Mikroinwerter z zastrzeżonym układem scalonym
Najnowsza seria mikroinwerterów Enphase otrzymała wyróżnienie na tegorocznych targach Intersolar. Amerykański producent miał testować swoje urządzenia ponad milion godzin.
W ramach tegorocznego konkursu Intersolar Award 2023 w kategorii Fotowoltaika wyróżniono w Monachium 10 finalistów, z których trzech otrzymało nagrody. Amerykański Enphase nie znalazł się w tym najwęższym gronie, jednak seria mikroinwerterów IQ8 pozwoliła mu zakwalifikować się do światowej czołówki.
Zastrzeżony układ scalony
Jak czytamy na stronie Enphase, seria IQ8 obejmuje trzy różne modele mikroinwerterów: IQ8MC, IQ8AC oraz IQ8HC. Producent podkreśla, że niezależnie od typu w każdym mikroinwerterze z serii IQ8 zastosowano opatentowany przez amerykańską firmę układ scalony (Application-Specific Integrated Circuit, ASIC).
Układ ASIC został specjalnie zaprojektowany i dostosowany do potrzeb i funkcji mikroinwertera IQ8. Umożliwia skuteczne i efektywne przetwarzanie energii elektrycznej wewnątrz mikroinwertera, zapewniając optymalne działanie systemu. ASIC odpowiada za monitorowanie, regulację i konwersję prądu stałego generowanego przez ogniwa PV na prąd przemienny. Kluczową funkcją, jak podkreśla producent, jest to, że ASIC umożliwia niezakłócone działanie mikroinwertera zarówno w trybie on-grid, jak i off-grid.
Parametry mikroinwertera
Każdy model ma takie same wymiary: 212 x 175 x 30,2 mm (bez wsporników montażowych) i waży 1,1 kg (wraz ze specjalną płytką montażową). Mikroinwertery są wyposażone w złącza DC Stäubli MC4 i charakteryzują się stopniem ochrony IP67. Mogą pracować w zakresie temperatur od -40 do + 60 st. C. Niezależnie od modelu napięcie rozruchowe pojedynczego urządzenia wynosi 22 V.
Model IQ8MC ma znamionowe napięcie wejściowe 35 V, a minimalne i maksymalne napięcia MPP wynoszą kolejno 25 i 45 V. Urządzenie może przyjąć maksymalnie moc wejściową na poziomie 480 W.
Znamionowe napięcie wejściowe modelu IQ8AC wynosi 36,5 V, natomiast minimalne i maksymalne napięcia MPP to kolejno 28 i 45 V. Urządzenie może przyjąć maksymalnie moc wejściową na poziomie 530 W.
Trzeci, najmocniejszy, model IQ8HC ma znamionowe napięcie wejściowe 37 V, a minimalne i maksymalne napięcia MPP wynoszą odpowiednio 29,5 i 45 V. Moc wejściowa może wynieść maksymalnie 560 W.
Dostawa do Niemiec
W jednym z ostatnich komunikatów Enphase poinformował, że rozpoczął wysyłkę mikroinwerterów IQ8HC do Niemiec w celu obsługi nowych modułów fotowoltaicznych o dużej mocy.
Warto dodać, że system bazujący na mikroinwerterach do wytwarzania energii wymaga zintegrowania tych urządzeń z bramką IQ Gateway. Można ją podłączyć do internetu, aby umożliwić bezprzewodowe aktualizacje i połączyć się z platformą monitorującą Enphase App.
Producent w materiałach reklamowych podkreśla, że jego mikroinwertery przechodzą ponad milion godzin testów, co pozwala zaoferować 25 lat gwarancji produktowej, czyli tyle, ile mają niektóre moduły fotowoltaiczne z wyższych półek cenowych.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
świetny sprzęt! dziecinnie prosty w montażu i całkowicie bezawaryjny! na kilkaset zainstalowanych mikroinwerterów Enphase nie miałem ani jednego do wymiany. szkoda, że tak mało popularny w Polsce.