33,9 proc. – nowy rekord świata dla tandemowych ogniw słonecznych LONGi
Firma LONGi ustanowiła nowy rekord świata w dziedzinie sprawności ogniw słonecznych z krzemu krystalicznego i perowskitu na poziomie 33,9 proc. Wynik został potwierdzony przez amerykańskie Krajowe Laboratorium Energii Odnawialnej (U.S. National Renewable Energy Laboratory – NREL). LONGi pobiła tym samym wcześniejszy rekord wynoszący 33,7 proc., ustanowiony w maju bieżącego roku przez Uniwersytet Nauki i Techniki Króla Abdullaha (King Abdullah University of Science & Technology – KAUST).
Nowy rekord po raz pierwszy przekroczył także teoretyczny limit sprawności Shockley-Queisser (S-Q) wynoszący 33,7 proc. dla ogniw słonecznych z pojedynczym złączem bez względu na materiał, z którego są wykonane. Stanowi to istotny dowód empiryczny wykazujący pod względem sprawności nadrzędność tandemowych ogniw słonecznych z krzemu krystalicznego i perowskitu nad ich odpowiednikami z krzemu krystalicznego.
Przełomowy sukces LONGi przewyższa poprzednie rekordy sprawności, wynoszące odpowiednio 31,8 proc. (ogłoszony 24 maja 2023 r. podczas targów SNEC 2023) oraz 33,5 proc. (ogłoszony 14 czerwca br. podczas targów Intersolar Europe 2023).
Firma LONGi osiągnęła najwyższe wskaźniki sprawności w dwóch technologiach
Dr Xixiang Xu, naczelny ekspert oraz wiceprezes Centralnego Instytutu Badań i Rozwoju LONGi (LONGi Central R&D Institute), podkreśla, że do firmy należą dwa rekordy w zakresie sprawności ogniw: 33,9 proc. dla tandemowych ogniw słonecznych z krzemu krystalicznego i perowskitu oraz 26,81 proc. dla ogniw krzemowych z pojedynczym złączem. To podkreśla zaangażowanie firmy LONGi w ciągły rozwój nie tylko jednej, a kilku technologii ogniw słonecznych. LONGi stawia sobie jasny cel: tworzenie produktów solarnych o coraz lepszej sprawności, aby ułatwić globalną transformację energetyczną.
Zhenguo Li, założyciel i prezes LONGi, powiedział:
Sprawność ogniw słonecznych jest kluczowym wskaźnikiem i wyznacznikiem oceny potencjału technologii fotowoltaicznych. Z uwagi na to, że jest to główna technologia ogniw słonecznych z ponad 90 proc. udziałem w rynku, sprawność ogniw słonecznych z krzemu krystalicznego z pojedynczym złączem wymaga stałego udoskonalania.
Sprawność ogniw z krzemu krystalicznego z pojedynczym złączem obecnie zbliża się do swojego limitu teoretycznego wynoszącego 29,4 proc. Teoretyczny limit sprawności tandemowych ogniw słonecznych z krzemu krystalicznego i perowskitu może osiągnąć 43 proc. i tego rodzaju ogniwa uznaje się za główne rozwiązanie mające szansę na pobicie limitu sprawności ogniw z krzemu krystalicznego z pojedynczym złączem. Pojawienie się technologii tandemowej łączącej krzem krystaliczny i perowskit przetarło nowe szlaki rozwoju technologii ogniw słonecznych wysokiej wydajności następnej generacji. Oznacza to, że z tej samej powierzchni przy absorpcji tego samego światła, można uzyskać więcej energii elektrycznej.
Jiang Hua, zastępca sekretarza generalnego Chińskiego Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej (China Photovoltaic Industry Association – CPIA) powiedział, że nowy rekord świata firmy LONGi, tj. 33,9 proc. sprawności, oznacza, że badania i rozwój firmy w zakresie technologii krzemowo-perowskitowych tandemowych ogniw słonecznych są na wiodącym światowym poziomie.
Jiang Hua wskazał, że branża fotowoltaiczna jest przemysłem ukierunkowanym na koszty, a zmniejszenie kosztów i zwiększenie sprawności stanowią rdzeń jej rozwoju. Stałe ulepszanie sprawności konwersji ogniw słonecznych jest skutecznym środkiem redukcji LCOE. Według Hua, gdy tylko technologia wysoko wydajnych ogniw słonecznych trafi do masowej produkcji, będzie promować znaczne zmniejszenie kosztów wytworzenia mocy fotowoltaicznej w porównaniu z poprzednimi technologiami. Będzie to korzystne dla promowania rozwoju globalnego rynku wyrobów fotowoltaicznych. Rozwój rynku fotowoltaicznego napędzi także całą globalną transformację energetyczną.
Zhenguo Li powtórzył, że firma LONGi dokładnie śledzi zmiany w branży i zawsze trzyma się głównych ścieżek prowadzących do redukcji kosztów, poprawy sprawności oraz innowacji.
Firma LONGi konsekwentnie wykazuje chęć większego inwestowania w badanie najnowocześniejszych technologii oraz ich dalszy rozwój. Od dawna wytyczamy różne ścieżki techniczne w zakresie badań i rozwoju oraz współpracujemy z wieloma podmiotami, aby tworzyć wydajne modele i mechanizmy innowacji oparte na współpracy. To pomaga nie tylko firmie LONGi, ale wszystkim graczom w branży fotowoltaicznej.
LONGi – materiał sponsorowany