Unia Europejska finansuje badania nad BIPV

Unia Europejska finansuje badania nad BIPV
Instalacja fotowoltaiczna na dachu biurowca w Stuttgarcie. Fot. Zublin AG

W ramach unijnego projektu Construct PV w biurowcach w Stuttgarcie i Atenach zostaną zastosowane najnowsze technologie z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (Building Integrated Photovoltaics BIPV).

W ramach projektu o nazwie Construct PV, który jest współfinansowany ze środków unijnych, elewacje i dachy biurowców w parku technologicznym Zublin w Stuttgarcie oraz na Uniwersytecie Technicznym w Atenach pokryją systemy fotowoltaiczne.

Pomysłodawcy projektu Construct PV zakładają wykorzystanie w tym celu najnowszych rozwiązań z zakresu BIPV, aby zmaksymalizować efektywność energetyczną budynków, ale także zwiększyć ich atrakcyjność pod względem estetycznym. BIPV zastąpi tradycyjne materiały stosowane do wykonania elewacji, które mają także spełniać funkcje izolacyjne.

REKLAMA

Na biurowcu w Stuttgarcie fotowoltaika pokryje południową elewację budynku, natomiast celem projektu realizowanego w Atenach jest optymalizacja integracji fotowoltaiki z rożnymi powierzchniami dachów, które stosuje się w Europie.

Wizualizacja energooszczędnego biurowca w Stuttgarcie. Fot. Construct PV

Wizualizacja instalacji PV na dachu biurowca w Atenach. Fot. Construct PV

W projekt zaangażowanych jest kilka czołowych firm i instytucji, które działają na europejskim rynku fotowoltaicznym – m.in. niemiecki instytut Fraunhofer ISE, szwajcarski Meyer Burger czy największy na świcie producent falowników SMA.

REKLAMA

W nowym biurowcu w Stuttgarcie znajdzie ponadto zastosowanie szereg energooszczędnych technologii z zakresu ogrzewania i chłodzenia, a także pozwalających na ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Na dachu biurowca w parku technologicznym Zublin zainstalowano, obok tradycyjnych krystalicznych modułów fotowoltaicznych, także urządzenia o nazwie Sollektor, dzięki którym korytarze biurowca są oświetlane bezpośrednio światłem słonecznym. Sollektor pozwala na optymalizację wykorzystania światła słonecznego dzięki zastosowanemu systemowi podążania za ruchem słońca (zdjęcia poniżej).

Całkowita wartość projektu Construct PV to 11,7 mln euro, natomiast wartość unijnego dofinansowania wynosi 6,9 mln euro.

System Sollektor. Fot. Züblin AG

Więcej informacji o projekcie Construct PV.

Więcej informacji na temat parametrów energetycznych biurowca w Stuttgarcie znajduje się pod tym linkiem.

gramwzielone.pl