Ścieżka rowerowa i elektrownia PV w jednym
Szwajcaria postanowiła sprawdzić techniczną opłacalność generowania energii przez instalację PV zamieszczoną nad ścieżką rowerową. Pierwsza taka elektrownia w tym kraju już działa w kantonie Genewa.
Projekt fotowoltaicznego zadaszenia ścieżki rowerowej zrealizowało przedsiębiorstwo komunalne Swisspower SIG we współpracy z kantonem Genewa. Pierwsza w Szwajcarii solarna droga dla rowerzystów – o nazwie Solar Horizon – znajduje się w gminie Satigny. Część zadaszona panelami PV ma długość ponad 200 metrów.
Według prognoz system fotowoltaiczny nad drogą rowerową wygeneruje prawie 200 MWh energii elektrycznej w skali roku, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu około 65 szwajcarskich gospodarstw domowych.
Dwustronne moduły fotowoltaiczne na pokładzie
Konstrukcja fotowoltaiczna nas ścieżką rowerową w Szwajcarii składa się z 468 dwustronnych, półprzezroczystych, wodoszczelnych modułów solarnych. Jak podkreśla SIG, mają one wytwarzać o 5-15 proc. energii więcej niż konwencjonalne moduły PV. Panele zajmują łączną powierzchnię ponad 860 m2.
Inwestor informuje, że wygenerowana energia słoneczna będzie dostarczana do genewskiej sieci elektroenergetycznej.
– Ta operacja jest częścią strategii naszego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej mającej na celu rozwój odnawialnych źródeł energii, produkcję fotowoltaicznej energii słonecznej i redukcję emisji CO2 w kantonie Genewa. Ten innowacyjny projekt pokazuje, że możemy wykorzystać technologię na różnych rodzajach powierzchni, aby poprawić nasze środowisko, jednocześnie ograniczając nasz ślad węglowy – powiedział Christian Brunier, dyrektor generalny SIG.
Koszt projektu wyniósł 1,5 mln franków szwajcarskich (około 7,2 mln zł). Został on sfinansowany przez SIG, a właścicielem instalacji nad ścieżką rowerową jest kanton.
– Każdy metr kwadratowy paneli słonecznych jest ważny w walce z kryzysem klimatycznym i umożliwia nam osiągnięcie naszego celu, jakim jest wyprodukowanie 350 GWh fotowoltaicznej energii elektrycznej w Genewie do 2030 r. – podkreślił Antonio Hodgers, przewodniczący Rady Stanu.
Materiały z recyklingu
Budowa ścieżki trwała sześć miesięcy, a jego projekt przygotowała firma architektoniczna Colucci & Colucci – Design et Architecture. Zwyciężyła ona w konkursie ogłoszonym przez SIG w 2021 r. Koncepcja powstawała we współpracy z grupami zajmującymi się ochroną przyrody, dziedzictwa i krajobrazu. Instalacja składa się z fundamentów zbudowanych z materiału z recyklingu, metalowej konstrukcji oraz konstrukcji dodatkowej z pozyskanego lokalnie drewna. Dzięki temu wtapia się ona w krajobraz.
SIG obsługuje obecnie 95 elektrowni fotowoltaicznych w kantonie Genewa. Łącznie generują one prawie 25 GWh energii elektrycznej. Dodatkowo 53 GWh wytwarzają niezależni producenci PV.
Teraz prototypowy dach fotowoltaiczny ma być poddany ocenie i posłużyć jako przykład dla dalszych instalacji w Szwajcarii.
Solarne ścieżki rowerowe zyskują na popularności
Na ścieżkę rowerową z fotowoltaicznym zadaszeniem zdecydował się też niemiecki Freiburg. W realizacji projektu brał udział m.in. Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej ISE. Instalacja fotowoltaiczna ma długość 300 metrów i ma wytwarzać do 280 MWh energii rocznie. Przedstawiciele projektu twierdzili, że jest to pierwsza w Europie tego typu inwestycja o takich parametrach. Więcej w artykule: Fotowoltaiczna ścieżka rowerowa powstała w Niemczech.
W tym roku z budową fotowoltaicznej ścieżki rowerowej – wyłożonej panelami PV – ruszyła także holenderska prowincja Brabancja Północna. Długość tej instalacji ma wynieść 500 metrów. Inwestycja wynika z poszukiwania przez holenderskie władze nowych rozwiązań OZE w związku z coraz większymi trudnościami ze znalezieniem gruntów pod inwestycje PV. Więcej w artykule: Fotowoltaiczna ścieżka rowerowa w Holandii.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Ciekawe kiedy w naszym kraju powstanie taka ścieżka rowerowa.