Chile: największy na świecie projekt PV z dwustronnymi modułami
Włosi realizują w Chile największy jak na razie projekt farmy fotowoltaicznej, w której zostaną wykorzystane dwustronne moduły fotowoltaiczne. Dzięki nim – i tak rekordowe uzyski energii osiągane dzięki wyjątkowo dobremu nasłonecznieniu – będą jeszcze większe.
Projekt o nazwie La Hormiga o mocy 2,5 MWp realizuje w chilijskim regionie Valparaiso włoska firma Griguol Impianti Elettrici, która do konstrukcji farmy fotowoltaicznej wykorzysta dwustronne moduły fotowoltaiczne innej włoskiej firmy MegaCell.
Wykorzystanie dwustronnych modułów znacząco zwiększy uzyski energii. Szacuje się, że przy standardowym nachyleniu paneli oraz przy jasnej powierzchni charakteryzującej się wysokim współczynnikiem albedo, tylna powierzchnia modułu może generować dodatkowo nawet do 30% uzysku energii.
Wykonawca farmy fotowoltaicznej La Hormiga szacuje, że dzięki zastosowaniu dwustronnych modułów PV uzysk energii wyniesie w tym przypadku aż 5,78 GWh rocznie, a koszt produkcji energii mierzony wskaźnikiem LCOE (Levelized Cost of Electricity) wyniesie mniej niż 59 USD/MWh.
Instalacja będzie się składać z 9,18 tys. modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 270 Wp.
Chile to obecnie jeden z najbardziej perspektywicznych i najszybciej rozwijających się rynków OZE na świecie. Bloomberg podał, że w drugim kwartale br. wartość inwestycji w chilijskim sektorze OZE wzrosła do poziomu 1,3 mld dolarów, co jest wynikiem lepszym aż o 56% w porównaniu do wcześniejszego kwartału oraz o 40% lepszym w ujęciu rok do roku.
Rozwojowi OZE sprzyjają nie tylko dogodne warunki klimatyczne, w tym wysokie nasłonecznienie, ale także polityka chilijskiego rządu, który dzięki energetyce odnawialnej chce rozwiązać energetyczne problemu kraju. W ciągu ostatnich 5 lat mała podaż energii wynikająca z braku nowych mocy wytwórczych przyczyniła się do wzrostu cen energii w Chile o około 30%.
Chilijski rząd zapewnia, że do 2025 r. udział zielonej energii w miksie energetycznym Chile wzrośnie do 20%.
gramwzielone.pl