Polska fotowoltaika na ósmym miejscu na świecie
W 2022 roku Polska odnotowała awans w pierwszej dziesiątce największych rynków fotowoltaicznych na świecie pod względem zrealizowanych inwestycji w PV.
Wzrost pozycji Polski wśród największych rynków fotowoltaicznych pod względem inwestycji zrealizowanych w 2022 roku pokazuje najnowszy raport europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe (SPE). Globalnym liderem ponownie okazały się Chiny.
Czołówka poza Europą
Przepaść dzieląca Chiny i inne kraje wiodące w zestawieniu wzrosła w 2022 roku. Chińczycy uruchomili w tym czasie elektrownie fotowoltaiczne o mocy 94,7 GW – w stosunku do 54,9 GW w 2021. Bieżący rok może być dla Chin pod względem nowego potencjału PV jeszcze lepszy. Tylko w pierwszych pięciu miesiącach br. uruchomili bowiem elektrownie PV o mocy ponad 60 GW.
Na drugim miejscu w zestawieniu SolarPower Europe znalazły się Stany Zjednoczone. W ubiegłym roku powstały tam elektrownie fotowoltaiczne o mocy 21,9 GW – mniej niż rok wcześniej (23,4 GW).
Trzecie miejsce przypadło Indiom, które zwiększyły zainstalowaną moc swoich elektrowni fotowoltaicznych o 17,4 GW, czyli o 3,2 GW więcej niż rok wcześniej.
Na czwartym miejscu znalazła się Brazylia. Ten kraj powiększył zainstalowaną moc fotowoltaiki o 10,9 GW, co jest wynikiem o 5,4 GW lepszym od wypracowanego rok wcześniej.
Dopiero na piątym miejscu znalazł się pierwszy europejski rynek fotowoltaiczny. Według SolarPower Europe była to Hiszpania. Miała ona w ubiegłym roku uruchomić elektrownie fotowoltaiczne o mocy 8,4 GW. Stanowi to poprawę względem wcześniejszego roku o 3,6 GW.
Na szóstym miejscu znalazły się Niemcy z wynikiem 7,4 GW – lepszym o 1,4 GW niż osiągnięty rok wcześniej (w tym roku Niemcy mają szansę przekroczyć moc 10 GW). Siódma była Japonia, która w 2022 roku niemal powtórzyła wynik z 2021 roku. Zainstalowała 6,5 GW, czyli o 0,1 GW więcej niż rok wcześniej.
Natomiast na ósmym miejscu SolarPower Europe sklasyfikowało Polskę. W naszym kraju w ubiegłym roku powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 4,5 GW. Rok wcześniej natomiast moc elektrowni PV w naszym kraju miała wzrosnąć o 3,8 GW.
Wyprzedziliśmy w ten sposób dziewiątą Holandię (4,5 GW) oraz Australię, która zamknęła pierwszą dziesiątkę z wynikiem 4 GW. W zestawieniu za 2021 rok Australia była przed nami dzięki oddaniu do użytku elektrowni PV o mocy 6 GW.
SPE tłumaczy awans Polski
Komentując pozycję Polski, SPE zauważa, że podczas gdy na nasz kraj już wcześniej był na radarze globalnego rynku fotowoltaicznego, wzrost mocy w PV w Polsce w 2022 roku ponownie przekroczył prognozy analityków.
SolarPower Europe dostrzega, że rozwój fotowoltaiki w naszym kraju w zeszłym roku był napędzany głównie przez segment małych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW. Odnotowuje przy tym zmianę zasad rozliczeń prosumentów z początkiem kwietnia 2022 roku, która wprowadziła sporo zamieszania na naszym rynku prosumenckim i skutkowała spowolnieniem budowy nowych domowych instalacji PV.
– Podczas gdy w przyszłości rynek małych dachowych elektrowni fotowoltaicznych pozostaje niepewny, Polska obecnie zwiększa inwestycje w duże elektrownie fotowoltaiczne. Wiele firm zwraca uwagę na fotowoltaikę, aby zabezpieczyć swoje dostaw energii poprzez umowy PPA. W przeciwieństwie do energetyki wiatrowej fotowoltaika w Polsce napotyka mniej barier regulacyjnych – ocenia SolarPower Europe.
Pisząc o pozytywnych perspektywach dla inwestycji w naziemne elektrownie fotowoltaiczne w Polsce, SPE wskazuje na niepewność wynikającą z przyjęcia w naszym kraju zmian w przepisach dotyczących planowania przestrzennego. Organizacja ocenia, że te przepisy będą stanowić wyzwanie dla deweloperów farm PV w Polsce.
W 2023 roku zostaniemy z pierwszej dziesiątce?
Czy w 2023 roku Polska utrzyma pozycję w pierwszej dziesiątce największych rynków fotowoltaicznych na świecie? Według stanu na koniec maja 2023 roku zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosiła 13,9 GW. W tym w ciągu 12 miesięcy do maja br. zainstalowane zostały elektrownie PV o mocy 3,82 GW.
Jaki jest wzrost zainstalowanych mocy w polskiej fotowoltaice wyłącznie w pierwszych miesiącach 2023 roku? Dysponujemy danymi Agencji Rynku Energii zgodnie ze stanem na koniec maja br. Wynika z nich, że w pierwszych pięciu miesiącach tego roku w naszym kraju powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,73 GW (co przy mniejszej skali inwestycji na rynku prosumenckim w dużej mierze jest zasługą oddawania do użytku naziemnych elektrowni PV o dużych mocach).
Jeśli taki wynik zostanie powtórzony w kolejnych miesiącach tego roku, to w całym 2023 roku moc polskiej fotowoltaiki wzrośnie o ponad 4 GW. Jeżeli tak się stanie, mamy szansę utrzymać się w gronie 10 największych rynków fotowoltaicznych na świecie, a także powinniśmy pozostać w ścisłej czołówce rynków PV w Europie pod względem inwestycji zrealizowanych w 2023 roku.
Aktualizacja: W artykule zostały zaktualizowane dane dotyczące wzrostu mocy na polskim rynku fotowoltaicznym w pierwszych pięciu miesiącach 2023 r.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Miejmy nadzieje, ze więcej krajów zwiększy udział fotowoltaiki w produkcji energii.
@ up – niech za tym również idzie produkcja magazynów energii, bo sama możliwość produkowania energii nic nie znaczy jeśli nie można tych zasobów użytkować również w nocy, a jak wygląda polskie magazynowanie choćby w ESP dobrze wiemy
Chrl dziękuje Polsce i innym krajom za wspieranie dynamicznego rozwoju kraju, armii, podboju kosmosu i KPC.
Byle atomu nie zastępować fotowoltaika jak nierozumne Niemce.
Przyjmując moc zainstalowaną na głowę mieszkańca Polska bije Chiny.
W Chinach jest to 0,0654 kWp a w Polsce 0,1193 KWp. Wychodzi że Polska o 182% wiecej zainstalowała niż Chiny :).