REKLAMA
 
REKLAMA

R.Power uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną na trackerach

R.Power uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną na trackerach
Electrum

W Osowie w województwie lubuskim powstała jedna z największych w Polsce farm fotowoltaicznych na trackerach. W projekcie wykorzystano dodatkowo system regulacji mocy czynnej i biernej.

Inwestycję dla R.Power zrealizował białostocki Electrum. Farma fotowoltaiczna ma moc 21 MW i składa się z 38 888 modułów PV zainstalowanych na systemach nadążnych (trackerach), które pozwolą na zwiększenie produkcji energii w stosunku do systemów zainstalowanych na systemach statycznych.

W projekcie zastosowano stworzony przez Electrum system regulacji mocy czynnej i biernej o nazwie Renedium. Współpracuje on z wieloma jednostkami wytwórczymi i umożliwia płynne zarządzanie produkcją energii w obiektach o dużej skali.

REKLAMA

Jak tłumaczy Electrum, opracowany przez firmę regulator steruje mocą obiektu w odniesieniu do punktu przyłączenia. Jest to dynamiczny układ regulacji dążący do utrzymania nastawy w punkcie rozliczeniowym. Ma pozwalać na konfigurację i nastawę mocy nawet dla 10 sterowników typu PPM (PPC), estymację strat mocy czynnej w linii zasilającej, regulację w krytycznych stanach sieci i trzy tryby regulacji mocy biernej. Dodatkową zaletą ma być możliwość łatwego dostosowania algorytmów do wymagań obiektu. Więcej na temat tego urządzenia w artykule: Regulator mocy. Odpowiedź Electrum na rosnące ograniczenia w sieci.

R.Power prowadzi inwestycje – poza Polską – także w Rumunii, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i Niemczech. Działalność R.Power obejmuje całą wartość łańcucha dostaw sektora energii słonecznej, w tym rozwijanie elektrowni fotowoltaicznych, budowę (Engineering Procurement & Construction), obsługę elektrowni (Operations & Maintenance) oraz produkcję energii ze źródeł odnawialnych (Independent Power Producer).

REKLAMA

Obecnie warszawska firma rozwija portfel projektów o mocy ponad 21 GWp w fotowoltaice i magazynach energii. Oprócz farm fotowoltaicznych R.Power, poprzez swoją spółkę zależną Quanta Energy, oferuje rozwiązania z zakresu fotowoltaiki dla klientów przemysłowych, firm i instytucji. Obejmuje to instalacje typu „behind the meter” oraz dostawę bezpośrednią.

Nowy kredyt na farmy fotowoltaiczne

Wczoraj R.Power ogłosił pozyskanie finansowania na budowę kolejnych farm fotowoltaicznych. Umowa kredytu w formule project finance została zawarta z BNP Paribas Bank Polska. Kwota kredytu sięga 106,2 mln zł i ma on zostać przeznaczony na budowę farm PV o mocy 32,7 MWp.

Także wczoraj R.Power ogłosił uzyskanie zgód regulacyjnych na inwestycję Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). W Polsce i w Rumunii przyznano EBOiR niezbędne decyzje do sfinalizowania inwestycji w spółkę celową w 100% zależną od funduszu Three Seas Initiative Investment Fund S.A. SICAV-RAIF będącego akcjonariuszem mniejszościowym R.Power. Wcześniej EBOiR zainwestował 80 mln zł w zielone obligacje R.Power.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Firma, która dzierżawi ziemię od rolników, ale zapomina im płacić. Umowa jest tak skonstruowana, że rolnicy są oszukani zarówno na powierzchni i kwotach. A z niewykorzystaną i niepłaconą przestrzenią praktycznie nie mogą nic zrobić.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady