Ceny paneli w 2023 spadły o połowę. To problem dla producentów z Europy
W ostatnich tygodniach minionego roku panele fotowoltaiczne nie przestawały tanieć. W całym 2023 roku ich cena spadła nawet o połowę. Ta sytuacja niweczy plany budowy europejskiego przemysłu PV.
Najnowszą analizę cen paneli fotowoltaicznych w Europie przedstawił serwis pvXchange, pokazując dalszy spadek cen modułów, które pod koniec 2023 r. osiągnęły historyczne minimum.
pvXchange podaje ceny dla trzech grup paneli fotowoltaicznych.
Taniej nawet o 50 proc.
W pierwszej grupie pvXchange uwzględnia ceny najwydajniejszych krystalicznych modułów (w tym dwustronnych) o sprawności wynoszącej przynajmniej 22 proc. Ta grupa obejmuje moduły bazujące na najnowszych ogniwach wykonanych w technologiach TOPCon, HJT i IBC.
Średnie ceny paneli fotowoltaicznych w Europie w tym przypadku wynosiły w połowie grudnia przeciętnie 0,24 euro/Wp. To oznacza spadek o 4 proc. w porównaniu do wcześniejszego miesiąca oraz o 40 proc. w porównaniu do początku 2023 r.
W drugiej grupie znajdują się monokrystaliczne panele fotowoltaiczne o mniejszej sprawności – poniżej 22 proc. W tym przypadku ceny spadły w październiku do około 0,19 euro/Wp. To o 5 proc. mniej w porównaniu do cen z wcześniejszego miesiąca, a także o 36,7 proc. mniej w zestawieniu z cenami z początku 2023 r.
Według szacunków pvXchange w tej grupie średnia cena paneli w połowie grudnia w Europie spadła do poziomu zaledwie 0,15 euro/Wp i była niższa o 11,8 proc. w porównaniu do wcześniejszego miesiąca. Spadek w porównaniu do cen z początku 2023 r. wyniósł aż 50 proc.
W trzeciej grupie, dla której średnie ceny z rynku europejskiego podaje pvXchange, są panele fotowoltaiczne o ograniczonej gwarancji. Na przykład pochodzące z postępowań komorniczych lub od producentów posiadających niską ocenę instytucji finansowych. W tym przypadku średnia cena w połowie grudnia spadła do 0,10 euro/Wp, utrzymując się na tym samym poziomie co w listopadzie. Spadek cen paneli w tej grupie w porównaniu do stycznia 2023 r. wyniósł przeciętnie 47,4 proc.
Dostawy zawieszone
Ekspert pvXchange Martin Schachinger ocenia, że z powodu utrzymującej się nadpodaży paneli fotowoltaicznych w Europie realizacja kolejnych dostaw w dużej mierze została odłożona. Co prawda pojawiają się segmenty rynku, gdzie popyt zaczyna przewyższać dostępną podaż, jednak nie ma to miejsca w przypadku nadal najpopularniejszych na rynku modułów bazujących na ogniwach PERC.
Wielu producentów i dystrybutorów nadal ma ogromne nadwyżki zapasów modułów wykorzystujących technologię PERC. Z tego powodu na rynku pojawiają się nowe, coraz niższe oferty sprzedaży.
Zła wiadomość dla producentów z Europy
W komentarzu wysłanym do portalu Gramwzielone.pl analityk pvXchange Martin Schachinger podkreśla, że duży spadek cen paneli fotowoltaicznych oznacza nierealność planów odbudowy europejskiego przemysłu fotowoltaicznego. Obecny poziom cen paneli i brak perspektyw na ich wyraźny wzrost w najbliższej przyszłości sprawia, że europejscy producenci nie są i nie będą w stanie osiągać rentowności.
Odbudowa kompletnego łańcucha wartości modułów fotowoltaicznych będących przedmiotem uczciwego handlu w Europie jest kuszącą perspektywą. Można stworzyć wiele lokalnych miejsc pracy, a Europejczycy potwierdziliby swoją wiodącą pozycję technologiczną i mogliby uniezależnić się od importu z regionów świata, których wartości nie rozumieją, a tym bardziej nie chcą wspierać. Niestety prawdopodobnie pozostanie to niespełnionym marzeniem w dającej się przewidzieć przyszłości – komentuje Martin Schachinger.
