Spółka z Grupy Orlen startuje z inwestycjami PV w Wielkopolsce
Rozpoczynają się prace budowlane na farmach fotowoltaicznych o łącznej mocy około 68 MW. Inwestor podkreśla, że w Wielkopolsce powstaje lokalne zagłębie OZE.
Należąca do Grupy Orlen spółka Energa Green Development wydała polecenie rozpoczęcia prac budowlanych (notice to proceed, NTP) dla nowych farm fotowoltaicznych w Wielkopolsce. Zostało to poprzedzone podpisaniem przedwstępnych umów inwestycyjnych z firmą Energa Wytwarzanie, która będzie właścicielem instalacji.
Dwie nowe farmy fotowoltaiczne to PV Mitra o mocy 65,6 MW i PV Żuki o mocy 2,4 MW. Obie powstaną w powiecie tureckim. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2024 r.
– Z wielką satysfakcją rozpoczynamy budowę farm fotowoltaicznych, które rozwijaliśmy i zaprojektowaliśmy w ramach spółki Energa Green Development. W ten sposób inicjujemy początek realizacji portfela własnych projektów OZE o łącznej mocy sięgającej obecnie 600 MW – mówi Szymon Wojnicki, prezes zarządu spółki Energa Green Development.
Powiat coraz bardziej zielony
Nowe farmy fotowoltaiczne powstaną obok już działających instalacji OZE należących do Energi. Dwie z nich to farmy fotowoltaiczne PV Gryf (25 MW) i PV Przykona (1 MW), kolejna to farma wiatrowa Przykona (31 MW).
– Obecny czas to bardzo intensywny rozwój nowych mocy wytwórczych w Energa Wytwarzanie. W tym roku już zostało uruchomione niemal 90 MW źródeł fotowoltaicznych. Obecnie podpisane umowy to kontynuacja tych działań i kolejne kilkadziesiąt megawatów mocy zielonej energii, która popłynie do polskiego systemu energetycznego – komentuje Piotr Meler, prezes zarządu spółki Energa Wytwarzanie.
Energa szacuje, że PV Mitra i PV Żuki łącznie z już eksploatowanymi w powiecie tureckim źródłami OZE wytworzą rocznie energię elektryczną, która wystarczy do pokrycia zapotrzebowania około 80 tys. gospodarstw domowych.
Zagłębie OZE
Grupa Orlen prowadzi kilka inwestycji na terenie województwa wielkopolskiego. Ostatnio koncern paliwowy zawarł z EDP Renewables Polska warunkową umowę zakupu trzech farm wiatrowych na tym terenie. Ich łączna moc wynosi 142 MW. Zlokalizowane są w miejscowościach: Ujazd (30 MW), Dobrzyca (49,9 MW) i Dominowo (62,4 MW).
Ponadto transakcja Orlenu z EDP Renewables zawiera opcję uzupełnienia farm wiatrowych o elektrownie fotowoltaiczne o mocy do 159 MW, realizowane m.in. w ramach cable poolingu. Transakcja ma być zakończona jeszcze w tym roku.
W ubiegłym miesiącu Energa Wytwarzanie zawarła z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej i czterech elektrowni fotowoltaicznych, budowanych w ramach dwóch projektów OZE. Projekt Opalenica obejmuje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Z kolei projekt Sompolno dotyczy instalacji hybrydowej łączącej turbiny wiatrowe o mocy 26 MW i farmę PV o mocy 10 MW.
Grupa Orlen zamierza do końca 2030 r. dysponować źródłami OZE o łącznej mocy ponad 9 GW. Wśród nich znajdą się m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika oraz jednostki wytwórcze zasilane biogazem i biometanem. Koncern planuje też produkcję energii z wykorzystaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).
Łącznie do końca dekady Orlen chce przeznaczyć na ekologiczne inwestycje 120 mld zł.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.