Niemcy zbudują fabrykę paneli fotowoltaicznych w Rumunii
Jedna z niemieckich firm z branży fotowoltaicznej ogłosiła plany budowy europejskiej fabryki paneli solarnych. Rumuński zakład ma osiągnąć w przyszłości moc produkcyjną 10 GW rocznie.
Niemiecki AE Solar ogłosił plany dotyczące postawienia w Rumunii fabryki paneli fotowoltaicznych. Odbyło się to podczas spotkania przedstawicieli firmy z rumuńskim premierem oraz reprezentantami Black Sea Universities Network (BSUN). Niemiecka firma zamierza zainwestować w budowę zakładu 1 mld euro.
Pierwsza faza inwestycji ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Początkowo obiekt ma osiągnąć moc produkcyjną 2 GW modułów fotowoltaicznych w skali roku. Po zakończeniu budowy ma ona wzrosnąć do 10 GW.
W planach baza naukowa
AE Solar prowadzi także rozmowy z ekspertami z Black Sea Universities Network na temat potencjalnej współpracy. Miałaby ona polegać na utworzeniu parku naukowego połączonego z zakładem produkcyjnym.
Rumuński rząd rozważy możliwość wsparcia inwestycji ze środków europejskich lub budżetu państwa. W lutym br. Komisja Europejska zatwierdziła przedstawiony przez Rumunię program inwestycji m.in. w produkcję, montaż i recykling baterii oraz ogniw i paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu kraj ten uzyska pomoc finansową w ramach europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF).
Koszt realizacji części rumuńskiego planu obejmującej baterie oraz ogniwa i panele PV wyniesie 259 mln euro. Więcej na ten temat w artykule: Rumunia dostanie prawie 260 mln euro na fotowoltaikę i magazyny energii.
Nie tylko Rumunia
Powstała w 2003 roku firma AE Solar działa w ponad 95 krajach. Obecnie ma fabryki modułów PV w Turcji i Chinach o łącznej mocy 1,7 GW rocznie.
Wcześniej w tym roku firma informowała o planach budowy zakładu produkcji paneli fotowoltaicznych w Bułgarii – poprzez swoją spółkę AE Solar Horizon.
Wartość bułgarskiej inwestycji AE Solar szacowana jest na 10 mln euro, a jej moc produkcyjna osiągnąć ma 1 GW. Koncern zamierza ruszyć z budową latem tego roku i zakończyć ją w ciągu 18 miesięcy. Fabryka według planów zasilana będzie energią z elektrowni wodnych. Bułgarskie media informowały, że AE Solar zamierza co roku przekazywać panele PV o mocy 100 kW lokalnym władzom Kyustendil, na którego terenie powstanie inwestycja.
Ponadto przy bułgarskiej inwestycji powstać ma inkubator dla start-upów zajmujących się energią słoneczną i organizowane będą bezpłatne szkolenia dla instalatorów.
Poza Bułgarią AE Solar Horizon zamierza postawić jeszcze dwie fabryki paneli fotowoltaicznych na Bałkanach – w Grecji i Macedonii Północnej.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.