REKLAMA
 
REKLAMA

Kolektory słoneczne i fotowoltaika w jednym. Nowy produkt Brytyjczyków

Kolektory słoneczne i fotowoltaika w jednym. Nowy produkt Brytyjczyków
Panele słoneczne Virtu PVT / Naked Energy

Brytyjska firma Naked Energy wprowadza na rynek kolektory słoneczne zintegrowane z fotowoltaiką w ramach technologii określanej jako PVT. Brytyjczycy ostatnio dostarczyli swoje kolektory słoneczne do ciekawego projektu na jednym z amerykańskich uniwersytetów.

Naked Power to firma specjalizująca się w budowie systemów kolektorów słonecznych, a także systemów PVT (Photovoltaic Thermal), które łączą funkcję generowania energii elektrycznej oraz energii cieplnej.

Kolektory słoneczne VirtuHOT HD opracowane przez Naked Power są zbudowane z: pojedynczych, szczelnie zamkniętych tub (panuje w nich próżnia), płyty grzewczej reflektorów pozwalających na zbieranie większej ilości światła, instalacji towarzyszącej, w której krąży czynnik grzewczy, oraz systemu montażowego. Producent podaje, że jako czynnik grzewczy wykorzystywana jest mieszanina glikolu i wody w odpowiednich proporcjach, zależnych od lokalizacji, w której system ma pracować. W przypadku rejonów, w których nie występują temperatury ujemne, w roli czynnika grzewczego można zastosować dejonizowaną wodę bez dodatku glikolu.

REKLAMA

Wymiary pojedynczej tuby wynoszą: 2165 x 220 x 265 mm, a powierzchnia absorpcji jest równa 0,324 m2. Masa pojedynczej tuby to 14,6 kg, a dopuszczalne natężenie przepływu wynosi od 0,1 do 1 litra/min (maksymalne ciśnienie 6 barów).

Warto dodać, że kolektor słoneczny VirtuHOT HD można zintegrować z pompą ciepła zarówno gruntową, jak i powietrzną, a tym samym wesprzeć jej ogólną wydajność (w różnym stopniu w zależności od lokalizacji oraz panujących warunków atmosferycznych).

Kolektory słoneczne + fotowoltaika, czyli PVT

Brytyjska firma oferuje też bardziej zaawansowane rozwiązanie łączące termalną energetykę słoneczną z fotowoltaiką. Panele słoneczne o nazwie Virtu PVT (na zdjęciu) to system hybrydowy, który ma funkcję kolektora słonecznego generującego energię cieplną do podgrzewania wody oraz funkcję modułu fotowoltaicznego, który generuje energię elektryczną.

Podobnie jak kolektor słoneczny VirtuHOT HD, panel PVT brytyjskiej firmy składa się z próżniowo zamkniętych tub, w których krąży czynnik chłodniczy uczestniczący w ogrzewaniu c.w.u., ale dodatkowo w tych samych tubach umieszczono ogniwa fotowoltaiczne. Mowa tu o ogniwach wykonanych w technologii PERC.

REKLAMA

Maksymalna moc elektryczna pojedynczej tuby wynosi 74 W, napięcie obwodu otwartego (Voc) – 8,2 V, a prąd zwarciowy (Isc) jest równy 12,5 A. Współczynnik temperaturowy mocy jest na dość wysokim poziomie i wynosi -0,31 proc./st. C, co może mieć duże znaczenie zwłaszcza w przypadku, kiedy mówimy o PVT, a więc o systemie, którego zadaniem jest absorpcja dużej ilości energii w postaci ciepła.

Standardowa gwarancja na urządzenia Naked Solar jest stosunkowo krótka – wynosi 5 lat – jednak producent zaznacza, że w przypadku korzystania z usług autoryzowanego instalatora oraz utrzymania zalecanych działań konserwacyjnych gwarancja ulega wydłużeniu o kolejne 5 lat.

