Chiński potentat wychodzi z porozumienia cenowego
Chińska Trina Solar – obecnie największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych – ogłosił rezygnację z uczestniczenia w tzw. porozumieniu cenowym, które umożliwia niepłacenie w Unii Europejskiej wysokich karnych ceł w przypadku importu produkowanych w Chinach ogniw i modułów fotowoltaicznych.
W tym miesiącu Komisja Europejska nie zdecydowała się na zakończenie restrykcji handlowych w zakresie importu chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych, co oznacza, że będą one obowiązywać nadal – jeszcze przynajmniej przez 15 miesięcy, czyli do czasu zakończenia dochodzenia KE w sprawie domniemanego dumpingu cenowego.
Teraz wystąpienie z tzw. porozumienia cenowego – które Komisja Europejska zawarła z Pekinem w 2013 r. i które zwalnia uczestniczące w nim chińskie firmy z wysokich karnych ceł antdumpingoywch i antysubsydyjnych nałożonych na import ogniw i modułów fotowoltaicznych – ogłosił największy producent modułów fotowoltaicznych Trina Solar.
Chińskie firmy, które objęło porozumienie cenowe, muszą się stosować do kilku wymogów, w tym do ustalanej przez Brukselę minimalnej ceny importowanych modułów. Dzięki temu mogą unikać wysokich karnych ceł.
Obecnie minimalna cena na import do UE chińskich modułów fotowoltaicznych, które mogą nie podlegać karnym cłom, to 0,56 EUR/W.
W tym roku Komisja Europejska wykluczyła kilku chińskich producentów z warunków porozumienia cenowego, wskazując, że obchodzili oni unijne restrykcje m.in. poprzez wysyłanie swoich produktów do Europy jako wyprodukowanych w innych krajach. Prawo do korzystania z porozumienia cenowego stracili Canadian Solar, Renesolar, ET Solar, Znshine Solar, Chint Solar Energy oraz Sunny Energy.
Teraz decyzję o dobrowolnym wystąpieniu z porozumienia cenowego podejmuje potentat w produkcji modułów fotowoltaicznych – Trina Solar. Chiński producent ma nadal sprzedawać swoje moduły do Unii Europejskiej, ale te produkowane poza Chinami, których unijne restrykcje nie obejmują.
Trina Solar ocenia, że wymóg minimalnej ceny nie odzwierciedla obecnych trendów rynkowych, a stosowane w UE restrykcje „w niesprawiedliwy sposób ograniczają potencjał rozwoju” tej firmy w Unii Europejskiej i negatywnie wpływają na postępującą globalną ekspansję Trina Solar.
W komunikacie na temat wyjścia z porozumienia cenowego CEO Trina Solar Jifan Gao zwraca uwagę, że średnia cena sprzedaży modułów (ASP) na głównych rynkach spada nadal w tempie szybszym niż oczekiwano i jego zdaniem ten trend może utrzymać się w najbliższej przyszłości.
Jak wynika z danych, które przedstawił PV Tech, chińska Trina Solar ma być w tym roku największym producentem modułów fotowoltaicznych z prognozowaną sprzedażą na poziomie ok. 5,5 GW – 5,6 GW, przekraczającą nawet zdolności produkcyjne chińskiego producenta szacowane na mniej niż 5 GW rocznie. Wcześniej Trina Solar zakładała, że sprzeda w 2015 r. moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 4,4 GW – 4,6 GW.
To zdecydowanie więcej nawet od prognoz innych czołowych producentów modułów fotowoltaicznych. Drugi w prognozie wykonanej niedawno przez PV Tech chiński producent Canadian Solar ma w tym roku sprzedać moduły o mocy ok. 4,6 – 4,9 GW, przy potencjalne własnej produkcji na poziomie poniżej 4 GW/rok, a trzeci Jinko Solar ma sprzedać moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 4,2 – 4,5 GW.
gramwzielone.pl