Photon Energy znalazł klienta na polskie projekty PV
Międzynarodowy deweloper elektrowni fotowoltaicznych Photon Energy sprzeda część projektów PV, które rozwijał w naszym kraju.
Notowany na warszawskiej giełdzie deweloper farm fotowoltaicznych Photon Energy N.V. ogłosił podpisanie umowy sprzedaży i rozwoju projektu PV ze spółką PM PV 7 Sp. o.o. należącą do grupy INWE. Jest ona również klientem Photon Energy Group w zakresie usług O&M (Operations & Maintenance) świadczonych dla jej instalacji fotowoltaicznych w Polsce.
Transakcja obejmuje sprzedaż przez Photon Energy Group praw do projektu PV o mocy 2,3 MW(AC) zlokalizowanego w gminie Złoczew oraz świadczenie na rzecz INWE usług mających na celu doprowadzenie projektu do stanu gotowości do budowy (RTB) w drugim kwartale 2024 r.
Photon Energy Group i Grupa INWE mają ponadto prowadzić negocjacje dotyczące współpracy w zakresie dalszego rozwoju i sprzedaży na rzecz INWE portfela małych i średnich projektów Photon Energy w Polsce o łącznej mocy do 11,5 MW(AC), dla których planowane jest osiągnięcie statusu RTB do końca 2024 r.
Jak podkreśla Phootn, współpraca z grupą INWE związana jest z wcześniej komunikowanym przez dewelopera zamiarem sprzedaży polskich projektów PV posiadających zabezpieczoną moc przyłączeniową.
W ostatnim raporcie finansowym Photon Energy informował, że przygotowuje w Polsce projekty farm fotowoltaicznych o mocy ponad 300 MW, a do tego planuje bateryjne magazyny energii o pojemności szacowanej na 628 MWh. Photon informował jednocześnie o uzyskaniu w naszym kraku warunków przyłączenia dla pierwszej elektrowni PV o mocy 900 kWp mającej współpracować z magazynem energii o mocy 230 kW.
Farma fotowoltaiczna na trackerach
Przejęty przez INWE projekt o mocy 2,3 MW(AC) zlokalizowany jest w gminie Złoczew w województwie łódzkim i posiada niezbędne decyzje administracyjne umożliwiające budowę w technologii trackerów jednoosiowych. Projekt posiada warunki techniczne przewidujące przyłączenie do sieci średniego napięcia PGE Dystrybucja. Usługi deweloperskie, które świadczyć będzie Photon Energy dla tego projektu, mają na celu uzyskanie pozwolenia na budowę.
Grupa Photon Energy od momentu powstania w 2008 roku zbudowała i uruchomiła elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 150 MWp oraz posiada w swoim portfolio elektrownie o łącznej mocy 127,3 MWp. Obecnie rozwija projekty o łącznej mocy 1,2 GWp w Australii, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii oraz świadczy usługi technicznego utrzymania instalacji PV o mocy 680 MWp.
Poprzez swoją spółkę zależną Lerta Photon Energy posiada koncesje na obrót energią elektryczną w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Serbii. Lerta jest trzecim co do wielkości dostawcą usług DSR dla polskiego OSP z zakontraktowaną mocą 389 MW na 2024 r., a poprzez swoją wirtualną elektrownię (VPP) agreguje wytwórców i odbiorców energii o łącznej mocy ponad 420 MW.
W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku Photon Energy miał 59,4 mln euro przychodów, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku dzięki wyższym cenom energii wypracował przychody rzędu 67,78 mln euro. W okresie styczeń-wrzesień 2023 r. spółka miała 10,9 mln euro straty, podczas gdy przed rokiem wypracowała zysk rzędu 6,35 mln euro.
INWE Group to polska firma inwestycyjna, która od 2013 roku specjalizuje się w projektach związanych z energią odnawialną i nieruchomościami. Do końca 2023 roku spółki INWE zrealizowały projekty o wartości ponad 400 mln zł.
Nabywając projekt Złoczew, rozpoczynamy strategiczną współpracę dotyczącą portfela najbardziej zaawansowanych projektów Photon Energy Group. Projekty te zapewnią naszym inwestorom atrakcyjne zwroty generowane w oparciu o bardziej wartościowy profil wytwarzania energii elektrycznej osiągany dzięki zastosowaniu w nich technologii trackerów jednoosiowych – komentuje Paweł Mazur, członek zarządu grupy INWE.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Ale news – moze o mnie napiszecie – sprzedalem 2×1 i 1x2MW to wircej niż te pajace i sie tym nie chwalę