Kredyt EBI na produkcję ogniw PV w przełomowej technologii
Opatentowana technologia ogniw fotowoltaicznych Powerfoyle ma pozwalać na wytwarzanie energii zarówno przy naturalnym świetle słonecznym, jak i sztucznym wewnątrz pomieszczeń. Dzięki kredytowi od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) producent zbuduje drugą fabrykę i znacznie zwiększy swoje moce produkcyjne.
Europejski Bank Inwestycyjny przyznał szwedzkiej firmie Exeger kredyt w wysokości do 35 mln euro na rozwój technologii ogniw słonecznych. Środki pochodzą z programu InvestEU.
Finansowanie pozwoli Szwedom zwiększyć moce produkcyjne dzięki budowie fabryki Stockholm II. Takie zapotrzebowanie pojawiło się w związku z rosnącym zainteresowaniem opatentowaną technologią ogniw fotowoltaicznych Powerfoyle.
Ogniwa fotowoltaiczne Powerfoyle
Jak wyjaśnia Europejski Bank Inwestycyjny, Exeger opracował ogniwo fotowoltaiczne uczulane barwnikiem w innowacyjnej technologii, która umożliwia przekształcanie wszystkich form światła – zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego – w energię elektryczną. Według producenta właściwości konstrukcyjne ogniw fotowoltaicznych Powerfoyle pozwalają na ich bezproblemową integrację z dowolnym urządzeniem elektronicznym. To otwiera drogę do wdrożenia szerokiej gamy urządzeń z wbudowanym własnym zasilaniem.
Dzięki temu technologia Powerfoyle może się przyczynić do zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych. Produkty wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne Exeger nie będą już wymagały kabli do ładowania bądź baterii. Szwedzka firma wskazuje, że jej technologia zapewni każdemu produktowi z zintegrowanymi ogniwami Powerfoyle znacznie wydłużoną bądź nawet nieograniczoną żywotność, jeśli chodzi o zasilanie.
Ogniwo fotowoltaiczne Powerfoyle ma się charakteryzować wysoką wydajnością i dobrymi właściwościami w porównaniu z rozwiązaniami alternatywnymi dostępnymi na rynku. Ponadto ultracienkie ogniwo fotowoltaiczne Exeger dzięki elastycznej konstrukcji ma pozwalać na zintegrowanie w produktach funkcji samoładowania bez wpływu na efekt wizualny.
Specyfikacja ogniw fotowoltaicznych Powerfoyle jest dostępna na stronie producenta pod tym linkiem.
Cel: zwiększyć moce produkcyjne
Exeger uruchomił swoją pierwszą fabrykę ogniw fotowoltaicznych w Kista, dzielnicy Sztokholmu. Jest to zakład w pełni zasilany energią ze źródeł odnawialnych. Teraz producent zamierza zbudować drugi zakład produkcyjny określany jako Sztokholm II. Po pełnym uruchomieniu umożliwi on firmie roczną produkcję do 2,5 mln m2 ogniw słonecznych w technologii Powerfoyle. Właśnie na ten cel Exeger pozyskał kredyt od EBI.
Fabryka Sztokholm II została zaprojektowana z możliwością modułowej rozbudowy, co w przyszłości ma pozwolić na szybki wzrost mocy produkcyjnych.
Wsparcia EBI w postaci finansowania dłużnego na rozbudowę Stockholm II przyznano po długiej i dokładnej analizie due diligence naszej technologii i działalności biznesowej. Kredyt został przyznany w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie rynku, co zaowocowało zapotrzebowaniem na zwiększone moce produkcyjne Powerfoyle na lata 2024 i 2025 – powiedział Giovanni Fili, założyciel i dyrektor generalny Exeger.
Program InvestEU, z którego EBI sfinansuje kredyt dla Exeger, to instrument finansowy wdrożony w celu wsparcia kwotą ponad 372 mld euro dodatkowych inwestycji, które mieszczą się w priorytetach polityki Unii Europejskiej na lata 2021-2027.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.