REKLAMA
 
REKLAMA

Chińczycy opracowali materiał, który podnosi wydajność modułów bifacjalnych

Chińczycy opracowali materiał, który podnosi wydajność modułów bifacjalnych
(C) Gramwzielone.pl

Zhejiang Hailide New Materials (Halead) opracował materiał o wysokim współczynniku odbicia, który może znacząco podnieść wydajność farm fotowoltaicznych wykorzystujących bifacjalne moduły fotowoltaiczne.

W przypadku naziemnych instalacji fotowoltaicznych coraz częściej wykorzystuje się moduły dwustronne (bifacjalne), których główną cechą jest możliwość generowania energii elektrycznej zarówno za pośrednictwem górnej, jak i dolnej powierzchni.

Poziom wydajności spodniej strony modułu fotowoltaicznego zależy w dużej mierze od tego, jaka ilość promieniowania słonecznego do niej dotrze. Na to z kolei ma wpływ powierzchnia, od jakiej promieniowanie słoneczne zostanie odbite. W takiej ocenie może pomóc współczynnik albedo opisujący zdolność danego materiału do odbijania promieniowania słonecznego. Należy pamiętać, że promieniowanie padające na daną powierzchnię nie zostaje w całości od niej odbite, ale może też zostać pochłonięte lub rozproszone. Zatem im wyższe albedo, tym więcej promieniowania odbije materiał, co przekłada się na większą wydajność pracy modułów bifacjalnych.

REKLAMA

Komponent dobry na śnieg

O modułach bifacjalnych mówi się, że bardzo dobrze pracują w warunkach zimowych (w porównaniu z modułami monofacjalnymi). Śnieg ma bowiem wysoki współczynnik albedo, wskazujący na zwiększoną ilość odbitego promieniowania słonecznego, które dociera do spodniej strony modułu, zwiększając uzysk energii. W zależności od źródła możemy znaleźć różne wartości albedo, które wynikają również z charakterystyki samego śniegu (świeży, ubity, zleżały itp.). Można przyjąć przedział 75-95 proc.

Chińska firma Zhejiang Hailide New Materials opracowała materiał Sunplus o grubości 4 mm i współczynniku odbicia (albedo) na poziomie 84,54 proc. Wartość tę potwierdził niemiecki TÜV SÜD. Zdaniem chińskiego producenta zastosowanie Sunplus może zwiększyć roczną produkcję energii nawet o 9 proc.

REKLAMA

Co więcej, opracowana przez Halead tkanina jest odporna na zarysowania, zginanie, wysoką temperaturę, a także promieniowanie UV (dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki ochronnej). Zdaniem Halead materiał ten znajdzie zastosowanie zarówno na terenach pustynnych, górzystych, dachach, jak i na wodzie.

Testy przeprowadzone przez TÜV SÜD wykazały, że Sunplus zachowuje 68,55 proc. albedo po 10 tys. godzin (około 416 dniach). Materiał ma być również zgodny z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Z informacji opublikowanych w portalu „PV Magazine” dowiadujemy się, że materiał Sunplus został już sprzedany do projektów fotowoltaicznych w Omanie, Japonii, Indiach i Chinach.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA