Inwestycja w trudnych warunkach: farma fotowoltaiczna w cementowni

Inwestycja w trudnych warunkach: farma fotowoltaiczna w cementowni
Fot. Inergis

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się dzisiaj na inwestycje w fotowoltaikę. Instalacja fotowoltaiczna w przemyśle to wyzwanie samo w sobie, z uwagi na wymagające środowisko i indywidualny charakter obiektów. Przemysł cementowy jest dzisiaj żywo zainteresowany bardziej ekologicznymi i zrównoważonymi źródłami energii. Energia słoneczna staje się obiecującym rozwiązaniem dla firm związanych zarówno z produkcją samego cementu, jak i wyrobów końcowych bazujących na cemencie. Dzięki fotowoltaice istnieje możliwość ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko oraz zmniejszenia kosztów operacyjnych przedsiębiorstw.

Dzielimy się dzisiaj jedną z najciekawszych instalacji fotowoltaicznych wykonanych przez firmę Inergis dla Cementowni Warta S.A. Poniżej opowiadamy o tym, jakie wyzwania stawia przed firmą instalacyjną trudna branża, jaką jest produkcja cementu oraz jakie korzyści mogą zyskać firmy, wybierając odpowiedniego wykonawcę swojej inwestycji.

Branża cementowa: wyzwanie i potencjał do transformacji energetycznej

Cementownie to obiekty znane z ogromnego zapotrzebowania na energię. Proces wytwarzania cementu jest niezwykle energochłonny i wiąże się z wykorzystaniem tradycyjnych, wysokoemisyjnych źródeł energii. Jednak nawet w tak surowym środowisku przemysłowym istnieje ogromny potencjał na wykorzystanie energii słonecznej do zaspokojenia części zapotrzebowania na energię elektryczną. W przemyśle energochłonnym drzemie bardzo duży potencjał do optymalizacji wykorzystania energii, a tym samym zmniejszenia jej zapotrzebowania.

Duże powierzchnie, duże możliwości

Żeby osiągnąć wymierny efekt, przy inwestycji w instalację fotowoltaiczną potrzebna jest przestrzeń. Cementownie zajmują często rozległe obszary, niezbędne na potrzeby linii technologicznych i infrastruktury. Te duże powierzchnie stanowią idealne miejsce do umieszczenia paneli fotowoltaicznych. Są to dachy budynków, miejsca składowania surowców, a nawet tereny pozostałe po wydobyciu w kopalniach, które mogą zostać skutecznie rekultywowane a następnie być wykorzystane do produkcji energii elektrycznej ze słońca. To doskonały przykład przekształcenia obszarów przemysłowych w ekologiczne źródła energii.

 

Fot. Inergis

Cementownia Warta S.A. w Działoszynie – trudne warunki, niestandardowe rozwiązania

Wykonanie instalacji farmy fotowoltaicznej na terenie Cementowni Warta stanowiło nie lada wyzwanie. Jednym z głównych problemów, z którymi się zetknęliśmy, była nieznana infrastruktura podziemna na tym terenie. Historia obiektu jako miejsca przemysłowego sprawiła, że nie mieliśmy pewności, co kryje się pod ziemią. Z tego powodu zaproponowaliśmy inwestorowi zastosowanie nieinwazyjnych balastowych konstrukcji naziemnych, co okazało się rozwiązaniem efektywnym i oszczędnym – powiedział Grzegorz Mękarski, Inergis S.A.

Przy realizacji zastosowano system konstrukcji balastowych z betonowymi stopami fundamentowymi wylewanymi na miejscu montażu TF-60 firmy Remor Solar. Po wytyczeniu miejsc montażu podpór konstrukcji ułożono na ziemi metalowe formy w kształcie walca. Następnie do form wylano beton oraz umieszczono profile startowe, do których mocowane są podpory. Taki rodzaj konstrukcji zapewnia nie tylko bezinwazyjny montaż na terenach przemysłowych, ale również elastyczność dopasowania się betonu do podłoża.

