Jakie są koszty fotowoltaiki w USA?
Koszty wdrażania fotowoltaiki w USA w zależności od wielkości instalacji znacząco się różnią. Niższe ceny modułów i falowników wpłynęły na obniżki w segmencie prosumenckim.
Amerykańskie Narodowe Laboratorium Energetyki Odnawialnej (National Renewable Energy Laboratory, NREL) opublikowało najnowszy raport dotyczący kosztów fotowoltaiki i magazynowania energii w USA. Opracowanie „U.S. Solar Photovoltaic System and Energy Storage Cost Benchmarks, With Minimum Sustainable Price Analysis: Q1 2023” obejmuje pierwszy kwartał 2023 r.
Ze zgromadzonych przez NREL danych wynika, że koszty instalowania fotowoltaiki w USA spadły w segmencie prosumenckim, ale wzrosły dla dużych elektrowni fotowoltaicznych. Różnica w cenie instalacji dla obu typów projektów od kilku lat jest znacząca – w dużych inwestycjach fotowoltaicznych CAPEX w przeliczeniu na jednostkę zainstalowanej mocy jest prawie trzykrotnie niższy.
Wieloelementowy rachunek kosztów
W swojej metodologii wyliczania kosztu projektów fotowoltaicznych NREL uwzględnia wiele szczegółowych czynników. To nie tylko ceny samych modułów PV i falowników, ale też koszty określane jako BOS (Balance of System) obejmujące komponenty elektryczne, okablowanie, przełączniki itd. Do tego dochodzi wartość pracy związanej z instalacją i pozostałe „koszty miękkie”. Jak widać na wykresie udostępnionym przez NREL, koszty miękkie stanowią znaczący komponent CAPEX-u w przypadku małych instalacji PV.
Jak wskazuje NREL, w zestawieniu z raportem za pierwszy kwartał 2022 r. modelowane ceny rynkowe dla domowych systemów PV były na początku tego roku niższe o 15 proc. Wpływ na to miały malejące ceny modułów, falowników, logistyki oraz niższe koszty pozyskania klienta.
Z kolei modelowane ceny rynkowe dla dużych elektrowni PV wzrosły o 8 proc. rok do roku. Przyczyną miały być m.in. wyższe koszty robocizny oraz wzrost kosztów BOS, czyli sumarycznych kosztów komponentów instalacji z wyłączeniem modułów i falowników. NREL wskazuje też na problem rosnących kosztów modernizacji sieci, która staje się coraz częściej konieczna, aby możliwe było przyłączanie kolejnych elektrowni PV.
– Koszty modernizacji sieci potrzebnych do spełnienia wymagań dotyczących połączeń międzysystemowych gwałtownie wzrosły wraz ze wzrostem liczby projektów – skomentował główny autor raportu Vignesh Ramasamy.
Społecznościowe systemy PV
W swoich analizach NREL po raz pierwszy szacuje też koszty społecznościowych systemów fotowoltaicznych (Community Solar). Jest to model inwestycji w fotowoltaikę, w którym grupa osób i podmiotów komercyjnych może dzielić się korzyściami z wdrożenia dużego systemu fotowoltaicznego bądź też systemu hybrydowego łączącego PV z magazynem energii. Korzyści najczęściej przyjmują postać obniżenia miesięcznych rachunków za energię elektryczną.
Jak wskazuje NREL, instalacja fotowoltaiki w takim modelu pociąga za sobą wydatki podobne jak w przypadku wdrożenia domowego systemu PV, jednak pewne czynniki (formalności, koszty obsługi) zwiększają jego koszty.
Wpływ IRA
W swoim opracowaniu NREL analizuje wpływ amerykańskiej ustawy o redukcji inflacji (IRA) na koszty systemów fotowoltaicznych i magazynowania energii. Zakłada, że ulgi podatkowe znajdują odzwierciedlenie w cenach wytwarzanych w USA komponentów, dlatego uwzględnia ten czynnik w modelowaniu cen.
NREL podkreśla, że przewidziane przez rząd ulgi prawdopodobnie wpłyną na redukcję kosztów zarówno małych, jak i dużych elektrowni PV, w których wykorzystane zostaną komponenty produkowane w USA.
Ze szczegółowymi informacjami na temat metodologii szacowania kosztów PV oraz danych za pierwszy kwartał 2023 r. można się zapoznać na stronie NREL.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
2/3 ceny domowego pv to haracz od starej energetyki…. Amerykańce ewidentnie nie chcą się bawić w fotowoltaikę. Lepiej im wychodzi produkcja i zrzucanie na ludzi bomb swoimi czy cudzymi rękami