KGHM kupił farmę fotowoltaiczną o mocy 5,2 MW
Pierwsza z ośmiu elektrowni słonecznych zakontraktowanych w przedwstępnej umowie z Projekt Solartechnik – farma fotowoltaiczna w Żukach – jest już własnością KGHM Polska Miedź.
Przedwstępną umowę, która objęła sprzedaż gotowych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy blisko 50 MW oraz posprzedażową usługę ich utrzymania Projekt Solartechnik i KGHM Polska Miedź podpisały 13 września. Kontrakt objął zakup ośmiu farm fotowoltaicznych.
Produkowana przez nie energia ma pokryć 2 proc. zapotrzebowania koncernu miedziowego. W procesie transakcyjnym sprzedaży portfela ośmiu farm fotowoltaicznych Projekt Solartechnik wsparły firmy: TDJ w obszarze M&A, PwC jako wiodący doradca transakcyjny i kancelaria GNZ Legal jako doradca prawny.
10 tysięcy modułów
Moc farmy fotowoltaicznej Żuki w gminie Turek w woj. wielkopolskim wynosi 5,2 MW. Na instalację składa się niemal 10 tys. modułów fotowoltaicznych marki JinkoSolar, falowniki i stacje transformatorowe, które dostarczył Huawei, oraz złącze kablowe do połączenia stacji z energetyką, które zapewniła firma Elgór + Hansen należąca do grupy Grenevia.
KGHM z kontraktem na dostawy energii z farmy PV
Projekt Solartechnik i KGHM Polska Miedź podpisały korporacyjną umowę PPA na dostawy energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej w Żukach już w listopadzie ubiegłego roku. Kontrakt przewidywał dostawę energii od początku 2023 r.
Projekt Solartechnik specjalizuje się w budowie i serwisie wielkopowierzchniowych instalacji fotowoltaicznych, farm wiatrowych, rozwiązaniach PV dla biznesu i sprzedaży gotowych elektrowni słonecznych. Poza Polską firma działa na rynkach w Anglii, Belgii, Francji, Niemczech, Rumunii i na Węgrzech. Projekt
Solartechnik dysponuje portfelem projektów OZE na różnym etapie rozwoju w Polsce i na rynkach zagranicznych o łącznej mocy około 4,1 GW. Firma jest częścią Grupy Grenevia (FAMUR) i TDJ.
KGHM realizuje program rozwoju energetyki odnawialnej, zmniejszając udział energii konwencjonalnej i zwiększając niezależność energetyczną spółki. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi wynoszą 40 mln ton. Koncern posiada zakłady produkcyjne na trzech kontynentach – w Europie, Ameryce Północnej i Południowej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.