Dlaczego warto wykonywać badania termowizyjne farm fotowoltaicznych?

Dlaczego warto wykonywać badania termowizyjne farm fotowoltaicznych?
Fot. KP Drone

Utrzymanie farm fotowoltaicznych w odpowiednim stanie technicznym jest bardzo ważną częścią w trwającym wiele lat cyklu życia każdej farmy fotowoltaicznej. Jednym z elementów inspekcji, które dostarcza właścicielom farm fotowoltaicznych najwięcej informacji o kondycji całej instalacji jest wykonanie badania termowizyjnego, a żeby zrobić to najwydajniej, należy do tego zadania użyć dronów.

Firma KP Drone proponuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania związane z wykonywaniem inspekcji termowizyjnych farm fotowoltaicznych z drona, analizą i raportowaniem danych z wykorzystaniem autorskiego oprogramowania wykorzystującego sztuczną inteligencję do wskazywania i identyfikacji usterek. W ofercie firmy są także szkolenia i wdrożenia z zakresu poprawnego wykorzystania dronów na farmach fotowoltaicznych.

Dlaczego wykonanie inspekcji termowizyjnej jest tak ważne?

Większość uszkodzeń paneli fotowoltaicznych, które wpływają na sprawność całej instalacji oraz uzysk energii, nie jest widoczna gołym okiem, a można ją stwierdzić dopiero po wykorzystaniu kamery termowizyjnej. To powoduje, że wykonanie inspekcji farmy fotowoltaicznej bez użycia termowizji nie dostarcza właścicielom lub firmom z branży O&M pełnej informacji o aktualnym stanie instalacji. Warto wspomnieć, że usterka nawet pojedynczego panelu ma negatywny wpływ na produkcję energii całej instalacji. Samo wykorzystanie kamer termowizyjnych do przeglądu stanu technicznego nie jest nowością, jednak wraz ze wzrostem wielkości oraz liczby instalacji wielkopowierzchniowych – tradycyjne ręczne pomiary z ziemi przestają być wydajne i w ich miejsce wkraczają drony wyposażone w kamery termowizyjne, które w swoich usługach wykorzystuje firma KP Drone.

 

uszkodzenia paneli fotowoltaicznych
Fot. KP Drone

 

Jak wygląda proces inspekcji termowizyjnej z drona?

Dzięki opracowaniu własnej metodologii pracy z dronami na farmach fotowoltaicznej przy inspekcjach termowizyjnych, wykonanie inspekcji termowizyjnej na farmie o wielkości 1 MW pilotom KP Drone zajmuje mniej niż godzinę. W tym czasie drony zbierają z całej farmy dane termowizyjne oraz zdjęcia i filmy w świetle dziennym, które następnie są podstawą do wykonania końcowego raportu. Co ważne, do wykonania inspekcji firma potrzebuje jedynie wskazania lokalizacji farmy fotowoltaicznej bez konieczności przesyłania dodatkowych danych wektorowych. Po zakończonych lotach dane wysyłane są na serwer i są analizowane przez dedykowane oprogramowanie. Pomimo że odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie pilotów w pracy z dronami z kamerami termowizyjnymi pozwala na wskazywanie usterek w czasie rzeczywistym, w większości przypadków raporty tworzone są w postaci PDF lub prezentowane w dedykowanym portalu online.

 

Analiza i raportowanie inspekcji termowizyjnych

Sam proces zbierania danych z farmy jest tylko połową sukcesu. Po wykonanym locie zapisywane są setki podobnych do siebie zdjęć, które należy odpowiednio skatalogować, przefiltrować, wykryć i opisać wykryte usterki na panelach, wskazać ich dokładne położenie na farmie, a następnie przedstawić w formie przejrzystego i czytelnego raportu. Ręczne przeglądanie i katalogowanie zdjęć nie jest w żaden sposób wydajne, dlatego firma KP Drone oferuje wykorzystanie do analiz autorskiego oprogramowania, które automatyzuje wyżej wymienione procesy. Wykorzystanie oprogramowania do analizy i raportowania możliwe jest w dwóch opcjach, gdzie zamawiana jest cała usługa związana z fizycznym wykonaniem inspekcji oraz wykonaniem raportu lub dostarczeniem samodzielnie zebranych danych do stworzenia raportu.

Generowany raport zawiera takie informacje jak:

  • skatalogowana ilość oraz rodzaj wykrytych usterek,
  • wskazanie dokładnej lokalizacji uszkodzonych paneli,
  • pełna mapa farmy fotowoltaicznej,
  • zdjęcia termowizyjne oraz w świetle dziennym zawierające wykryte usterki wraz z analizą różnic temperatur.

Firma oferuje dostęp do przykładowego raportu po wypełnieniu formularza kontaktowego na stronie poświęconej inspekcjom termowizyjnym.

 

Jak często należy wykonywać inspekcje termowizyjne na farmach fotowoltaicznych?

Przegląd farm fotowoltaicznych z wykorzystaniem dronów i kamer termowizyjnych powinien być wykonywany minimum raz w roku – zazwyczaj na początku sezonu. Wykrycie wad na panelach pozwala na ich wymianę i przygotowanie całej instalacji na pracę na wymaganym poziomie przez cały sezon, ograniczając utratę przychodów do minimum. Takie wymagania stawiają coraz częściej firmy ubezpieczeniowe obsługujące farmy fotowoltaiczne.

Najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli farm fotowoltaicznych jest wykonanie inspekcji zaraz po ukończonych pracach nad uruchomieniem elektrowni. Pozwoli to zweryfikować jakość wykonanych prac przez wykonawcę i wykryć ewentualne wady ukryte jeszcze przed odbiorem. Raport wykonany przez KP Drone daje w 100 proc. pewną informację o stanie technicznym zamontowanych paneli, a w przypadku wykrycia usterek jest podstawą do złożenia reklamacji u producenta. Na każdej wykonanej inspekcji, które wykonała firma KP Drone, wykryto co najmniej jedno uszkodzenie, chociaż zazwyczaj jest to kilkanaście różnego rodzaju usterek, które wskazywane są w raporcie.

Szkolenia z wykonywania inspekcji termowizyjnych z drona na farmach fotowoltaicznych

KP Drone posiada w ofercie szkolenia dla przyszłych pilotów oraz firm, które już wykorzystują drony do wykonywania inspekcji termowizyjnych, aby robiły to jeszcze wydajniej. Jednodniowe szkolenie obejmuje część praktyczną (w formie online lub stacjonarnej) zawierającą najważniejsze informacje na temat termowizji oraz część praktyczną, w czasie której kursant samodzielnie wykonuje inspekcje farmy fotowoltaicznej pod okiem doświadczonego instruktora. Jest to jedno z nielicznych szkoleń na rynku, podczas którego kursanci fizycznie wykonują loty, a nie otrzymują tylko wiedzę teoretyczną.

Inspekcje termowizyjne farm fotowoltaicznych z drona – kontakt

Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami od wykonywania inspekcji termowizyjnych z drona oraz przeglądu pełnej oferty na stronie www.kpdrone.pl. Inspekcje wykonywane są na terenie całego kraju.

Rozwój firmy, w tym opracowanie oprogramowania i doprecyzowanie odpowiedniej metodyki pracy na farmach fotowoltaicznych możliwy był dzięki pozyskaniu przez firmę środków z programu Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej w ramach programu nr POPW.01.01.02-20-0093/21.

 

KP Drone – materiał sponsorowany