 

Fot. Inergis

 

Fot. Inergis

 

Drugim wyzwaniem, które należało rozwiązać, była kwestia zapylenia na terenie cementowni. Wysokie stężenie kurzu i pyłów związanych z produkcją cementu mogły wpłynąć negatywnie na wydajność instalacji i działać niekorzystnie na powierzchnię modułów. Projektując system fotowoltaiczny dla cementowni, firma Inergis dobrała specjalne moduły, które oprócz podstawowych certyfikatów na zgodność z normami IEC 61215 i IEC 61730 posiadają również certyfikaty potwierdzające odporność na:

  • piach i pył – IEC 60068,
  • mgłę solną – IEC 61701,
  • amoniak – IEC 62716,
  • degradację indukowanym napięciem PID – IEC 82804.

Ze względu na wymienione niekorzystne warunki niezbędne jest regularne mycie modułów, co pozwala utrzymać ich wydajność na odpowiednim poziomie. Dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów i właściwemu zaprojektowaniu instalacji, konieczność mycia jest jednak ograniczona nawet w tak niekorzystnym środowisku.

Instalacja wykonana na terenie cementowni podzielona została zgodnie z oczekiwaniami inwestora na dwie osobne farmy zlokalizowane w dwóch miejscach na terenie obiektu. Łączna moc zainstalowanych modułów sięgnęła prawie 1000 kWp. W roku 2023 pomimo działania w trudnych warunkach zapylenia, dzięki zastosowaniu odpowiednich modułów i konserwacji instalacji, przewiduje się uzysk na poziomie od 950 kWh/kWp do 1050 kWh/kWp. Okres zwrotu inwestycji w instalację w branży energochłonnej szacowany jest na około 3-4 lata, dlatego jest to bardzo rentowna inwestycja.

Firma Inergis S.A. wykonała całość zadania – od wykonania koncepcji technicznej, analizy ekonomicznej i ekologicznej inwestycji, uzyskanie warunków przyłączenia do sieci przez projektowanie z uwzględnieniem specyfiki obiektu, uzyskanie pozwolenia na budowę i wykonawstwo obu farm fotowoltaicznych.

Krok do zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności

Obiekty takie jak cementownie mogą zajmować obszar wielkości małego miasteczka. Wrastają one na stałe w lokalne środowisko i krajobraz, dlatego tak ważne jest w ich kontekście dbanie o środowisko naturalne i lokalną społeczność. Instalacja fotowoltaiczna pozwala zakładowi zredukować ilość energii elektrycznej pobieranej z sieci, potrzebną zarówno do procesów technologicznych, jak i na potrzeby obiektów i pracowników. Dodatkowo buduje korzystny wizerunek takich przedsiębiorstw wśród społeczeństwa.

Jesteśmy dumni, że nasz klient, realizując inwestycje z Inergis, nie tylko osiąga cele ekonomiczne, ale też zmniejsza swój negatywny wpływ na środowisko lokalne, inwestując w efektywność energetyczną. Realizacja celów środowiskowych jest dzisiaj szczególnie ważna, zwłaszcza w kontekście kierunku rozwoju nakreślonego przez Unię Europejską. Jesteśmy dzisiaj na początku drogi do wprowadzenia sprawozdawczości kwestii niefinansowych w formie raportów ESG. Kwestie środowiskowe w nich poruszane są niezwykle istotne nie tylko dla lokalnej społeczności, ale również dla inwestorów i banków do oceny wiarygodności firmy i potencjału jej rozwoju. Efektywność energetyczna i instalacje fotowoltaiczne z jednej strony zapewniają realizację celów środowiskowych i pozytywnie wpływają na wizerunek marki i produktów, a z drugiej zapewniają kosztową przewagę konkurencyjną dla przedsiębiorstwa.

Efektywność energetyczna to nie tylko fotowoltaika

Efektywności energetycznej w przemyśle energochłonnym zazwyczaj nie da się osiągnąć poprzez jedną inwestycję. Fotowoltaika jest jednym z elementów, które budują zrównoważony rozwój takich firm, a im samym pozwala na zmniejszenie kosztów i większą konkurencyjność kosztową w perspektywie długoterminowej. Miejsc do optymalizacji zużycia energii w przedsiębiorstwach jest jednak więcej.

Przykładowo, na terenie tego samego zakładu firma Inergis wykonała instalacje zapewniające optymalne wykorzystanie energii, takie jak odzysk ciepła odpadowego z pieca technologicznego do produkcji cementu czy odzysk ciepła ze sprężarek. Dzięki tym inwestycjom odpadowe ciepło technologiczne zamieniane jest na użyteczne ciepło wykorzystywane przez cementownie.

Realizacja farmy fotowoltaicznej na terenie Cementowni Warta S.A. była wymagającym wyzwaniem, które udało się z sukcesem zrealizować. Dla całej branży przemysłowej otwiera to nowe możliwości i inspiruje do dalszych działań na rzecz zrównoważonej energetyki. W Inergis jesteśmy gotowi pomóc innym przedsiębiorstwom w branżach przemysłowych osiągnąć podobne cele i korzyści – powiedział Adrian Wachelka, Inergis S.A.

Inergis od 35 lat jest partnerem w modernizacji energetycznej dla przedsiębiorstw

Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Inergis S.A., doświadczonym wykonawcą rozwiązań fotowoltaicznych na dachach i gruncie. Inergis oferuje firmom energochłonnym dostosowane do ich potrzeb instalacje, umożliwiając osiągnięcie znaczących oszczędności oraz poprawę efektywności energetycznej.

Doradzamy, przygotowujemy symulacje i analizy rentowności uwzględniając indywidualne potrzeby oraz kompleksowo podchodzimy do każdej inwestycji. Z naszymi klientami współpracujemy na zasadach partnerskich i wspieramy ich w każdym aspekcie związanym z energią zarówno elektryczną jak i cieplną. Zajmujemy się przygotowaniem finansowania, uzyskaniem wszelkich zgód i zezwoleń, projektowaniem, wykonawstwem oraz serwisem i utrzymaniem m.in. instalacji fotowoltaicznych dla firm przemysłowych.

Inergis od 35 lat przeprowadza kompleksowe modernizacje energetyczne w przedsiębiorstwach przemysłowych i pomaga firmom osiągać oszczędności kosztów dzięki szerokiemu wachlarzowi technologii. Inergis to ponad 1000 zrealizowanych projektów skupionych wokół efektywności energetycznej z użyciem technologii takich jak fotowoltaika, pompy ciepła, kogeneracja, wysokosprawne kotły gazowe, odzysk ciepła odpadowego czy efektywne technologie chłodnicze.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda proces inwestycji we własną instalację i jakie korzyści może Ci przynieść, skontaktuj się z przedstawicielem Inergis

 

Wiktor Dowgań – project manager ds. instalacji fotowoltaicznych

w.dowgan@inergis.pl

505 193 003

lub zajrzyj na naszą stronę dedykowaną inwestycjom we własne instalacje fotowoltaiczne i skontaktuj się z nami: www.fotowoltaika.inergis.pl.

Inergis S.A. to tysiące zrealizowanych inwestycji, w tym blisko 10 000 instalacji OZE. Od 35 lat firma wspiera przedsiębiorstwa w modernizacji energetycznej, promując nowatorskie, energooszczędne rozwiązania z zakresu OZE (fotowoltaika i pompy ciepła) oraz kogeneracji i trigeneracji. Firma współpracuje na zasadach win-win: uczciwie i zgodnie z dobrymi praktykami traktując swoich klientów oraz partnerów biznesowych. Więcej informacji o firmie: https://inergis.pl.

 

artykuł sponsorowany