Zabytkowy budynek wyposażony w kolorowy dach fotowoltaiczny
W Eppingen na jednym z zabytkowych budynków zainstalowano system fotowoltaiczny wyposażony w nietypowe moduły w kolorze czerwonym. Jak tłumaczą autorzy projektu, kolorowe panele PV pomogą wdrażać nowoczesne rozwiązania energetyczne w obiektach o wartości historycznej.
W ramach projektu „PVHide” na dwóch połaciach zabytkowego budynku w miejscowości Eppingen w Niemczech zainstalowany został kolorowy system fotowoltaiczny. Projekt realizują wspólnie: Instytut Systemów Energii Słonecznej Fraunhofer ISE, producent modułów AxSun Solar, firma rozwojowo-konsultingowa Interpane oraz miasto Eppingen.
System solarny składa się łącznie z 224 modułów fotowoltaicznych i oferuje szczytową moc na poziomie około 66 kWp. Moduły pokryte są powłoką MorphoColor opracowaną przez Fraunhofer ISE, a wdrożoną do produkcji przez Interpane i AxSun. Powłoka ma zapewniać intensywnie czerwony kolor bez względu na to, pod jakim kątem na moduł padają promienie słoneczne.
Przedstawiciel AxSun uważa, że czerwone moduły fotowoltaiczne zwiększą możliwości zastosowania systemów PV w budynkach zabytkowych, często pokrytych ceglastą dachówką (ceramika, karpiówka). Jak dodaje, w wielu przypadkach stare i zabytkowe budynki nie są energooszczędne z uwagi na brak odpowiedniego docieplenia, a instalacja fotowoltaiczna pomoże obniżyć koszty związane z ogrzaniem takiego obiektu.
Parametry kolorowego modułu
Na stronie AxSun znajduje się karta katalogowa przykładowego czerwonego modułu fotowoltaicznego, z której wynika, że pojedynczy moduł ma moc 355 Wp. Jego wymiary wynoszą 1708 x 1134 x 30 mm przy masie 20 kg. Moduł jest zbudowany na bazie 108 monokrystalicznych ogniw wykonanych w technologii half-cut (wymiary 182 x 91 mm).
Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 39,25 V, prąd zwarciowy (Isc) jest równy 11,89 A, a współczynnik temperaturowy mocy, określający procentowy spadek wydajności pracy modułu powyżej temperatury 25 st. C, wynosi -0,33 proc./st. C.
AxSun daje na swój kolorowy moduł fotowoltaiczny 15-letnią gwarancję produktową, którą za dodatkową opłatą można wydłużyć do 25 lat, oraz 25-letnią gwarancję na wydajność pracy modułu.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
I jak dla mnie to jest b. ciekawa wiadomość.
Co prawda w Polsce przekonać wielu konserwatorów zabytków do takich rozwiązań, to droga przez mękę. Często ślepa uliczka…
A jaka jest sprawność takich czerwonych modułów ?