Chińczycy montują codziennie 430 MW mocy w fotowoltaice
Chińczycy przekazali informacje o skali inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne zrealizowanych w pierwszym kwartale 2023 r. Wynika z nich, że tempo budowy systemów PV w Państwie Środka – i tak nieosiągalne wcześniej dla innych państw – jeszcze przyspieszyło.
Chińska rządowa agencja zajmująca się energetyką przekazała dane na temat inwestycji w fotowoltaice w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku.
Wynika z nich, że w pierwszym kwartale br. w Chinach powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 33,66 GW. To oznacza, że codziennie uruchamiano tam instalacje fotowoltaiczne o średniej mocy ok. 373 MW, a trzeba mieć na uwadze, że w styczniu Państwo Środka funkcjonowało na wolniejszych obrotach z uwagi na chiński Nowy Rok.
Łączna moc instalacji zrealizowanych w Chinach w pierwszym kwartale 2023 r. była wyższa aż o 20,45 GW od mocy oddanych do użytku w tym kraju w analogicznym okresie przed rokiem.
W ostatnim miesiącu pierwszego kwartału 2023 r. skala inwestycji była jeszcze większa. W marcu powstały tam elektrownie PV o mocy 13,29 GW, co daje średnio niemal 430 MW nowych mocy na dzień. Dzięki temu całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Chinach na koniec marca wzrosła do 430 GW.
Chińskie rządowe dane pokazują znacznie większą skalę inwestycji w fotowoltaice w Chinach w porównaniu do mocy oddawanych do użytku na początku br. w energetyce wiatrowej (10,4 GW nowych mocy w pierwszym kwartale, 380 GW zainstalowane ogółem) czy w konwencjonalnej energetyce termalnej (8,05 GW nowych mocy w pierwszym kwartale br.).
Chiny globalnym liderem rynku OZE
Według danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Association, IRENA), na koniec 2022 roku całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Chinach wyniosła 392 GW. Na drugim największym rynku fotowoltaicznym, czyli w USA, zainstalowane było 111 GW, a na trzecim – w Japonii – moc fotowoltaiki wynosiła 78,8 GW.
IRENA podaje, że na koniec zeszłego roku całkowita moc odnawialnych źródeł energii na świecie osiągnęła poziom 3372 GW.
Wyłącznie w ubiegłym roku globalnie powstały odnawialne źródła energii o mocy 295 GW, z czego 2/3 w fotowoltaice (191 GW).
Moc OZE uruchomiona w Chinach w ubiegłym roku wyniosła 141 GW, w Europie oddano do użytku 57,3 GW, a w USA – 29,1 GW.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Podziwiam chinczykow. Jestesmy za nimi jakies 20 lat do tylu. I to nie tylko w OZE. To dotyczy wszystkich galezi rozwoju. Zachdnia cywilizacja z jej biurokratycznym podejsciem do oodejmowania decyzji cierpi fiasko
kradzież i kopiowanie zachodnich pomysłów i patentów ! to są obecne te wspaniałe Chiny a czy jesteśmy 20 lat przed czy po to się okaże
@Arek
W czym to niby jesteśmy 20 lat do tyłu za Chinami? Skoro jest ich 38,3 x więcej niż Polaków, to proporcjonalnie ich 392 GW odpowiadają 10,2 GW w Polsce, a my mieliśmy w fotowoltaice 12,2 GW na koniec 2022 r.
Liczby masakrują, ale w sumie na tak ogromny kraj to chyba nie dziwne. Dobrze dla nas, im większa skala inwestycji tym tańsze komponenty.
WSCHÓD CHIN JAK EUROPA, zachód i wieś to zacofanie jak za komuny. Średnia PKB per capita na osobę to ponad połowę tego co w Polsce…, czyli taka Botswana, Gabon, Azerbejdżan.