REKLAMA
 
REKLAMA

Kilkanaście nowych farm fotowoltaicznych w portfelu Qair

Kilkanaście nowych farm fotowoltaicznych w portfelu Qair
fot. Qair

Niezależny producent energii ze źródeł odnawialnych zapowiada nowy projekt fotowoltaiczny. Obejmie on budowę 13 farm PV w różnych regionach Polski.

Firma Qair poinformowała w mediach społecznościowych, że w marcu br. ruszą prace budowalne na terenie 13 farm fotowoltaicznych w ramach projektu o nazwie Beehive. Łączna moc instalacji PV wyniesie prawie 15 MWp.

Projekt będzie realizowany głównie na terenie kilku województw.

REKLAMA

Chińskie panele PV na pokładzie

Jak informuje Qair, za budowę wszystkich farm fotowoltaicznych w ramach Beehive odpowiadać będzie spółka EMI Energy, która wygrała przetarg na generalnego wykonawcę. Ma ona wykonać kompleksowo zadania na wszystkich etapach budowy, z wyjątkiem dostaw stacji transformatorowych. Te bowiem dostarczy firma ZPUE, z którą Qair współpracuje od wielu lat.

Z kolei za dostawy paneli fotowoltaicznych odpowiadać będzie Jinko Solar, jeden z największych chińskich producentów paneli fotowoltaicznych (oprócz standardowych paneli Jinko ma w swojej ofercie też m.in. częściowo transparentny moduł dla sektora agro i rozwiązań BIPV).

REKLAMA

Wielkoskalowe projekty PV

Qair jest producentem energii ze źródeł fotowoltaicznych i wiatrowych. Jesienią ubiegłego roku spółka uruchomiła m.in. farmę fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW. To jak dotąd największa inwestycja PV w krajowym portfelu Qair.

Z kolei pod koniec 2023 r. zakończył się montaż modułów na farmie PV Rokietnica (30,86 MW), należącej do Qair i budowanej przez Onde. Część modułów zainstalowano na konstrukcjach nadążnych. Ta zlokalizowana na terenie Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda instalacja ma posłużyć m.in. do prowadzenia analiz naukowych.

W sierpniu 2023 r. firma poinformowała o uzyskaniu środków na budowę kolejnych wielkoskalowych projektów PV. Kredyty o wartości 335,3 mln zł zostaną przeznaczone na sfinansowanie farm fotowoltaicznych o mocy 130 MW. Umowa kredytowa zawarta z bankami Santander Bank Polska i PKO Bank Polski dotyczyła trzech dużych farm PV: w Golczewie, Rokietnicy i Pakości. Wśród nich największa jest elektrownia fotowoltaiczna Golczewo o mocy 80 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne