiczny w Europie. Stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe szacuje, że w 2024 r. w Unii Europejskiej powstaną elektrownie PV o łącznej mocy około 56 GW, a całkowita moc fotowoltaiki w UE na koniec tego roku wzrośnie do 325 GW.
Mając jednak na uwadze aktualną sytuację w przemyśle fotowoltaicznym i absolutną chińską dominację, jeśli chodzi o zdolności produkcyjne i możliwości dyktowania cen, cel UE zakładający budowę niezależnego europejskiego łańcucha dostaw dla fabryk o zdolnościach produkcji 600 GW paneli PV wydaje się coraz mniej realny – nawet mimo planowanego wsparcia, które Unia Europejska chce zapewnić unijnemu przemysłowi solarnemu.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Padnie tak samo jak Meyer Burger i Solarworld, kwestia czasu w Chinach produkuje się 50% taniej koniec kropka!
Dadzą radę produkować taniej niż Chiny plus transport?
Każda produkcja to materiał nieprzetworzony + Robocizna (w tym inżynieria) + energia + podatki (w tym ZUS ubezpieczenia koncesje) + marża. Materiał surowy podobny jak w Chinach, robocizna podobna, reszta w Chinach dużo tańsza, podatek od robocizny jest w UE kilka razy wyższy niż marża.
Jedyna szansa na przetrwanie takiej fabryki w Europie to jej maksymalna automatyzacja i zasilenie tanią energią… odnawialną, żeby jeszcze zdobyć punkt przewagi nad Chińczykiem. A przy okazji, PID to chyba Potential Induced Degradation, a nie „Photoinduced Degradation” jak stoi w artykule.
Fotowoltaika jako dobro ludzkości i ochrona naszej planety powinna być zwolniona z podatków a nie jeszcze z tego czerpać zyski.
Za prawdę powiadam wam, sprawność nie ma najmniejszego znaczenia. Albowiem, nawet jednego wata nie dostaniesz, jesli ci Pan na Niebiosach nie pozwoli. Modlitwa, skrucha bogobojność jest kluczem do sukcesu. Zobacz, takie ptaki, nie sieją, nie stawiają wiatrakòw, a energii mają tyle, ile im potrzeba. Otacza nas nieskończona ilość energii. A my mamy oczy pozamykane. Pieniędzmi przysloniete. A wystarczy pójść do kościoła. Pokochać bliźniego, serce otworzyć na przyrodę. Cierpliwosci, spokoju odrobinę. Pan nie da nam cierpieć, ześle nam w odpowiednim czasie wszystko, co potrzebne. Módlmy się, prośmy Go o łaskę, głośno wołajmy Imię Jego! Amen.
Do Kantafion z Parmezanu ….
Ja jestem polakiem, nie znam hebrajskiego, nie modę się do żydów i nie chodzę do kościołom.
„dwustronne moduły fotowoltaiczne, funkcjonując w trybie 24/7.”
Tak, oczywiście. Magiczne PV dają prąd również w nocy 😛
Dostali kupę kasy z Unii to biorą a co tam będzie za kilka lat to nie wiadomo😂. Nie a sensu doszukiwania się w tym sensu ekonomicznego
Niemcy uciekają z Europy bo tam dostają ogromne dotacje rządowe od USA ,które zapewne zarżną wiele europejskich fabryk. I tyle w temacie. Prawo dżungli. Oszustwo za kolejne wydrukowane i puste dolarki. Jak chinole wprowadzą jena w BRICS , wtedy zrobi się ciekawie.
dobra! niech klepią w UE , chińczyk jeszcze bardziej obniży cenę, a to dobre dla nas szaraczków
Wszyscy się podniecacie że w Chinach taniej i tam byście kupowali. Ale pewnie pensje to chcielibyście europejskie, tylko kto będzie je wypłacać, skoro u nas nie będzie fabryk tylko w Chinach? xd
Produkowane czy składane ?? .
Skąd ta fabryka ma ramy ALU, szyby, płytki krzemowe ??. Sama produkuje ??.
Przecież 90% światowej produkcji paneli krzemu to Chiny. 1-2% to inne kraje.
Panele dwustronne to tylko nabijanie ludzi w butelkę i kasy dla siebie. Niedługo wymyśla panele nocne 😂😂
Nie tak dawno jak 22.01.2024r na tym portalu pisali Największa Fabryka w Europie Zamyka Produkcję.. Czy to ta sama fabryka? . Zamyka by pozbyć się długów i zaczyna z wielkim hukuem pod nową nazwą ??