Rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego CIS
Japoński Solar Frontier, lider w produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych w cienkowarstwowej technologii CIS, poinformował o osiągnięciu rekordowej sprawności próbki ogniwa na poziomie 22,3 proc. Solar Frontier podaje, że nowy wynik jest lepszy od poprzedniego rekordu sprawności ogniwa fotowoltaicznego CIS o 0,6 pkt proc.
Nienotowaną wcześniej sprawność na poziomie 22,3 proc. Solar Frontier zanotował na próbce ogniwa wielkości 0,5 cm2. Rekordową sprawność potwierdził niemiecki instytut Fraunhofer.
– To pierwszy raz, gdy technologia CIS przekracza granicę sprawności 22 proc. – poziom, którego wcześniej nie przekroczyła żadna inna cienkowarstwowa i polikrystaliczna technologia. Nowy rekord osiągnęliśmy dzięki ulepszeniom warstwy absorbera i formowania łączeń – komentuje Satoru Kuriyagawa, CTO Solar Frontier, i zapewnia, że to kolejny krok do celu, który wyznaczyła sobie japońska firma i którym jest przekroczenie sprawności technologii CIS na poziomie 30 proc.
W ostatnich miesiącach o Solar Frontier było głośno w globalnej branży fotowoltaicznej głównie ze względu na zapowiadaną przez tą firmę znaczącą redukcję kosztów wytwarzania ogniw i modułów fotowoltaicznych.
Solar Frontier rozpoczął prace nad rozwojem CIS w 1993 r. i do tej pory działalność firmy skupia się wyłącznie na tej technologii, a seryjnie produkowane moduły Solar Frontier osiągają obecnie sprawność na poziomie od 12,2% do 13,8%. To mniej niż moduły fotowoltaiczne produkowane w najpopularniejszej technologii krystalicznej.
Teraz SolarFrontier zapewnia, że obniży koszty produkcji modułów fotowoltaicznych w technologii CIS w swojej fabryce położonej w japońskiej prefekturze Miyagi o ok. 20% – dzięki opracowaniu nowej architektury modułów.
Wcześniej, w ubiegłym roku Solar Frontier poinformował o planach obniżenia kosztów produkcji modułów fotowoltaicznych CIS o 1/3 i ten cel osiągnięto. Wcześniej koszt produkcji CIS-ów przyjmowano na ok. 0,8 USD/W.
CEO japońskiej firmy Atsuhiko Hirano informował niedawno w rozmowie z Bloombergiem, że Solar Frontier ma obniżyć koszty produkcji z 0,5 USD/W do 0,4 USD/W, a w ciągu kolejnych dwóch lat – do 0,3 USD/W.
CIS to niszowa technologia na rynku fotowoltaicznym, który jest zdominowany przez producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych w technologii mono- i polikrystalicznej.
Jednak producenci modułów CIS, wśród których dominuje Solar Frontier, podają, że w mimo przeciętnie niższej sprawności w niektórych warunkach mogą one pracować lepiej niż moduły krystaliczne. Wśród zalet modułów CIS wymienia się dobrą tolerancję na temperaturę, która sprawia, że CIS-y mogą produkować relatywnie więcej energii przy wyższych temperaturach niż panele krystaliczne, których produktywność spada szybciej wraz z nagrzewaniem się modułu. Dodatkowo za przewagę CIS-ów nad panelami krystalicznymi uznaje się większą efektywność w gorszych warunkach nasłonecznienia.
gramwzielone.pl