Kolektory słoneczne na uniwersytecie

Ostatnio kolektory słoneczne (bez technologii PVT) od brytyjskiej firmy pojawiły się w ciekawym projekcie zrealizowanym w Stanach Zjednoczonych we współpracy z prywatnym Uniwersytetem Creighton w mieście Omaha. Za realizację projektu odpowiadała lokalna firma Illinois, która zajmuje się sprzedażą i montażem m.in. systemów produkcji Naked Solar. Budynek akademika należącego do władz szkoły został wyposażony w kolektory słoneczne VirtuHOT HD, generując szczytową moc cieplną na poziomie 69,9 kW.

Na dachu akademika w Omaha zainstalowano 240 kolektorów VirtuHOT HD przeznaczonych do spadzistych dachów oraz elewacji z możliwością wyregulowania kąta nachylenia absorberów dla maksymalizacji efektywności pracy systemu. System podgrzewa wodę do maksymalnej temperatury 120 st. C.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Wariacji pożenienia technologii PV i kolektorów chyba nigdy nie braknie. I choć podeszli całkiem ciekawie do tematu, to po otwarciu karty katalogowej i wyczytaniu, że na przemysłowych dachach traci się odstęp między rzędami modułów, bo wysokość wiatrownicy z ramą modułu to od ziemi ponad metr (na podstawie jakiegoś wyciągniętego z czapy systemu montażu Viessmanna), dałem sobie spokój.

Kolejna firma stosująca w PVT odchodzącą już do lamusa technologię PERC. Chyba tylko po to, żeby pokazać, jak dużo zyskuje się łącząc fotowoltaikę z kolektorem słonecznym. TopCon czy HJT o wiele lepiej sprawdza się w polskich realiach. Słońca mamy mniej niż na południu Europy, czy w mieście Omaha położonym na podobnej szerokości geograficznej co Portugalia i Hiszpania. Dobrze, że ktoś podejmuje ten ciekawy temat ale widzę, że dopóki nie wezmą się za to Chińczycy to nie zobaczymy nowoczesnych, wydajnych i przystępnych cenowo produktów.

Co do stosowania tub to w tym miejscu trzeba sie zagłębić. Wydajność z czasem bedzie spadac do momentu utraty prózni.Niestety mało kto mówi że w tubach gdzie jest w procesie wytwarzania szkła wytowrzono próżnie zaniknie do 10 lat wszystko zalezy od producenta tub (szkło nie jest szczelne w 100%) U niektórych producentów widać kołym okiem kiedy tuba jest do wymiany .W samej tubie najlepiej jest zastosować u rurki zazwyczaj miedziane jedna dodatkowo nakłada srebrzanke dla lepszej nienikalności ciepła. W naszym klimacie w kolektorach używa się mieszanke glikolu choc tez jest system gdzie w całym układzie jest woda która krązy przez cały rok z zastosowaniem bufora gdzie w czasie mrozów będzie utrzymywał stabilna temperaturę.W razie awarii energetycznej warto mieć UPS-a. Kolektory uważam nie za archaiczny pomysł tylko brak możliwości przyjęcia tej energii i jej z magazynowania na okres zimowy. Co niektórzy tez taki system opracowali ale uważam że koszty sa zbyt wysokie do zgromadzonej energii. Najlepeij miec basen lub pompę gruntowa gdzie sondy sa w skale i wtedy gromadzic tam tą energie. Do sond w ziemii nie nadaje sie bo jak latem bedziemy regenerowli dolne żródło taka temperaturą wytrącimy wilgość i dolne zródło będzie miało coraz gorsze parametry. Warto wspomnieć i zastsowaniu wody odpowiednio zmiękczonej bo przy takich temp kamień mocno sie odkłada ale tez nie zbytnio bo i zagrozi samej miedzi która sie utlenii. Dla instalacji solarnych wiele elemnetów jest chromowanych to tez warto wiedzieć.

REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady