Infrastruktura Orange Polska zasilana energią ze słońca
Czołowy polski deweloper elektrowni fotowoltaicznych dostarczy zieloną energię dla Orange Polska w latach 2024-2034. Długoterminowy kontrakt cPPA na dostawę energii z farm fotowoltaicznych zapewni około 60 GWh rocznie.
Od lipca 2024 r. energia elektryczna produkowana przez instalacje fotowoltaiczne zasili infrastrukturę Orange Polska. R.Power, deweloper i producent energii oraz Orange Polska zawarły długoterminowy kontrakt cPPA na dostawę energii z farm fotowoltaicznych, w ramach którego R.Power będzie dostarczać około 60 GWh rocznie. Umowa zapewni operatorowi w latach 2024-2034 ponad 600 GWh energii ze słońca. Energia z farm fotowoltaicznych należących do firmy R.Power w trakcie trwania kontraktu pokryje 8-10 proc. rocznego zużycia Orange Polska.
Stała cena energii
Umowy cPPA (Corporate Power Purchase Agreement) są rozwiązaniem, które daje odbiorcom bezpośredni dostęp do zielonej energii, umożliwiając realizację działań z zakresu ESG. Dzięki cPPA wytwórca zyskuje gwarancję odbioru energii po określonej cenie, co ułatwia mu podejmowanie decyzji inwestycyjnych oraz pozyskanie finansowania bankowego na budowę kolejnych inwestycji. Z punktu widzenia odbiorcy długoterminowy kontrakt z producentem zielonej energii zabezpiecza przed nagłym wzrostem czy wahaniami cen, co redukuje konieczność ciągłego zarządzania zmianami cen energii.
Umowa umożliwi osiągnięcie efektu tzw. dodatkowości, gdyż w przyczyni się do budowy farm będących źródłem dostaw energii w ramach kontraktu. To istotny krok w kierunku zwiększenia dostępności zielonej energii na polskim rynku i przyspieszenia transformacji energetycznej w naszym kraju. Po rozpoczęciu produkcji polska energetyka uniknie emisji ponad 400 tys. ton CO2 w okresie trwania umowy.
Jak podkreśla Przemek Pięta, prezes polskiego dewelopera elektrowni fotowoltaicznych, zwiększanie sprzedaży energii w ramach kontraktów cPPA jest obecnie jednym z kluczowych priorytetów R.Power. Firma chce przyspieszyć realizację strategii budowy własnych źródeł OZE zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach europejskich. R.Power dysponuje portfelem 1,5 GW projektów z zabezpieczonym dostępem do sieci oraz ponad 18 GW mocy w projektach na wcześniejszych etapach rozwoju w Polsce i Europie.
60-proc. udział energii odnawialnej do 2025 r.
Orange Polska dąży do ograniczenia emisji własnych o 65 proc. (względem 2015 r.) oraz zapewnienia co najmniej 60-procentowego udziału energii odnawialnej w miksie do 2025 r. Operator planuje osiągnąć całkowitą neutralność klimatyczną do 2040 r.
Orange pochwalił się statystykami dotyczącymi poprawy efektywności energetycznej. Od 2015 r. dzięki programowi optymalizacji zużycia energii operator zaoszczędził ponad 1,1 TWh – niemal tyle energii, ile zużył łącznie w latach 2021-2022.
Od 2020 r. Orange podpisał kilka umów w formule PPA (Power Purchase Agreement) zapewniających energię ze źródeł odnawialnych wprost od producenta. W pierwszym półroczu 2023 r. z takich źródeł pochodziło blisko 75 proc. całkowitego zużycia energii przez Orange Polska.
W pierwszym półroczu tego roku w porównaniu z pierwszym półroczem 2015 r. operator zredukował emisje własne o 68 proc. Orange podejmuje działania na rzecz ograniczania emisji dwutlenku węgla, nie tylko inwestując w odnawialne źródła energii, ale także wdrażając zasady gospodarki obiegu zamkniętego, zarówno w odniesieniu do działań wewnętrznych, jak i w propozycjach kierowanych do klientów, np. skupując używane telefony.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.