Chiński moduł fotowoltaiczny z nagrodą Intersolar Award 2023
Pod koniec maja informowaliśmy o tym, że producent paneli fotowoltaicznych Aiko Solar opracował moduł o rekordowej sprawności 24,27 proc. Teraz inny panel chińskiego producenta został doceniony przez branżę i nagrodzony podczas zakończonych w ubiegłym tygodniu targów Intersolar.
Największy targi fotowoltaiczne – Intersolar – odbywały się od 14 do 16 czerwca w Monachium. Jak co roku przyciągnęły firmy technologiczne z całego świata i tłumy osób zainteresowanych najnowocześniejszymi rozwiązaniami.
W ramach konkursów rozdano nagrody Intersolar Award 2023. Są one przyznawane firmom, które zaprezentowały najciekawsze i najbardziej wydajne urządzenia. Wśród nagrodzonych producentów znalazł się chiński Aiko Solar, który otrzymał nagrodę za w pełni czarny moduł fotowoltaiczny (full-black) AIKO-A-MAH72Mb z serii N-Type ABC Black Hole.
Mocny full-black
Panel fotowoltaiczny ma 610 W mocy oraz sprawność 23,6 proc. Został wykonany z wykorzystaniem 144 ogniw typu N o wymiarach 182 x 182 mm. Wysoką sprawność Aiko osiągnęło dzięki technologii ABC (All Back Contact), która m.in. zwiększa powierzchnię właściwą absorpcji promieniowania słonecznego.
Moduł ]jest objęty 15-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na wydajność, która po wspomnianym okresie ma wciąż wynosić przynajmniej 88,85 proc. wartości początkowej.
Jury konkursu rzyznało Aiko Solar nagrodę Intersolar Award 2023, doceniając – obok bardzo dobrych parametrów technicznych – prostą estetykę modułu i osiągnięcie głębokiej czerni, która jest wartością dodaną szczególnie w przypadku instalacji realizowanych na dachach domów.
Jeszcze wyżej
Co ciekawe, na oficjalnej stronie Aiko Solar znajduje się karta katalogowa serii AIKO-A-MAH72Mb z serii N-type ABC Black Hole Series, z której najmocniejszy moduł osiąga moc aż 615 W i sprawność na poziomie 23,8 proc.
Panel ma wymiary 2278 x 1134 x 35 mm i waży 28,2 kg. Tak samo jak nagrodzony na tegorocznych targach Intersolar – został zbudowany na bazie 144 ogniw typu N o wymiarach 182 x 182 mm.
Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) wynosi 53,79 V, prąd zwarciowy (Isc) jest równy 13,97 A, a współczynnik temperaturowy mocy – który określa spadek wydajności modułu, kiedy temperatura jego pracy przekroczy 25 st. Celsjusza – wynosi -0,29 proc./st. C.
AIKO-A-MAH72Mb o mocy 615 W jest objęty 15 letnią-gwarancją produktową i 30-letnią gwarancją na wydajność, która po tym okresie ma wciąż wynosić co najmniej 88,85 proc. wartości początkowej.
Niedawno pojawiła się także informacja, że Aiko Solar wyprodukował moduł o sprawność 24,27 proc., czyli znacznie przewyższającej najwyższe sprawności modułów dostępnych na rynku. Wynik został potwierdzony przez niezależny instytut TÜV SÜD. Więcej na ten temat w artykule: Panel fotowoltaiczny o rekordowej sprawności opracowany przez Chińczyków.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
A gdzie nasi naukowcy? Najważniejsza jest tabliczka na drzwiach i pustostan.
@ast
Nasi naukowcy promowani przez rząd Złajdaczonej Prawicy już kolejny rok pracują nad hiper nowoczesnymi modułami w technologii PERC, której już nikt nie rozwija a czołowe firmy powoli się z niej wycofują. Pewnie skończy jak nasze słnne na cały świat auto elektryczne Izera, która do produkcji powinna trafić pod koniec tego dziesięciolecia. Obstawiam, że polskie rządowe moduły PERC też pewnie dopiero za kilka lat do produkcji trafią.