Schachinger ocenia, że aby europejska produkcja paneli fotowoltaicznych przynajmniej w małym stopniu stała się konkurencyjna cenowo, musiałaby być dotowana latami.
Nowej produkcji nie da się uruchomić i skalować tak szybko, jak wymagałby tego wyścig z wszechobecną azjatycką konkurencją. Przepaść w stosunku do Chin jest już zbyt duża i z każdym dniem rośnie. Koncepcja ekonomii skali już tu nie działa. Potrzebne są inne pomysły – pisze ekspert pvXChange.
.
.
Europa musi poszukać niszy
Zdaniem Schachingera w tej sytuacji europejski przemysł fotowoltaiczny może postawić na niszowe produkty, które na przykład znalazłyby zastosowanie w sektorze budowlanym. Ich wprowadzanie na rynek napotyka jednak na lokalne bariery wynikające z różnych krajowych regulacji i norm.
Ekspert pvXchange zauważa jednak, że Europie działają producenci rozwijający elastyczną ofertę niszowych rozwiązań dla fotowoltaiki. - Dlaczego nie wyciągnąć małych, ale dobrych producentów z ich niszy, wesprzeć, aż staną się naprawdę konkurencyjnym przemysłem oferującym produkty fotowoltaiczne spoza głównego nurtu? – rozważa Schachinger.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
0,24 euro/MWh??
@Mariusz: Niektórzy redaktorzy jeszcze nie wytrzeźwieli po Sylwestrze 😉😂
@Zenobi: szampana nie było, ale prawda, babol konkretny;)
Tymczasem gaz po 150 zł/MWh. Dlatego trzeba go opodatkować czym sie da! Wysokie taryfy, marże, przesyły, ETS2. Nie może być tanio. Usłużne media siejące panikę i wmawiające ludziom „kryzys” energetyczny powodujący horrendalne ceny. Ciemny lud i tak to kupi. Putin ma to i tak głeboko w d., ego „emisje” nie obowiązują.
można wyczuć zmianę trendu, w głowach eurokratów już rodzą się pomysły na stawki celne, boją się tylko reakcji Chin
Cena 0,24 euro/Wp, a nie 0,24 euro/MWh!
Idąc tym tropem panele o mocy 10kWp kosztowały by niecałe 2500euro oczywiście + konstrukcja + robocizna. Chyba tego nie widzę.
No i super, skoro Chińczycy najprawdopodobniej wpakowali się w wojnę cenową to nic tylko korzystać i budować elektrownie PV póki są tanie. Zwłaszcza że przy tych stawkach koszty falowników, konstrukcji i ekip instalujących przewyższają ceny paneli a te rzeczy robimy w UE.
Ale jak znam życie to eurokraci pójdą pod prąd i wyjdzie że kupowaliśmy PV z Chin jak było drogo, a blokujemy jak jest tani.
@SRX – nie wiem, którym tropem idziesz, ale te ceny w artykule sa wydłubane z nosa. Ilości kontenerowe kupisz za ok. 0,15 euro N-Type oraz 0,11-0,12 P-Type za 1/Wp razem z opłatą recyclingową i dostawą na miejsce. Nie licz, że ktoś ci sprzeda za taką cenę w detalu albo jeszcze z montażem.
Hehe to gdzie ja te panele za połowę ceny znajdę ??? Przecież to fikcja. Ceny może spadły nieznacznie i tyle, ale na pewno nie o 50% . Chyba że w Chinach ceny spadły o połowę ale europejskie firmy i tak żądają za ten sam chłam starych cen , tak się w pl nauczyli żeby dymać klientów ile się da. Oj mały Pinokio z pana autora
@Gargamel. Sprawdź https://onninen.pl/produkt/JA-SOLAR-Panel-fotowoltaiczny-400W-JA-Solar-caly-czarny-monokrystaliczny-Deep-Blue-Light-3-0-JAM54S31-JAM54S31-400-MR-FB,516971 350zł za panel 400W, dostępne od ręki.
@Gargamel – a gdzie szukałeś do tej pory?
Gargamel, w kazdym niedrogim sklepie, np. panele-sloneczne.com albo sklepsoltech.pl