Rozwijany moduł fotowoltaiczny z certyfikatem bezpieczeństwa
Doceniony na tegorocznych targach Intersolar rozwijany moduł fotowoltaiczny uzyskał właśnie certyfikat potwierdzający jego bezpieczeństwo.
Założona w 2014 roku izraelska firma Apollo jest producentem elastycznych modułów Apollo Solar Roll, które oferują sprawność około 17 proc. i – jak twierdzi Apollo – mogą znaleźć wiele zastosowań zarówno w przypadku dachów o niedużej nośności, jak i w sektorze e-Mobility, gdzie mogą być integrowane z karoserią pojazdu (lub z powierzchnią naczepy), zwiększając zasięg samochodu elektrycznego (także e-Trucka).
Certyfikat bezpieczeństwa
Pierwsze wdrożenie instalacji fotowoltaicznej składającej się z modułów marki Apollo miało miejsce na dachu fabryki firmy w Yokneam Illit w Izraelu.
Niedawno na stronie producenta pojawił się komunikat, że zwijany moduł fotowoltaiczny Solar Roll uzyskał certyfikat zezwalający na bezpieczne użytkowanie go na terenie Stanów Zjednoczonych i Europy. Certyfikat został wydany przez Solar PTL, niezależne laboratorium zajmujące się m.in. testowaniem baterii i analizą danych.
Kolejne wdrożenia prawdopodobnie będą miały miejsce na terenie Turcji, gdzie Apollo podpisało umowę z jedną z firm transportowych. W Turcji moduły fotowoltaiczne Solar Roll mają zostać wyposażone ciężarówki i autobusy.
Pilotażowy test przeprowadzony z wykorzystaniem zwijanych modułów miał udowodnić, że zainstalowanie ich na dachu ciężarówki może zmniejszyć emisję CO2 o około 4 tony rocznie, a co więcej, zredukować zapotrzebowanie na paliwo nawet o 8 proc.
Zwijany jak dywan
Apollo Solar Roll jest sprzedawany w rozwijanych rolkach. Wewnętrzna średnica pojedynczego modułu zwiniętego w tubę wynosi około 270 mm. Po rozłożeniu utrzymujemy zestaw składający się z połączonych ze sobą sześciu modułów PV (każdy z osobnym okablowaniem) o wymiarach łącznych 6130 x 2020 x 2,6 mm. Pojedynczy moduł składa się z 72 ogniw. W karcie katalogowej produktu nie podano informacji, w jakiej technologii ogniwa zostały wykonane.
Sprawność pojedynczego modułu solarnego (jednego z sześciu w rolce) wynosi 16,75 proc. Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) dla pojedynczego modułu wynosi 46,8 V, a prąd zwarciowy jest równy 9,2 A. Współczynnik temperaturowy mocy, który definiuje, o ile spada wydajność modułu, kiedy temperatura jego pracy przekroczy 25 st. C wynosi -0,38 proc./st. C.
Moduł fotowoltaiczny może pracować w zakresie temperatur od -40 do + 85 st. Celsjusza. Apollo oferuje 10-letnią gwarancją produktową oraz 25 lat gwarancji na wydajność Solar Roll, która po wspomnianym okresie ma wynosić 86 proc. wartości nominalnej.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.