Chiński producent ustanowił rekord mocy i sprawności modułu PV
Huasun nie tylko zwiększył moc nowego modułu fotowoltaicznego, ale również jego sprawność, która jest jednym z najlepszych wyników na rynku. Firma zamierza zintensyfikować prace badawcze, aby niebawem zrobić kolejny krok w rozwoju technologii heterozłącza (HJT).
Chińska firma Huasun, która produkuje zarówno ogniwa fotowoltaiczne, jak i całe panele, poinformowała o ustanowieniu nowego rekordu dla swojego modułu PV wykonanego w oparciu o ogniwa HJT. Poprawie uległa zarówno moc wyjściowa modułu, jak i jego całkowita sprawność.
Kolejne udoskonalenia
Obecnie najmocniejszy moduł fotowoltaiczny wyprodukowany przez Huasun należy do serii Himalaya G12-132 i ma moc 744,43 Wp oraz sprawność wynoszącą aż 23,96 proc. Powyższe zostało potwierdzone przez niezależny niemiecki TÜV SÜD. Jak podkreśla Huasun, obecny wynik jest konsekwencją badań oraz kolejnych udoskonaleń technologicznych.
Do budowy rekordowego modułu fotowoltaicznego zastosowano dwustronne ogniwa HJT G12-20BB, które wyprodukowane zostały przez Huasun. Sprawność na poziomie ogniw Huasun w masowej produkcji ma sięgać już 26,2 proc. Kolejnym udoskonaleniem miało być zastosowanie procesu niskotemperaturowego nakładania srebrnej pasty przy wykorzystaniu technologii drobnego druku, co zapewnia wysoką gęstość połączeń i niską inwazyjność samego procesu.
Na ten moment na oficjalnej stronie producenta nie jest dostępna informacja o ewentualnym wprowadzeniu modułu do sprzedaży. Nie opublikowano na razie karty katalogowej nowego produktu, zatem nie znamy jeszcze dokładniejszych parametrów elektrycznych.
Mocne moduły fotowoltaiczne w ofercie
Obecnie w ofercie Huasun nie brakuje modułów o wysokiej mocy i sprawności. Najmocniejszy dostępny moduł pochodzi z serii Himalaya G12 i jest bifacjalnym panelem zbudowanym w oparciu o 132 ogniwa w technologii HJT cięte na pół (half-cell). Moduł oferuje maksymalnie 720 Wp mocy wyjściowej i sprawność na poziomie 23,18 proc.
Wymiary panelu wynoszą 2384 x 1303 x 35 mm, a jego waga to 38,7 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 50,75 V, prąd zwarciowy (Isc) wynosi 17,67 A, a wartość współczynnika temperaturowego mocy jest równa -0,26 proc, co jest wynikiem bardzo dobrym na tle branży.
Producent oferuje 15 lat gwarancji na moduł oraz 30 lat gwarancji na wydajność, która po wspomnianym okresie ma wynieść przynajmniej 88 proc. wartości początkowej.
Nastawienie na dalszy rozwój
Ambicją Huasun jest, aby już niebawem ogłosić kolejny rekord dla ogniw wykonanych w technologii heterozłącza. Obecnie moduł chińskiego producenta wykonany właśnie w oparciu o ogniwa HJT zajmuje trzecie miejsce w rankingu modułów prowadzonym przez serwis TaiyangNews. Pod względem sprawności ustępuje miejsca jedynie modułom od Longi i Aiko.
Huasun ma obecnie zdolność produkcyjną ogniw i modułów HJT na poziomie 10 GW. Firma zapowiada kolejne inwestycje w projekty badawczo-rozwojowe oraz komercjalizację kolejnych technologii pozwalających zwiększyć końcową wydajność modułów fotowoltaicznych.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
A ja ze śwagrem zrobiłem moduł o mocy 1500W z posklejanych 3 pińcetek. Ma wymiary 3000×2000 i waży 60 kg a co.
Górnik a jaką sprawność ma wasz moduł? Bo to bardzo ważne
To ja chyba mam ten moduł od Górnika. Jest tak sprawny ze jak przelatywał w nocy świetlik to prądem załadowało wszystkie wiadra i połowę piwnicy bo w drugiej mam słoiki i nie było miejsca.