REKLAMA
 
REKLAMA

Powłoka wydłużająca pracę paneli fotowoltaicznych

Powłoka wydłużająca pracę paneli fotowoltaicznych
fot. Unsplash

Polscy naukowcy prowadzą ciekawy projekt fotowoltaiczny. Pracują nad powłoką, która ma zwiększać wydajność działania paneli PV.

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR) i Politechniki Rzeszowskiej (PR) opracowali technologię wydłużającą pracę paneli fotowoltaicznych.

– W ramach naszego projektu chcemy zastosować wielowarstwową, polimerową powłokę z pęcherzykami powietrza zamkniętymi pomiędzy dwiema warstwami folii i o cechach mikrokoncentratorów promieniowania słonecznego. I chociaż grubość tej warstwy nie przekracza 30 μm, to będzie to trwała powłoka, która transmisyjnością odpowiadać będzie filtrowi zbudowanemu z układu mikrosoczewek powietrza zamkniętych pomiędzy polimerami-foliami podczas procesu ich nakładania na szkło lub przezroczysty polimer – tłumaczy dr hab. Małgorzata Pociask-Biały, prof. UR, lider zespołu naukowego.

REKLAMA

Zastosowania

Efektem prac podkarpackich naukowców jest powłoka, która ma umożliwić dłuższą pracę modułów fotowoltaicznych. Jak podają, opracowana koncepcja może być stosowana m.in. w systemach naziemnych produkujących energię elektryczną na potrzeby zasilania akumulatorów samochodów elektrycznych, awaryjnego zasilania kokpitów samolotów, systemów analizujących skład atmosfery na różnych wysokościach nad powierzchnią Ziemi czy innych systemów umieszczanych w przestrzeni kosmicznej.

REKLAMA

– Nasze rozwiązanie pozwoli w prosty sposób zastosować koncentratory do wzmocnienia prądu zwarciowego ogniw, ale nie poprzez wbudowywanie szklanych soczewek w obszar przestrzeni pomiędzy ogniwami fotowoltaicznymi. Seryjnie produkowane krzemowe moduły fotowoltaiczne pracują w zakresie widzialnym, a proponowane przez nas rozwiązanie polepsza ich parametry pracy, rozszerza zakres stosowania w ciągu doby oraz upowszechnia stosowanie ich w innych branżach – dodaje Małgorzata Pociask-Biały

Projekt otrzymał prawie 200 tys. zł dofinansowania w ramach trzeciego naboru do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Obecnie trwają pracę nad komercjalizacją pomysłu.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Masło maślane. Raz ma zwiększać wydajność a raz wydłużać działanie. Zdecydujcie się bo się to kupy nie trzyma.

No cóż…na taki komentarz odzewu nie będzie….
Poza wszystkim, co w tym tekście jest chronione prawem autorskim? Czy zapożyczone/ukradzione sformułowania autorki projektu? Teraz tak łatwo przypisać sobie autorstwo … nie do pomyślenia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA