Otovo policzyło koszt fotowoltaiki. W Polsce najtaniej
Norweska firma Otovo dostarcza systemy fotowoltaiczne na 13 europejskich rynkach. Zestawiając wyniki finansowe za pierwszy kwartał br., porównała cenę instalacji PV w poszczególnych krajach.
Otovo to firma od trzech lat działająca w Polsce. Teraz podała wyniki za pierwszy kwartał 2023 roku. W zestawieniu z zeszłym rokiem zwiększyła liczbę instalacji o 94 proc., a jej przychody wzrosły ponad dwukrotnie. Firma informuje też, że aż pięciokrotnie zwiększyła portfel instalacji finansowanych leasingiem konsumenckim.
– Tempo, w jakim obecnie instalujemy, jest bardzo satysfakcjonujące – szczególnie biorąc pod uwagę problemy z łańcuchem dostaw, z którymi borykaliśmy się zaledwie sześć miesięcy temu. Wraz z przyspieszającą liczbą instalacji przychody również rosną, co widać w wynikach, które prezentujemy. Są one rekordowo wysokie – komentuje Andreas Thorsheim, założyciel i dyrektor generalny Otovo.
W Polsce Otovo sprzedaje instalacje PV i magazyny energii z wykorzystaniem leasingu konsumenckiego. Klient spłaca inwestycję w ratach miesięcznych przez 20 lat trwania umowy.
Wzrost o 150 proc.
W pierwszym kwartale br. przychody ogółem Otovo wyniosły 281 mln koron norweskich (około 111 mln zł) – wobec 112 mln koron (około 44 mln zł) w analogicznym okresie zeszłego roku. Ze względu na dobre wyniki firma skorygowała swoje prognozy finansowe na pierwsze półrocze.
– Mówiliśmy, że wzrośniemy przynajmniej o 100 proc., teraz mówimy, że spodziewamy się wzrostu powyżej 150 proc. – mówi Thorsheim.
Firma zanotowała w pierwszym kwartale 2023 roku także najwyższe dotychczas tempo instalacji. W tym okresie zanotowała na swoim koncie 2832 instalacje – w porównaniu z 1459 w analogicznym kwartale ubiegłego roku (wzrost o 94 proc.).
Według Otovo rynek zaczyna się stabilizować po zawirowaniach z lat 2021–2022. Dostawcy komponentów znów podlegają konkurencji cenowej, większa jest też dostępność ekip instalatorskich.
– Dzięki temu o cenie dla konsumenta zaczynają ponownie decydować rynkowe prawa podaży i popytu, a nie ograniczenia po stronie podaży. Dlatego widzimy, że poza sezonem ceny są atrakcyjniejsze – choć im więcej słońca na niebie, tym bardziej ceny mogą rosnąć, ponieważ popyt znowu wzrośnie – dodaje Paulina Ackermann, dyrektor polskiego oddziału Otovo.
Koszt instalacji PV
Otovo porównało realne ceny transakcyjne na poszczególnych rynkach, na których działa. Okazuje się, że koszt instalacji fotowoltaicznej w Polsce należy do najniższych w Europie.
– W marcu 2023 roku cena 1 W mocy wyniosła w Polsce 0,88 euro, co było najniższą stawką spośród wszystkich rynków, na których działamy. W połączeniu z uruchomieniem kolejnych programów dotacyjnych oraz rosnącymi kosztami energii elektrycznej w Polsce inwestycja w fotowoltaikę i magazyny energii należy do najatrakcyjniejszych w Europie – wyjaśnia Paulina Ackermann.
Otovo to firma założona w 2016 roku w Oslo. W ramach swojego modelu biznesowego zrzesza setki lokalnych, sprawdzonych instalatorów energetycznych. Wykorzystuje autorską technologię do analizy potencjału każdego domu i doradza w zakresie montażu fotowoltaiki.
W marcu norweska firma ogłosiła, że będzie sprzedawała w Polsce instalacje PV w modelu self service. To nowa usługa na naszym rynku.
– Jako jedyna firma na rynku nie zatrudniamy pracowników terenowych, a cały proces zakupowy odbywa się całkowicie online. Self service to dla nas kolejny, naturalny krok, który – mamy nadzieję – pozwoli nam zmniejszyć stałe koszty i jeszcze bardziej obniżyć ceny dla klientów – komentowała Paulina Ackermann.
Więcej na ten temat w artykule: Otovo zaoferuje polskim prosumentom usługę self service.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
otovo czyli firma, która daje ludziom kredyty na pv na 20 lat z ratą 310zl #ANTYopłacalność
na podst: https://www.facebook.com/groups/1776138212679409/posts/3160421354251081/