Polenergia wygrała aukcję, ale większość energii sprzeda poza systemem wsparcia

Polenergia wygrała aukcję, ale większość energii sprzeda poza systemem wsparcia
Polenergia

Mimo wygranej w aukcji większość energii produkowanej przez farmy fotowoltaiczne Polenergii będzie sprzedawana na zasadach rynkowych – bez prawa do rozliczenia ujemnego salda w systemie aukcyjnym.

Aukcje, których wyniki ogłosił wczoraj Urząd Regulacji Energetyki, są już kolejnymi, w których skutecznie swoje oferty złożyła Polenergia. Wcześniej spółka wygrywała aukcje, oferując energię z farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Tym razem skutecznie złożyła oferty wyłącznie na sprzedaż energii z fotowoltaiki.

Przeprowadzone wcześniej w tym miesiącu aukcje – w koszyku wiatrowo-fotowoltaicznym dla projektów o mocy do 1 MW – wygrały w sumie 133 oferty sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznych, nie było natomiast żadnej oferty na sprzedaż energii wiatrowej. Szacowana przez URE moc zwycięskich projektów to w sumie 123 MW. Minimalna cena zakontraktowanej energii wyniosła 284,95 zł/MWh, a maksymalna – 355 zł/MWh.

REKLAMA

Polenergia zabezpieczyła natomiast kontrakty różnicowe w drugiej z ostatnich aukcji wiatrowo-fotowoltaicznych, obejmującej projekty o jednostkowej mocy ponad 1 MW.

W wyniku tej aukcji mogą powstać farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 471 MW oraz lądowe farmy wiatrowe o mocy 24,5 MW. Minimalna cena zakontraktowanej energii słonecznej wyniosła 272,91 zł/MWh, a maksymalna – 349,69 zł/MWh. Natomiast minimalna cena zakontraktowanej energii wiatrowej wyniosła 119 zł/MWh, a maksymalna – 310 zł/MWh.

Dwie elektrownie PV Polenergii

W aukcji dla większych projektów Polenergia złożyła skutecznie dwie oferty – obie obejmowały sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych.

Pierwsza oferta dotyczyła projektu farmy fotowoltaicznej Rajkowy o docelowej mocy około 35 MWp, a druga – farmy fotowoltaicznej Szprotawa II o mocy około 20 MWp. Dla obu projektów Polenergia uzyskała prawo do pokrycia ujemnego salda w odniesieniu do ceny zaoferowanej w aukcji – na około 31 proc. łącznego wolumenu energii elektrycznej planowanej do wyprodukowania przez te farmy fotowoltaiczne w okresie 15 lat.

Oznacza to, że większość planowanej produkcji energii z farm fotowoltaicznych Rajkowy oraz Szprotawa II będzie sprzedawana na zasadach rynkowych, poza systemem wsparcia.

REKLAMA

Kontrakty różnicowe tylko na część generacji

Taka strategia ofertowania w systemie aukcyjnym została zastosowana przez Polenergię już w aukcji przeprowadzonej w 2019 r. Polenergia zabezpieczyła w niej sprzedaż energii dla trzech projektów realizowanych przez spółki celowe Polenergia Farma Wiatrowa 3 sp. z o.o., Polenergia Farma Wiatrowa Szymankowo sp. z o.o. oraz Polenergia Farma Wiatrowa Dębice/Kostomłoty sp. z o.o.

Największa z tych farm wiatrowych – uruchomiona wcześniej w tym roku farma wiatrowa Dębsk – ma moc 121 MW. Moce dwóch pozostałych farm wiatrowych wynoszą odpowiednio 38 MW oraz 27 MW.

Dla tych projektów Polenergia zdecydowała się zaoferować w aukcji tylko część planowanej produkcji energii – odpowiednio 70 proc., 60 proc. oraz 90 proc.

Projekty fotowoltaiczne Polenergii

Oprócz projektów zgłoszonych do aukcji Polenergia rozwija obecnie projekt farmy fotowoltaicznej Strzelino o mocy 45,2 MW. Jest on w zaawansowanej fazie budowy. Zakończenie prac ma nastąpić w grudniu, a uzyskanie koncesji – w pierwszym kwartale 2024 r.

Również produkcja energii z farmy fotowoltaicznej Strzelino może zostać objęta rozliczeniami w systemie aukcyjnym. Projekt wygrał aukcję przeprowadzoną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w grudniu 2021 r.

Polenergia planuje w tym roku uruchomienie także elektrowni fotowoltaicznej, dla której zabezpieczyła wsparcie w aukcji z 2021 r. Chodzi o realizowany w województwie lubuskim projekt Strzelino o mocy 10,5 MWp, na który złożą się mniejsze instalacje o jednostkowej mocy do 1 MWp.

Gotowy do budowy ma być również projekt farmy fotowoltaicznej Świebodzin II o mocy 10,5 MWp, natomiast inny projekt realizowany w województwie lubuskim – Szprotawa I o mocy 47 MWp – uzyskał wsparcie w ramach aukcji przeprowadzonej w grudniu 2022 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.