KPMG: koszt energii z PV w Indiach o 1/10 niższy niż z węgla już w 2020
Analitycy KPMG India szacują, że już około 2020 r. koszty produkcji energii z elektrowni fotowoltaicznych w Indiach będą o ok. 10 proc. niższe niż w przypadku produkcji energii z elektrowni węglowych.
W nowym raporcie na temat perspektyw indyjskiego rynku fotowoltaicznego KPMG India ocenia, że dalszy spadek kosztów produkcji energii z PV – wynikający m.in. ogromnej skali inwestycji w PV w Indiach i intensywnej walki deweloperów o przyznawane w aukcjach wsparcie – przełoży się na spadek kosztów produkcji energii słonecznej w ujęciu Levelized Cost of Electricity (LCOE) do poziomu około 0,06 USD/kWh w roku 2020, a około 2025 r. – do 0,05 USD/kWh.
Obecnie przyznawane w ostatnich indyjskich aukcjach dla PV ceny za energię wynoszą już około 0,08 USD/kWh. Niedawno amerykański SunEdison zaoferował w aukcji, która odbyła się w indyjskim stanie Andhra Pradesh, energię z ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 500 MW, po cenie zaledwie 4,63 INR/kWh (ok. 0,0706 USD/kWh).
Wdrażanie imponujących planów rządu Indii, które chcą promować rozwój energetyki słonecznej na wielką skalę, co ma być odpowiedzią na problemy z dostępem do energii w tym kraju, sprawiają, że Indie stają się jednym z najważniejszych miejsc na fotowoltaicznej mapie świata.
KPMG India szacuje ponadto, że spadek kosztów produkcji energii z PV, przy silnym wsparciu dla energetyki słonecznej, które deklaruje obecny indyjski rząd, sprawi, że udział PV w miksie energetycznym Indii wzrośnie na koniec obecnej dekady do 5,7 proc., a około roku 2025 – nawet do 12,5 proc.
Dodatkowo energia z systemów dachowej fotowoltaiki i magazynów energii stanie się – według KPMG India – tańsza od energii kupowanej z sieci już w roku 2022. Potencjał tego rodzaju systemów ma wzrosnąć do 10 GW ok. 2020 r. i 49 GW do roku 2025.
Podczas gdy duże farmy fotowoltaiczne będą powstawać głównie na podstawie systemu aukcyjnego, w przypadku mniejszych, dachowych projektów PV indyjski rząd oferuje wsparcie na etapie inwestycji, a na poziomie lokalnym kilkanaście stanów oferuje wsparcie operacyjne w ramach net-meteringu, a kilka stanów – system taryf gwarantowanych.
Analitycy KPMG India szacują ponadto, że stopniowe zastępowanie generacji węglowej generacją ze źródeł odnawialnych przełoży się na spadek indyjskich emisji CO2 w tym czasie o 33-35 proc. w porównaniu do emisji z 2005 r.
Aktualny plan indyjskiego rządu – tzw.National Solar Mission – zakłada zainstalowanie do 2022 r. 60 GW większych, naziemnych farm fotowoltaicznych oraz około 40 GW dachowych instalacji PV. Wstępnie wartość tych inwestycji szacuje się na około 100 mld dolarów.
KPMG India szacuje, że realizacja planu indyjskiego rządu w zakresie energetyki odnawialnej poskutkuje wzrostem zainstalowanego potencjału PV w Indiach aż do 166 GW w roku 2025. Dla porównania, całkowity potencjał fotowoltaiki, którą zamontowano na całym świecie na koniec 2014 r. wyniósł według SolarPower Europe 178 GW.
Całkowity potencjał indyjskiej energetyki wynosi 258 GW, z czego 34 GW stanowią źródła OZE. 60-procentowy udział w indyjskim miksie energetycznym mają elektrownie węglowe, a 16-procentowy – elektrownie wodne. Na koniec 2014 r. Indie posiadały 3 GW instalacji fotowoltaicznych. Ten potencjał wzrośnie jednak znacząco już w tym roku, w wyniku realizacji pierwszych, ogromnych farm fotowoltaicznych, których operatorzy otrzymali wsparcie w wygranych aukcjach.
gramwzielone.pl